دکور اتاق خواب مدرن

اتاق خواب محل آسایش و آرامش هر فرد محسوب می‌شود، بنابراین یکی از مهمترین قسمت‌های هر خانه اتاق خواب آن است. اگر می‌خواهید خوابی آرام و دلچسب داشته باشید، یا بعد از یک روز فعالیت سخت مکان امنی و آرامی برای استراحت خود در اختیار داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم به دکوارسیون اتاق خواب خود اهمیت بدهید. در این مقاله به تفصیل در مورد چیدمان اتاق خواب و مسائل مربوط به آن خواهیم پرداخت.

طراحی و چیدمان اتاق خواب چگونه صورت می‌گیرد

اتاق خواب برای هر شخص مهمترین بخش خانه محسوب می‌شود، به ویژه در زندگی آپارتمان‌نشینی امروزی، داشتن یک مکان دنج و آرام برای استراحت و سپری کردن اوقات در تنهایی بسیار مهم و ارزشمند است، به همین دلیل نیز سبک چیدمان اتاق خواب مورد توجه طراحان دکوراسیون قرار گرفته است.

کاربری اتاق خواب را مشخص کنید

برای این که بتوانید اقلام دکوری اتاق خواب خود را تهیه کنید، باید در ابتدا کاربری اتاق خواب را مشخص کنید، این که اتاق شما قرار است فقط برای خوابیدن مورد استفاده قرار گیرد یا برای انجام کارهای دیگری مثل مطالعه، انجام امور کاری و … نیز از آن استفاده می‌کنید، در انتخاب نوع وسایل در دیزاین اتاق خواب کمک بسیاری می‌کند.

ضمن این که طراحی اتاق خواب برای دختران، پسران، سنین مختلف و تازه عروس‌ها نیز قوانین مخصوص به خود را دارد که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

انتخاب سبک چیدمان اتاق خواب را فراموش نکنید

وقتی کاربری اتاق خواب را مشخص کردید، نوبت به انتخاب سبک دکوراسیون اتاق خواب می‌رسد. شما باید تصمیم بگیرید که طراحی اتاق خواب شما چگونه باشد، دکوارسیون مدرن می‌پسندید یا ازعلاقمندان به دکوراسیون کلاسیک هستید، برخی افراد نیز علاقه زیادی به چیدمان و فضای سنتی در اتاق خواب دارند.

وقتی سبک اتاق خواب شما مشخص باشد، انتخاب وسایلی چون سرویس تختخواب، پرده، کاغذ دیواری، لوستر و … آسان‌تر خواهد بود.

پیش از کار بر روی دکوراسیون اتاق خواب لازم است هدف خود را از انجام این کار مشخص کرد. تعیین هدف باعث می شود تا مسیر بر اساس انتظارات نهایی طی شود. همچنین آن چه در آخر کار مشاهده خواهد شد تا حد زیادی با خواسته اولیه مطابقت داشته باشد. در حقیقت هدف را  باید طبق سلیقه و شخصیت فرد استفاده کننده از اتاق خواب و فضایی که در دسترس قرار دارد تعیین کرد.

یادتان باشد که رنگ های خنثی و سرد بهترین گزینه برای نقاشی و کاغذ دیواری اتاقتان هستند. در واقع این رنگ ها آرامش بخشند و محیط آرام و بدون استرسی را برای خوابیدن، فراهم می کنند.

اما در مقابل رنگ های قرمز، زرد و نارنجی، رنگ های پر انرژی و محرکی هستند. پس این نوع رنگ ها را بهتر است به جای دیوارها، در دکوری و اکسسوری های کوچک وارد دکوراسیون اتاق خوابتان کنید.

یادتان باشد که تخت خواب با اندازه بزرگی که نسبت به باقی وسایل در اتاق خواب دارد، معمولا به نقطه کانونی فضا تبدیل می شود.

پس بهتر است که مانند طراحان حرفه ای، دیوار پشت آن را به صورت مخصوص با بافتی متفاوت و یا با نصب دکوری ها، تزیین کنید.

برای مثال می توانید مثل اتاق زیر، دیوار پشت تخت را با کاغذ دیواری که طرحش با دیوارهای دیگر متفاوت است، دیزاین کنید.

رنگ سفید یک رنگ کاربردی و همیشگی برای اتاق خواب‌های کوچک است، سفید از  اینکه اتاق خواب شما کوچک، فشرده و به اصطلاح قوطی کبریتی دیده شود جلوگیری می‌کند. رنگ سفید یا هر رنگ روشن و شفاف دیگری جای خالی دیوارهای گسترده و پنجره‌های بزرگ را برای شما پر می‌کند.

برای اینکه رنگ و روی اتاق خواب شما بی‌روح و خسته‌کننده به نظر نرسد، سعی کنید از لایه‌های متعدد به عنوان رومیزی، کف پوش یا روتختی استفاده کنید و طرح‌های ساده و مدرن را به زمینه‌ی بی‌رنگ سفید اضافه کنید.

بیشتر تخت خواب‌ها طوری طراحی شده‌اند که بهتر است در وسط دیوار قرار بگیرند، به طوریکه هر دو سمت آن‌ها باز باشد. اما برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک شما این ایده‌ی چندان خوبی نیست.

برای اینکه بهترین استفاده را از فضای اتاق خواب خود داشته باشید، بهتر است تخت خواب را کنج اتاق قرار دهید. قرار گرفتن تخت در گوشه‌ی اتاق یک حالت جمع‌وجور و راحت به اتاق خواب شما می‌دهد.

برای اینکه اتاق شما حس خوابگاه به خودش نگیرد کافی است بالای تخت از تابلو و چند تخته‌ی کوچک قفسه‌ای شکل استفاده کنید.

چند سانتی‌متر فضای بیشتر در چیدمان خانه‌ای با اتاق خواب کوچک، حیاتی است! پس تخت خواب بزرگ کتیبه‌دارتان را فراموش کنید و به جای آن از یک تخت خواب جدید ساده اما مدرن استفاده کنید.

استفاده از تخت خواب‌های ساده و مینیمال به شما این اجازه را می‌دهد که بالای تخت از  تابلوها یا قاب عکس‌های کوچک و جذاب استفاده کنید. چیزی که در دکوراسیون خانه مد روز است.

فقط اکسسوری‌ها و لوازم تزیینی محبوب‌تان را نگه دارید و با ساده نگه داشتن تزئینات و استفاده از طرح‌های مینیمال، روی فضای باز بیشتر تمرکز کنید.

به جای کمد دیواری‌ها یا کتابخانه‌های بیرون دیوار از قفسه‌هایی استفاده کنید که داخل دیوار کار گذاشته می‌شوند تا فضای بیشتری برای وسایل خود داشته باشید و کمتر چیزی را سر راه قرار بدهید.

آینه‌ها با بازتاب دادن نور می‌توانند تصور فضای بزرگ‌تر را ایجاد کنند. قرار دادن یک آینه در برابر پنجره می‌تواند نور طبیعی اتاق را دو برابر کند و همین باعث می‌شود اتاق خواب کوچک شما بزرگ‌تر و دل‌بازتر دیده شود.

اما کدام آینه را برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود انتخاب کنید؟ بهترین انتخاب، یک آینه‌ی قدی بزرگ است که می‌توانید آن را به سادگی به یکی از دیوارها تکیه دهید یا با یک پیچ کوچک وصل کنید.

فقط به این دلیل که اتاق خواب شما کوچک است دلیل نمی‌شود در چیدمان و دکوراسیون آن از طرح و رنگ‌های خسته‌کننده و تکراری استفاده کنید. برای استفاده از کاغذ دیواری در اتاق خواب، یک دیوار اصلی را به عنوان دیواری که در مرکز دید قرار می‌گیرد انتخاب و همان دیوار را با یک کاغذ دیواری طرح‌دار زیبا کنید. معمولا دیواری که بالای تخت خواب قرار می‌گیرد برای این کار بهترین گزینه است.

کاغذ دیورای اصولا فضای اتاق خواب را شلوغ می‌کند و باعث می‌شود اتاق شما کوچک‌تر هم به نظر برسد. اما اکر طرح درستی را انتخاب کنید دقیقا نتیجه‌ی عکس خواهد داشت.

کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب شما باید طرح‌های درشت داشته باشد. پس از طرح‌های ریز و شلوغ بپرهیزید. کاغذ را روی دیواری به کار ببرید که بزرگترین دیوار یا در مرکز دید است. همانطور که گفتیم معمولا پشت تخت خواب برای کاغذ دیواری جای مناسبی است.

اگر روتختی خودتان را با طرح کاغذ دیورای ست کنید، بهترین تاثیر را می‌گیرید.

پرده عضو مهم و جدا نشدنی اتاق خوابتان است. چون حریم شخصیتان را حفظ می کند. عایقی برای ورود سرما از پنجره هاست. و هم روز و هم شب، به کمک آن می توانید میزان نور آفتاب و محیط بیرون را با آن کنترل کنید.

پس باید با توجه به موقعیت اتاق خواب و دکوراسیون منزلتان، نوع مناسبی را خریداری کنید. نکات زیر را در نظر داشته باشید:

– اگر اتاقی کلاسیک دارید، به دنبال پرده های پارچه ای بروید که برای این سبک دکوراسیون مناسب می باشد. همچنین زیر پرده اصلی، از آستر استفاده کنید، تا برای حفظ حریم شخصی و کنترل نور بتوانید از آن استفاده کنید.

آینه یک وسیله مهم و ضروری در دکوراسیون اتاق خواب است. در صورتی که اتاق خواب دارای فضای مناسبی باشد می توان از یک آینه قدی استفاده کرد. حال اگر فضای اتاق خواب کوچک است آینه رومیزی و یا آینه های روی درآور بهترین گزینه هستند. در هر صورت استفاده از آینه در اتاق خواب را نباید فراموش کرد و در هر شرایطی باید از یک مدل آن استفاده کرد. لازم به ذکر است قرار دادن آینه در مقابل تخت ایده ای  قدیمی می باشد که توسط بسیاری از طراحان مطرح رد شده است.

وسایل اتاق خواب با توجه به کاربری اتاق انتخاب می شوند، معمولا سرویس خواب جزء جدایی‌ناپذیر این اتاق محسوب می‌شود، دیگر وسایل اتاق خواب با توجه به نیاز کاربر تهیه می‌شود، به‌طور مثال در دکوراسیون اتاق خواب کودک معمولا وسایلی مثل تخت خواب، کمد لباس، استند اسباب بازی و… استفاده می‌شود.

در چیدمان اتاق خواب عروس نیز معمولا سرویس خواب کامل شامل تختخواب، پاتختی، میز توالت، آینه، کمد و پاف استفاده می‌ گردد.

در اتاق خواب نوجوان اقلام مورد استفاده در دکوراسیون معمولا شامل تختخواب، میز تحریر، میز کامپیوتر، کمد، کتابخانه و دیگر لوازم مورد نیاز آنها می‌شود.

سایر وسایل اتاق خواب مثل پرده‌ها، تابلوها، فرش، لوستر و… نیز بر همین مبنا انتخاب می‌شوند و معمولا سعی می‌شود با وسایلی مثل سرویس خواب از نظر طرح و مدل ست شوند.

نکات مربوط به دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

اتاق خواب پسرانه معمولا در بدو ورود از مشخصات و فضایی که ایجاد شده است مشخص می‌شود، با این وجود در صورتی که برای دکوراسیون اتاق خواب پسر خود دنبال طرح‌های جذاب هستید می‌توانید از این نکات بهره‌مند شوید:

انتخاب رنگ مناسب برای فضا

در اتاق خوابی که برای پسرها طراحی و دیزاین می‌شود، معمولا بیشتر از یک یا دو رنگ دیده نمی‌شود. فضای اتاق اکثر ساده و کم جزئیات به نظر می‌رسد. می‌توان در اتاق خواب پسران از سرویس خواب با شکل‌های فانتزی و پسرانه مثل ماشین، کشتی یا شخصیت‌های انیمیشنی پسرانه استفاده کرد.

در اتاق خواب پسران می‌توان از رنگ‌های اسپرت‌تری چون قرمز و نارنجی نیز استفاده کرد. یا از تونالیته‌های مختلف یک رنگ مثلا آبی، خاکستری یا قهوه‌ای برای رنگ آمیزی فضا استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید