دکوراسیون اشرافی با سبک فرانسوی

دراین مقاله با آرتیها باشید تا سبکی خاص از دکوراسیون را برایتان شرح دهیم. دکوراسیون سبک فرانسوی از گذشته تا امروز یکی از پرطرفدارترین شیوه ها برای چیدمان منزلمی باشد. این سبک به علت پایبندی اصول و گذشته فرهنگی و داشتن اصالت فرانسوی مورد توجه افرادی است که علاقه زیادی به فرهنگ فرانسه و روحیه اشرافی و تجملی دارند.

اصول دکوراسیون به سبک فرانسوی بر پایه اصالت و شکوه است. در این سبک که جزو پرهزینه ترین سبک های دکوراسیون می باشد، تمامی وسایل و اکسسوری ها باید لوکس اشرافی باشند. استفاده از وسایل قدیمی عتیقه خود نمایان اصالت این سبک از طراحی می باشد.

استفاده از مبلمان های باشکوه ، لوسترهای مجلل ، آینه و شمعدان های فلزی با آویز های کریستالی باشکوه و همچنین بهره از انواع دکوری های لوکس در چیدمان منزل به سبک فرانسوی همگان را عاشق و شیفته این نوع می کند.

اگر شما قصد دارید از سبک فرانسوی در دکوراسیون منزل خود بهره ببرید بهتر است ویژگی های آن را بدانید :

  • بارزترین ویژگی دکوراسیون منزل به سبک فرانسوی اشرافیت و تجملاتی بودن آن است که مستلزم صرف هزینه زیادی برای شماست.  پس قبل از شروع کار بودجه ای که برای این کار در نظر گرفتید را به طراح خود اطلاع دهید.
  • در انتخاب این سبک باید توجه داشت که ویژگی های آن با نقشه ساختمان مدنظر هماهنگی داشته باشد.  بلندی سقف ها، وجود پنجره های بزرگ و پرنور، گچبری های باشکوه و اصیل و شومینه های زیبا از الزامات این سبک به شمار میروند. شاید بتوان طراحی شومینه و  گچبری را در این مرحله به فضای داخلی ساختمان اضافه نمود؛ ولی ارتفاع سقف ها و جود پنجره ها باید جزو خصوصیات ساختمان باشد .
  • در دکوراسیون داخلی منزل به سبک فرانسوی توجه به جزئیات بسیار مهم است. رعایت ترکیب رنگی اجزا، تهیه مبلمان، فرش، میز و دیگر وسایل منزل مطابق با این سبک و تکمیل شدن آن با اکسسوری های لوکس و فاخر از دیگر ویژگی های چیدمان فرانسوی می باشند.

تم رنگی درسبک فرانسوی :

در دکوراسیون خانه به سبک فرانسوی استفاده از محدوده خاصی از رنگ ها مرسوم است . استفاده از رنگ های ملایم و روشن که بیشتر تسکین دهنده هستند؛ مانند رنگ های یاسی، سبز زمردی، سبز ، خاکستری، آبی، آبی روشن و نقره ای و سفید که همگی نقش مهمی را ایفا میکنند. این طیف رنگی که اغلب خنثی هستند، در کنار یک رنگ براق دور قاب ها و آینه ها و درخشش لوسترها، شمعدان ها و دکوری ها و خطوط گل های برجسته روی پارچه های فاخر پرده ها، مبل و روتختی ها بیش از پیش نمایان می شود و زرق و برق فضا را دوچندان می نماید.

کفپوش ، دیوار ، سقف سبک فرانسوی :

همانطور که قبلاً گفتیم جزئیات در این سبک طراحی بسیار مهم است پس قبل از چیدمان هر گونه وسیله در محیط باید به شکوه فضای داخلی ساختمان پرداخته شود. استفاده از رنگ های خنثی در دیوارها بهترین گزینه است. این دیوارها میتواند پوشیده از طرح ها و الگوهای تکرار شونده باشد، اما بهترین پیشنهاد طراحان در ساده بودن دیوار و استفاده از طرح های زیبا در سقف است که فضای فوق العاده ای را به وجود می آورد.

انجام گچبری های زیبا و آینه کاری و نصب قاب های نقره ای، طلایی یا برنزی بسته به ترکیب رنگ انتخابی در دیوارها بسیار مناسب این سبک است.از مناسب ترین نوع کفپوش ها برای طراحی سبک خانه های فرانسوی می توان به لمینت، پارکت، گرانیت سرامیکی براق یا سنگ های براق اشاره کرد. توجه به پنجره ها و درها نیز در این مرحله مهم است چون باید با بقیه اتاق چه از نظر رنگ چه از نظر طرح همخوانی داشته باشد. زیرا در این سبک از طراحی استفاده از وسایل بی کیفیت هیچ جایگاهی ندارد و جلوه کار نهایی را از بین خواهد برد .

فرش و مبل سبک فرانسوی :

مبل های مناسب برای این نوع دکوراسیون باید اشرافیت این سبک را به رخ بیننده بکشد. مبل های گران قیمت سلطنتی با پایه های باریک دارای انحنا و منبت کاری از بهترین نوع مبل ها برای استفاده در این نوع دکوراسیون هستند. پارچه این مدل مبلمان ها اکثرا ساده هستند اما از بهترین جنسها انتخاب می شوند. در چیدمان منزل به سبک فرانسوی مبل مخمل یا ابریشم با گل های برجسته با ترکیب پرده های شیفون و ارگانزا  زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، ولی پارچه های بدون طرح  امروزه بیشتر مورد استقبال افراد قرار گرفته است . با توجه به استفاده از بهترین کفپوش ها در این سبک بسته به اندازه محیط که می تواند سالن بزرگ یا اتاق خواب کوچکی باشد می توان از فرش یا قالیچه با طیف رنگی متناسب با رنگ انتخابی خود با طرح های گل و گیاه استفاده کرد.

نور پردازی سبک فرانسوی :

در این چیدمان خانه فرانسوی با توجه به سقف بلند خانه ها، استفاده از رنگ های روشن و خنثی و وجود پنجره های بزرگ نورگیر فضای زنده و آرامی را می توان تجربه کرد و وجود نور شومینه طراحی شده می تواند آرامش فضا در شب را به ارمغان بیاورد. طراحان در دکوراسیون به سبک فرانسوی بیشتر از لوسترهای برنزی با کریستال های آویزان یا لامپ های کف با سایه ای از آویزها و پارچه ها استفاده می کنند و همچنین استفاده از شمعدان های عتیقه روی دیوار ها یا روی شومینه در این سبک رایج است . در این سبک از طراحی استفاده از نور زیاد برای فضاهای رسمی تر و  نشان دادن جلوه و شکوه فضا و در فضاهای شخصی با نور ملایم تر جهت حفظ حریم شخصی اعمال می شود.

اکسسوری سبک فرانسوی :

در چیدمان منزل به سبک فرانسوی اکسسوری ها جایگاه ویژه ای دارند و استفاده از وسایل مدرن در تزئینات و دکوراسیون از شاخصه های این سبک است. استفاده از عتیقه جات در صورت هماهنگ کردن با فضا بسیار مناسب این دکوراسیون بوده و قرار گرفتن شمع ها و جاشمعی های فلزی براق بر روی دیوار، فضاهای رمانتیکی را برای ما می آفریند.در دکوراسیون داخلی منزل به سبک فرانسوی می توان از اکسسوری های متعددی با توجه به کاربرد فضا و هماهنگی جنس و رنگ اکسسوری ها با وسایل اتاق بهره برد. مثلا در اتاق خوابی که تخت و پاتختی آن از چوب است، قرار دادن اکسسوری های چوبی مانند قاب عکس ها ، قفسه ها با تلفیقی از عروسک های تزئینی دارای مهره و توری بسیار جذاب است که در هر قسمت به آن اشاره خواهد شد .

سالن پذیرایی در سبک فرانسوی :

امروزه دکوراسیون سالن پذیرایی و اتاق نشیمن که در اغلب خانه ها در یک محیط نهایتا یا تفکیک دو دست مبل انجام میگیرد جزو پرهزینه ترین مخارج خانه است. با توجه به رسمی تر بودن محیط پذیرایی نسبت به اتاق های دیگر در منزل استفاده سبک فرانسوی در آن بسیار متناسب با سلیقه ایرانی ها می باشد.

انتخاب وسایل مختصر ولی گران قیمت، چیدمان زیبای مبل ها با توجه به نقطه کانونی شومینه، میزهای شیشه ای گرد با انواع کریستال ها و چینی های دکوری روی آن، لوستر هایی با آویزه های کریستالی براق، آینه ها و شمعدان های اشرافی کنار آن، عتیقه جات فلزی و وسایل چوبی بازسازی شده ارزشمند، فرش ها و پرده های فاخر و در آخر وجود اکسسوری های کریستالی با نورپردازی جذاب روی شومینه می تواند یک فضای اشرافی منطبق با این سبک باشد.

تجسم این حد از اشرافیت و زیبایی فقط میتواند با دیدن عکس های این نوع چیدمان میسر باشد. در زیر تعدادی عکس از چیدمان های فاخر مربوط به سبک فرانسوی آمده تا شما را بیشتر مجذوب این سبک نماید.

اتاق خواب در سبک فرانسوی :

در چیدمان اتاق خواب به سبک فرانسوی نیز مانند سالن پذیرایی باید به اصل خودداری از شلوغی و استفاده از وسایل کم ولی لوکس، زیبا و گران قیمت باز هم توجه شود. وجود پنجره یا پنجره های بزرگ باز هم در این سبک حرف اول را می زند که در اکثر موارد رو به یک بالکن باز میگردد .

استفاده از تخت خواب چوبی با منبت کاری های زیبا، یا تخت هایی با پارچه دوزی سلطنتی با روتختی حریر با گل های طلایی یا طرح های اشرافی با سایبانی از تور روی تخت که می تواند دارای گل هایی همسان با روتختی باشد یا دارای لبه های طلایی باشد بسیار مناسب دکوراسیون در سبک فرانسوی است.

استفاده از وسایل تزئینی و آباژورهای لوکس در کنار تخت خواب و روی پاتختی به ذرق و برق فضا می افزاید و میز آرایش با انواع اکسسوری های تزئینی همراه با آینه ای بزرگ مناسب گوشه اتاق است.

در صورتی که فضای زیادی در اتاق خواب موجود است استفاده از یک مبل یا حتی یک نیم ست در اتاق خواب برای خلوت کردن بسیار مناسب است. وجود گل های زیبا متناسب با رنگ اتاق و یا ست شده با کوسن های تخت جلوه اتاق را لطیف و معطوف شدن نورپردازی روی دیوار اتاق خواب توسط شمعدان های دیواری فضا را رمانتیک میکند.

آشپزخانه در سبک فرانسوی :

در سبک فرانسوی اغلب آشپزخانه ها حالت جزیره ای دارند و جدا از خانه نمی باشند. استفاده از بهترین چوب ها در تهیه کابینت ها و یا بازسازی کابینت های چوبی قدیمی ارزشمند به بهترین نحو می تواند نشان دهنده این سبک از دکوراسیون باشد. رنگ روشن و خنثی این دکوراسیون با رعایت نور زیاد در آشپزخانه به واسطه وجود پنجره یا بالکن در آشپزخانه محیط راحتی برای آشپزی فراهم می کند. تمیز کردن این آشپزخانه ها کار راحتی نیست زیرا اکسسوری ها در آشپزخانه به سبک فرانسوی شامل ظروف و وسایل آشپزخانه است که در قفسه های باز یا حتی روی کابینت ها به شکل زیبایی چیده شده است. استفاده از قفسه ها و ویترین های فراوان همراه با چینی ها و کریستال های زیبا از شاخصه های این سبک است که با گل آرایی تکمیل می گردد که می تواند با نورپردازی ویترین ها  جلوه ای منحصر به فرد پیدا کند.

حمام در سبک فرانسوی :

طراحی حمام فرانسوی لوکس قدیمی با سایه های کاراملی ملایم است، در آپارتمان های شهری امکان انجام کامل این تصویر وجود ندارد، زیرا به طور معمول یک حمام فرانسوی دارای پنجره های بزرگ است اما شما می توانید سعی کنید سبک را به ایده آلش نزدیک کنید.

لزوما باید یک آینه عظیم در قاب طلایی حک شده، وان حمام سفید یا عاجی رنگ، یک دستشویی و یک قفسه، هر دو نوع با قابلیت باز و بسته شدن، داشته باشید و همچنین باید تعدادی از وسایل روشنایی را که موجب می شود نور را خنثی کند یا در صورت لزوم، بسیار روشن کند، قرار دهید.

معمولا وان حمام این سبک در نزدیکی دیوار قرار نگرفته است، طوری نصب شده است که از هر طرف فضای خالی وجود دارد، و لوله های آب آن را زیر کف می برند.در اینجا، میزهایی با پایه های گرد نازک مناسب برای گذاشتن حوله ساخته شده از پارچه های خام یا قرار دادن گلدان با گل های تازه وجود دارد. دیوارهای اینجا مثل اتاق های دیگر رنگ شده اند و کف با چوب یا سنگ اندود شده است.

در این مقاله به معرفی ایده هایی برای باشکوه ترین سبک در دنیای دکوراسیون داخلی یعنی سبک فرانسوی پرداختیم. با عملی کردن چند تا از این ایده ها قادر خواهید بود چیدمانی شیک داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید