زشت ترین سازه های دنیا

در این مطلب از آرتیها به زشت ترین ساختمان های دنیا می پردازیم. در همه جای دنیا ساختمان و پروژه های بد و خوب وجود دارد. همانطور که همه طراحان و معماران می دانند، ایده های بسیاری از معماری وجود دارد که بر روی کاغذ بهتر از واقعیت جلوه می کنند. این قضیه تا جایی پیش رفته است که مسابقه ای از بدترین ساختمان های دنیا وجود دارد و حتی برای آن جایزه هم در نظر گرفته می شود. در نهایت نتیجه ای که گرفته می شود این است که پروژه برنده شده نباید ساخته می شد. پس ۱۰ ساختمان زشت دنیا را دنبال کنید:

زمانی که سازمان اف بی آی در سال ۱۹۷۴ کامل شد، ساختمان J. Edgar Hoover مبلغ ۱۲۶ میلیون دلار برای ساخت این پروژه هزینه کرده است و رکورد گرانترین ساختمان دولتی را دارا است. سالها پیش این ساختمان، بنای زیبایی بوده و این ایده را تقویت می کند که مکانی برای آژانس دولتی مستقل و قدرمند است. با این حال در سال ۲۰۰۶، موسسه معماران آمریکا در مورد این ساختمان نازیبا نوشت ” این بنا قدرت متکبر محله زشت و بد ترکیب است.”

آپارتمان لوکس ۳۱-story جایزه مسابقه Carbuncle Cup را در سال ۲۰۱۶ دریافت کرده است. این پروژه لوکس دارای امکاناتی مانند باشگاه سلامت، سالن نمایش خصوصی تئاتر و چهار عدد باغ زمستانی برای ساکنین است. با این حال طراحی بیرون زده ای که دارد نظر منتقدین را بر انگیخته است. “در صفحات فلزی زرد رنگ، فرم بی نظم، بالکن های چسبیده و جلو آمدگی های آشفته ای که دارد، در واقع بدترین طراحی معماری و جلوه بصری بی ارزشی را نشان می دهد.”

ساختمان زشت بعدی موزه ملی یک کشور است! این ساختمان در سال ۱۹۸۲ توسط معمار کروارت،‌ Andrija Mutnjaković، طراحی شد. نمادهای زیادی در طراحی آن به کار رفته و از نظر معماری و کارکرد هم ساختمان خوبی است. ولی این ساختمان اصلاً قشنگ نیست و ظاهر جذابی ندارد.

ساختمان این دانشگاه ژاپنی مشابه شخصیت های کارتونی و کامپیوتری است که در حال تغییر هستند! این بنا شامل المان های ضروری معماری است مانند صندوق های پست، تانک آب، چراغ های روشنایی و خطوط اتصالی است. این ساختمان نظام جدیدی را ارائه می دهد که کنترلی از بالا دست بر خود نداشته و پر از هرج و مرج است.

میدان فدراسیون در ملبون استرالیا قرار دارد و بنایی با چند کاربرد است. طراحی آن به شکلی است که مخاطب نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند و بخش های مختلف ساختمان خیلی جدا از هم طراحی شده اند. البته شبکه سیم هایی که بالای این ساختمان کشیده شده اند هم اوضاع را بدتر کرده است.

چه نکته ای در مورد سازمان های اطلاعاتی دولتی وجود دارد که موجب طراحی بد آنها می شود؟ ستاد سرویس اطلاعات مخفی انگلیس، همواره در صدر زشت ترین ساختمان های دنیا قرار دارد. طراحی آن خیلی …. جالب است!

این ساختمان عجیب با این هدف ساخته شد که «یکنواختنی بیش از حد» را از بین ببرد. به نظر می‌رسد که در این امر موفق بوده باشد، ولی علاوه بر یکنواختی، زیبایی و جذابیت را هم از بین برده است.

زمانی که این کلیسا در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد، کاشی های موزاییکی آن شروع به افتادن کرده و سقف اش هم چکه کرد. تصور کنید که اولین تاثیر کلیسای تازه تاسیس چقدر وحشتناک بوده است. حتی مناره های آن هم مردم را به خود دعوت نکرده است.

حتی پاریس، یکی از زیباترین شهرهای دنیا هم ساختمان هایی دارد که خیلی هم قشنگ نیستند! مرکز پومپیدو که یک کتابخانه عمومی و موزه هنر است، به نظر می رسد که همچنان تحت ساخت و ساز است.

از این ساختمان به عنوان مرکز کنترل دوربین های مدار بسته در تلویزیون مرکزی چین استفاده می‌شود. این ساختمان ۴۴ طبقه دارد و در قسمت پایین شهر بیجینگ قرار گرفته است. بعضی از مردم محلی آن را شبیه به مردی میدانند که چمباتمه زده و در حال چرت زدن است!

دیدگاهتان را بنویسید