سریال آنتن

در سال‌های اخیر بازار سریال‌های شبکه نمایش خانگی رونق گرفته اند و بسترهایی نیز برای پخش این آثار آماده شده‌اند. آثار نمایش خانگی با کنار گذاشتن برخی خط قرمزها و پرداختن به مسائلی که در صدا و سیما کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود، توانسته‌اند موفق عمل کنند. سال ۱۴۰۱ نیز تاکنون توانسته در زمینه سریال‌های شبکه نمایش خانگی موفق عمل کند. آنتن نیز یکی از جدیدترین ساخته های ۱۴۰۱ محسوب می‌شود که در ژانر کمدی ساخته شده است. در این مقاله به معرفی سریال ایرانی آنتن خواهیم پرداخت.

سریال آنتن یکی از جدیدترین مجموعه‌های ایرانی است که به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابراهیم عامریان و نویسندگی حمزه صالح قرار است از چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ از بستر نماوا پخش شود. از بازیگران شاخص این سریال می توان به پژمان جمشیدی، هادی کاظمی، رویا افشار و مرجانه گلچین اشاره کنیم.

الهام سعیدی درباره این ساخته ابراهیم عامریان در خراسان نوشت: سریال آنتن درباره زن مسنی به نام «گوهر» با بازی رویا افشار است که پس از فوت همسر خود، تصمیم می‌گیرد که ادامه تحصیل بدهد و به دانشگاه برود، اما فرزند او «خلیل» با بازی پژمان جمشیدی، به شدت با دانشگاه رفتن مادرش در این سن و سال مخالف است و تلاش می‌کند تا او را به شهر خودشان برگرداند. موازی با این موضوع، شاهد حضور پرماجرای «گوهر» در خوابگاه دانشگاه هستیم.

مدیر خوابگاه او زنی سخت‌گیر، بداخلاق و جدی است، اما «گوهر» با دانشجویان جوان همراه است و در مقابل زورگویی‌های این مدیر می‌ایستد. اجزای قصه «آنتن» پیوند منطقی و درستی با یکدیگر پیدا نکرده‌اند، به همین دلیل برای مخاطب قابل پذیرش نیست. به عنوان مثال همکاران «خلیل» که مانند او گاراژدار هستند، ادامه تحصیل مادر این شخصیت را نمی‌پذیرند و به دلیل ناتوانی «خلیل» در مقابله با مادرش او را تهدید می‌کنند که برای سمت ریاست اتحادیه‌شان، شخص دیگری را انتخاب می‌کنند و به این ترتیب موقعیت او به خطر می‌افتد. یکی دیگر از ضعف‌های سریال آنتن نیز نمایش تصویری غیرمنطقی و اغراق شده از فضای خوابگاه و دانشگاه است. تکیه سریال برای خنده گرفتن از مخاطب نیز بیشتر روی دیالوگ‌ها و تعدادی موقعیت‌‌ کمدی کلیشه‌ای است.

ارسلان قاسمی، بهنام تشکر، پژمان جمشیدی، رویا افشار، مرجانه گلچین، نعیمه نظام دوست و هادی کاظمی از بازیگران مطرحی هستند که در این مجموعه به ایفای نقش پرداخته اند. عامریان با بهره گیری از بازیگران مشهور سریال های کمدی، مجموعه ای را ارائه می کند که انتظار می رود، بمب خنده باشد؛ اما نقد سریال آنتن نشان می دهد که برخلاف تصورات، با سریالی مواجه هستیم که این تصور را واقعیت نمی بخشد و به جز سکانس های معدود، طنز قوی ای را ارائه نمی کند و این یکی از نکاتی است که در نقد آنتن، مورد توجه قرار گرفته است.

در نقد سریال ایرانی آنتن، بازی ضعیف و مصنوعی و اغراق شده بازیگران، از نقد های دیگر این مجموعه می باشد. بازی مرجانه گلچین در نقش مدیر سختگیر خوابگاه، که نقشی تکراری می باشد، از جمله این کاراکتر ها و نقد آنتن می باشد. تنها پژمان جمشیدی سعی دارد، تا با ایجاد موقعیت های طنز، کمدی را ایجاد کند، که گاه برای مخاطب دلسرد کننده می باشد و موجب خستگی و انصراف از تماشای ادامه سریال می شود.

سید ابراهیم عامریان، تهیه کننده، کارگردان، مجری طرح و سرمایه گذار سینما و تلویزیون است. او در فیلم های سینمایی “تگزاس”، “دینامیت”، “فاتحان اروند”، “تگزاس ۲″، “انفرادی” و سریال “نارگیل” فعالیت داشته است. سریال آنتن، اولین اثر ابراهیم عامریان، در مقام کارگردان است که پیش از این به عنوان مجری طرح، در فیلم هایی چون “من سالوادور نیستم” و “کارگر ساده نیازمندیم” فعالیت داشته است.

در ادامه نقد آنتن، باید گفت این اولین باری است که عامریان به عنوان کارگردان یک مجموعه ظاهر شده است و با توجه به نقد و بررسی سریال آنتن، چندان موفق نیز نبوده است و شاید بهتر بود  که با خاطرات خوبی که با کمدی های پیشین خود (که در نقش مجری طرح داشت)، در ذهن مردم باقی می ماند و با ساخت مجموعه ای آشفته، مورد حمله منتقدان و مردم قرار نمی گرفت.

پژمان جمشیدی، فوتبالیست سابق و ستاره سینما و تلوزیون امروز، در سال های گذشته با بازی در مجموعه های طنز تلوزیونی، سینما و تئاتر، راه موفقیت در هنرپیشگی را به سرعت طی کرده است و فیلم های او فروش موفقی در گیشه داشته اند؛ همین امر، سبب شده است که کارگردانان زیادی خواهان بازی جمشیدی در فیلم های خود باشند.

در ادامه نقد سریال آنتن به این نکته نیز توجه کنید که ابراهیم عامریان نیز در جدیدترین ساخته خود برای شبکه نمایش خانگی، از پژمان جمشیدی برای نقش اصلی سریال طنز جدید خود بهره گرفته است. جمشیدی در این سریال نیز، همانند دیگر سریال های کمدی که بازی کرده است و توانسته است مخاطبین را به نحوی با بازی خود جذب کند و باعث خنده و شادی آن ها شود.

پس از پخش قسمت های اولیه آنتن، منتقدان و تماشاگران نقد های زیادی را به عنوان نقدی بر سریال آنتن به این مجموعه وارد کرده اند؛ از جمله این موارد، محتوای ضعیف و تکراری این مجموعه است، که تنها با ایجاد دیالوگ های خنده دار، که گاه اصلا خنده دار هم نیستند، سعی می کند تا مخاطب را به زور بخنداند.

منتقدان، در نگاهی به سریال آنتن، سریال آنتن را کمدی ای کلیشه ای و تکراری می دانند که پاسخگوی نیاز مخاطب ایرانی در سال ۱۴۰۱ نمی باشد و تنها بازی پژمان جمشیدی و سکانس های طنزی که او ایجاد کرده است، از جمله نقاط قوت سربال محسوب می شود.

مساله دیگر در نقد آنتن، بازی بازیگران سریال که نام آشنا نیز هستند، می باشد که نتوانسته به عنوان نقطه قوتی برای ایرادهای سریال باشد و این مساله نیز، منتقدان و کارشناسان را در نقد سریال آنتن، ناامید کرده است. همچنین گفته می شود که آنتن کمدی ضعیف خانوادگی است، که تا اینجای کار، رضایت مخاطبانی که منتظر پخش این کمدی پرستاره بودند را جلب نکرده است و با ریتم کند و تکراری و به عقیده برخی، بی مزه، مخاطبان را دلزده کرده است.

در هر صورت سریال کمدی آنتن بهانه ای برای دور هم جمع شدن دوستان و خانواده در کنار یکدیگر می باشد تا بتوانند لحظات خوب و خوشی را با شادی سپری نمایند و توصیه می کنیم حتما از دانلودهای قانونی این سریال را تماشا کنید و یا حق اشتراک سریال آنتن را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید