روستای ناندل/ بهشتی گمشده در دل یک آبادی مرتفع خوش آب و هوا در مازندران، روستایی با چشم‌اندازهای زیبای ییلاقی

در این مطلب از آرتیها شما را با روستای ناندل مازندران آشنا خواهیم کرد. ناندل نام یک آبادی مرتفع خوش آب و هوا در مازندران به خصوص در فصل تابستان است. این روستا دارای چشم اندازهای زیبای ییلاقی می باشد که حدودا بلندی آن را می توان ۲۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می توان تخمین زد.

این روستا در راه جاده ی کوهستانی هراز است. این آبادی از توابع بخش لاریجان – دهستان لاریجان سفلی – شهرستان آمل – استان مازندران به شمار می رود. به طور دقیق تر این روستا از طریق یک جاده فرعی در فاصله ۵۳ کیلومتری شهرستان آمل قرار دارد که جاده ی هراز یکی از شاخه های آن می باشد. حدودا فاصله ی ناندل تا این جاده نیز ۱۵ کیلومتر است.

روستای ناندل

نقطه شروعی برای کوهنوردان

روستای ناندل نقطه شروع کوهنوردانی است که می‌خواهند از جبهه شمالی یا شمال شرقی به قله دماوند صعود کنند. برای صعود به قله دماوند از طریق جبهه شمال شرقی، ابتدا باید به ناندل برسید. در واقع یکی از خوش‌مسیرترین و زیباترین راه‌ها برای کوهنوردان به حساب می‌آید.

در ابتدای روستای ناندل خانه‌ای دو طبقه قرار دارد که به کوهنوردان پناه می‌دهد. گنجایش این خانه تا ۲۰ نفر است. آقایی با نام صالحی در خانه کوهنوردی ناندل به منظور هماهنگی پاسخ‌گوی شما هستند. اگر گروهی سفر می‌کنید از طریق ایشان می‌توانید خانه دیگری در روستا برای تیم‌تان رزرو کنید. خانه کوهنوردی یک درخت گیلاس کهنسال در حیاط خود دارد و به شما اجازه چیدن می‌دهند. کوهنوردانی که برنامه فشرده و فوری‌ای ندارند قبل از صعود به قله یک روز را در این منطقه سپری می‌کنند تا به آمادگی جسمانی و بدنی‌ بیشتری برای قرار گرفتن در روستای ناندل با ارتفاع ۲۷۰۰ متر دست پیدا کنند. به علاوه دیدن مزرعه‌ها و زیبایی‌های اطراف ناندل توصیه می‌شود.

آبشار ناندل

آبشار ناندل

آبشار ناندل در قسمت پایین پلی فلزی احداث شده است و از روی صخره‌ بلندی به پایین می‌ریزد. این آبشار در روستای ناندل قرار دارد بنابراین برای دسترسی به آبشار ناندل باید همان مسیر منتهی به روستای ناندل را پیش بگیرید. در جاده هراز بین تونل‌های شماره ۷ و ۸ بروید. در بین این تونل‌ها، مسیری در سمت غرب جاده به روستاهای حاجی‌دلا، میان‌ده، رزن، کرف و در آخر به ناندل منتهی می‌شود. پس در سفر به ناندل حتماً از آبشار خنک ناندل دیدن کنید.

آب و هوای ناندل

آب و هوای ناندل

آب ناندل بسیار تمیز است و به نظر متخصصان باعث شست‌وشوی بدن از املاح رسوب کرده درون کلیه می‌شود. انواع سبزیجات و گیاهان دارویی و مفید نیز در ناندل پیدا می‌شود. هوای روستای ناندل سرد و کوهستانی است. به دلیل کوهپایه‌ای بودن منطقه بارش‌های بهاری دلچسبی در آن رخ می‌دهد. این آب و هوای مطبوع و هم‌چنین چشم‌انداز قله دماوند با یخچال‌های سفید رنگ‌ش جمع زیادی از گردشگران و طبیعت دوستان را به این منطقه می‌‌‌کشاند. چشم‌انداز روستای ییلاقی ناندل در تمامی سال از ابر و مه پوشیده شده است.

ثبت ملی دهکده ناندل آمل

ثبت ملی دهکده ناندل آمل

میراث طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی ایران شناسایی، معرفی و ثبت شده است. این میراث شامل مناطق طبیعی جغرافیایی و مناطق ویژه کشور است که به دلیل کیفیت خاص کالبدی و بیولوژیکی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی ـ تاریخی ارزشمند، پدیده‌ها و نمونه‌های گیاهان، جانوران و زیست‌گاه آنها تعیین و حفاظت می‌شوند. ناندل آمل با آدرس شهرستان آمل، بخش لاریجان، بخش لاریجان علیا، قله مشرف به شهر رینه و روستاهای اسک، گزنک، پلور و ناندل در سال ۱۳۸۷ به ثبت میراث فرهنگی رسید.

 ناندل

راه دستیابی به ناندل

ابتدا از تهران به مقصد آبادی ناندل حرکت می کنید. باید از پلور، گزنک، تونل وانا، یائیجان پس از پاسگاه بایجان، و گذر از تونل های ۹ و ۸ در جاده هراز, به طرف چپ خروجی دلارستاق بروید، که در آن آبادی ناندل با استفاده از تابلو مشخص گردیده که لازم است از جاده ای خاکی پرپیچ و خم، همچنین بی آب و علف عبور کنید.

برای رفتن به آبادی ناندل باید ۱۹ کیلومتر حرکت کنید، سپس دشت های سرسبز و زیبای ناندل را خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید