دکوراسیون اتاق نوزاد

آماده کردن یک اتاق برای کودک نو رسیده همیشه بخشی از لذت بچه دار شدن و توسعه یک خانواده است و تولد نوزاد همواره واقعه ای است که دیگر اعضای خانواده چند ماه در انتظار آن بوده اند امروز در آرتیها می خواهیم به این موضوع بپردازیم. والدین اغلب با عشق و علاقه فراوان اتاق اولین نوزاد خود را آماده می کنند و وسایل لازم برای آسایش و راحتی او را تدارک می بینند. اما در حقیقت نوزادان برای آسایش و زندگی راحت به وسایل و ابزار متعدد و بی شماری نیاز ندارند و اغلب نیازهای واقعی آنها به چند وسیله ابتدایی محدود می شود.

در تهیه و تدارک اتاق نوزاد یکی از مهم ترین نکاتی را که باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است. از این رو هنگام برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودک از رنگ آمیزی و پوشش دیوارها و کف اتاق گرفته تا خرید وسایلی مانند تخت و کمد و از این قبیل چیزها، باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که اغلب وسایل نوزادان پیش از آنکه فرسوده شوند بی استفاده می شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانی کمتر از یک سال قادر به استفاده از بسیاری از وسایل اولیه اش نخواهد بود. بنابراین در انتخاب وسایل و رنگ آمیزی اتاق نوزاد این سرعت را به خاطر داشته باشید و از رنگ هایی بهره بگیرید که برای چند سال اولیه زندگی کودک مناسب باشند.
همچنین وسایلی چون تخت و کمد را به گونه ای انتخاب کنید که در چند سال آتی نیز قابل استفاده باشند. بسیاری از تختخواب هایی که برای نوزادان ساخته می شوند قابل تغییر بوده و به راحتی به طول تختخواب اضافه می شود یا نرده های کنار تخت در این تختخواب ها امکان جدا شدن داشته و می توان به راحتی آنها را کنار گذاشت. به این ترتیب تخت جوابگوی نیاز کودک تا سنین۶ ۸ سالگی خواهد بود و والدین مجبور به صرف هزینه مجدد برای تغییر تخت پس از ۳سال اول زندگی نیستند و یا کشوهایی که از سطح رویشان می توان به عنوان جای تعویض لباس و پوشک نوزاد استفاده کرد، در همه سنین به عنوان کشوهایی که لباس های گوناگون کودک را در خود جای می دهند قابل استفاده هستند.

هنگام برنامه ریزی برای اتاق نوزاد به سیستم گرمایی و نورپردازی اتاق نیز توجه داشته باشید. دمای اتاق نوزاد باید همواره بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. از این رو با توجه به امکانات منزل باید راهی ایمن برای تأمین این دما در اتاق کودک در نظر گرفته شود. نور مستقیم و درخشان برای نوزادان مناسب نیست به همین دلیل برای تلطیف نور خورشید در روز از پرده های نازکی که نور را از خود عبور داده، از تندی آن می کاهند برای پنجره های اتاق نوزاد استفاده کنید و در شب برای تأمین نور اتاق از چراغ هایی که نور را به سقف می تابانند برای ایجاد نور غیرمستقیم و کافی بهره بگیرید. نور اتاق کودک در طول شب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که نوزادان اغلب در طول شب نیاز به تغذیه دارند و اتاق نوزاد باید در شب از میزانی از نور بهره مند باشد تا ضمن آنکه مادر را به انجام امور معمولی چون تغذیه کودک و یا تعویض پوشک او قادر می سازد، موجب بیداری کامل و هوشیار شدن نوزاد نیز نشود. استفاده از کلیدهای تایمردار که مقدار نور را تنظیم می کنند، یکی از بهترین راه های پاسخگویی به این نیاز است. در غیر این صورت می توان از چراغ خواب های کوچک نیز برای تأمین این مقدار نور سود برد.

نکات مهم:

– نکته ای که باید حتما به آن توجه شود این است که در سال‌های اولیه زندگی ایمنی مهم‌ترین چیز است. که در هنگام خرید و چیدن اتاق ابتدا در نظر گرفته شود.

– کودکان علاقه زیادی به آویز دارند. خودتان می‌توانید با رعایت استانداردهای ایمنی و با توجه به دکور اتاق، آویز ساخته و به لوستر یا پنجره اتاق آویزان کنید.

– با انتخاب اسب گهواره‌ای یا همان متحرک، متناسب با کودک نوپا، به تعادل او کمک کنید. دقت کنید که پایه‌های آن ایمن و مناسب بچه‌های کوچک‌تر باشد.

– سبدهای چرخ‌دار، راه مناسبی برای جا دادن وسایل و جابه‌جا کردن آن‌ها از یک اتاق به اتاق دیگر است.

– قرار دادن نقشه جهان، تصویر حیوانات مختلف یا انواع رنگ‌ها روی دیوار، حالت تزیین و در عین حال آموزشی دارد.

– با کشیدن رنگین کمان، خرس عروسکی یا هر طرح دیگر روی دیوار اتاق نوزاد را منحصر کنید.

-استفاده از سقف و ایجاد یک طرح دلنشین در آن باعث می شود که فرزند کوچکتان که بیشتر از هر چیزی در حال خوابیده است و سقف را میبینند آرام باشد و گریه نکند و سرگرم تماشای محیط روبه روی خود شود.

– سطح کف اتاق نباید از مواد لیز و لغزنده باشد وپریزهای برق که در ارتفاع کم نصب شده اند باید با استفاده از وسایل مخصوص موقتاً مسدود شوند.

در چیدمان باید به این نکته نیز توجه داشت که کمد و دیگر وسایل زمانی برای کودک مناسب هستند که در دسترس او باشند. بنابر این اگر می خواهید کمد و دکوری انتخاب نمایید که نوزادتان تا چند سال به راحتی از آن استفاده نماید بهتر است قد کمد را متناسب با قد کودک درنظر بگیرید . کارشناسان برای این قضیه مفهومی را به نام ” سوراخ کلید” مطرح می کنند. یعنی هر وقت بخواهید اتاق کودک را بچینید ، روی دو زانو بنشینید تا چشمهای شما به ارتفاع سوراخ کلید در اتاق برسد. حالا از این زاویه دکوراسیون اتاق کودک را نگاه کنید . اگر کودک می تواند به وسایل بی خطر و اسباب بازیهای خود دسترسی داشته باشد این ارتفاع مناسب برای کودک است. همچنین قاب عکس و دیگر وسایل دکوری را اگر بی خطر هستند طوری بچینید که کودک شما نیز از دیدن آنها لذت ببرد و برای او نیز جذابیت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید