رضا کیانیان بازیگری مطرح، که در عرصه‌های دیگر همچون طراحی صحنه و فیلمنامه‌نویسی، مجسمه‌سازی و عکاسی نیز فعالیت دارد

امروز در آرتیها بیوگرافی بازیگری مطرح رضا کیانیان را معرفی خواهیم کرد. رضا کیانیان در سال ۱۳۳۰ در محله میدان خراسان تهران به دنیا آمد. به گفته خودش، پدرش معروف به حسین تهرانی، باستانی کار قدیمی تهران و همدوره هفت کچلون و حسین رمضون یخی بود. رضا دومین فرزند خانواده و دارای ۴ برادر و دو خواهر می‌باشد. او در ۱ سالگی به همراه خانواده به مشهد نقل مکان کرد. در مشهد علاوه بر گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در حوزه علمیه مشهد به تحصیل دروس فقهی و اسلامی نیز پرداخت.

نمایش‌های "آنتیگونه" ، "خرده بورژوا"

آغاز فعالیت تئاتر

اولین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال ۱۳۴۵ وی را در نمایشنامه “از پانیفتاده‌ها” به قلم غلامحسین ساعدی کارگردانی کرد. رضا به مدت سه سال در گروه تئاتر برادرش داوود فعالیت داشت و در نمایش‌های “آنتیگونه” ، “خرده بورژوا” ، “چهره‌های سیمون ماشا” ، “ازدواج آقای می سی سی پی” ، “یادگار سال‌های شن” و… بازی کرد. او در فروردین ۱۳۸۹ با بازی در نمایش “پروفسور بوبوس” به کارگردانی آتیلا پسیانی بعد از ۶ سال دوری از تئاتر دوباره به صحنه نمایش بازگشت.

کیانیان فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۸ با حضور در فیلم "تمام وسوسه‌های زمین" ساخته حمید سمندریان آغاز کرد.

ورود به سینما و تلویزیون

کیانیان فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۸ با حضور در فیلم “تمام وسوسه‌های زمین” ساخته حمید سمندریان آغاز کرد.”کیمیا” ساخته احمدرضا درویش اولین کار قابل توجه او بود. همچنین “سینما سینماست” و “آژانس شیشه‌ای” نقطه اوج او در سینما بود.

فیلم‌های “سینما سینماست” ، “گاهی به آسمان نگاه کن” ، “ماهی‌ها عاشق می‌شوند” ، “یک حبه قند” ، “فرش باد” ، “کیمیا” ، “یک تکه نان” و “روبان قرمز” از کارهای شاخص او به شمار می‌رود و کیانیان در این آثار بازی‌های متفاوت و فوق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشت.

معروف‌ترین نقش تلویزیونی رضا کیانیان نقش جمشید در سریال شلیک نهایی به کارگردانی محسن شاه‌محمدی می‌باشد. شهرت و محبوبیت کیانیان در نقش جمشید چنان بود که مدل مو و لباس‌های جمشید در میان جوانان و به نام مدل جمشیدی رایج شد. بطور یقین بحث برانگیزترین و جنجالی‌ترین نقش تلویزیونی وی در سریال‌های، کیف انگلیسی در نقش یک روحانی مسن و در دوران سرکشی در نقش یک قاضی می‌باشد.

برجسته‌ترین کار کیانیان در تلویزیون بازی وی در سریال مختارنامه در نقش عبدالله بن زبیر

برجسته‌ترین کار کیانیان در تلویزیون بازی وی در سریال مختارنامه در نقش عبدالله بن زبیر، خلیفه بزرگ زبیری در مکه است که علاوه بر آن که متفاوت‌ترین نقش هنری وی محسوب می‌شود، اولین کار تاریخی کیانیان در نقش یک شخصیت خاکستری است. وی یکی از بازیگران ثابت مجموعه تلویزیونی وکلای جوان نیز بوده است. “قلب یخی” و “شاهگوش” نیر آثار او در بخش نمایش خانگی به حساب می‌آید.

طراحی صحنه و فیلمنامه‌نویسی

او علاوه بر بازیگری در زمینه طراحی صحنه و فیلمنامه‌نویسی و مجسمه‌سازی و عکاسی هم کار کرده و در سال ۱۳۷۷ برای طراحی صحنه نمایش نیلوفر آبی برنده جایزه بهترین صحنه آرایی شد.

کارهای عکاسی وی در دو نمایشگاه انفرادی در سالهای ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ و در بیش از پنج نمایشگاه گروهی به نمایش گذاشته شده است. وی در زمینه نویسندگی فیلمنامه نیز فعال است، رای باز در سال ۱۳۸۱، دمرل در سال ۱۳۷۲ و پاتال و آرزوهای کوچک در سال ۱۳۶۸ از مجموعه فعالیت‌های او در این زمینه است. در سال ۱۳۸۶ نمایشگاه انفرادی مجسمه‌های خود را افتتاح کرد. در سال ۱۳۹۱ اکشنر حراج تهران بود. این حراج اولین حراج به سبک کریستیز در ایران بوده و با موفقیت چشمگیری روبه رو شد.

هایده قراچه داغی

ازدواج رضا کیانیان

رضا کیانیان سال ها پیش با همسرش خانم هایده قراچه داغی ازدوج کرد که ثمره این زندگی تنها یک پسر بنام علی می باشد. همسرش خانم هایده خواهرزاد سهراب سپهری شاعر پرآوازه ایرانی است.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد

جوایز رضا کیانیان

وی در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم آژانس شیشه‌ای جایزه بهترین بازیگر نقش دوم را گرفت.

در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم کیمیا کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش دوم بود.

فیلم‌های سگ‌کشی، سینما سینماست، گاهی به آسمان نگاه کن، ماهی‌ها عاشق می‌شوند، یک حبه قند، فرش باد، یک تکه نان، روبان قرمز و کفشهایم کو؟ از کارهای شاخص او به‌شمار می‌رود. کیانیان در این آثار بازی‌های متفاوت و فوق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشت.

او برای بازی ماندگارش در فیلم خانه‌ای روی آب نیز سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را از بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر بدست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید