سفری به کشور اسپانیا پر از تنوع و زیبایی

در این مطلب با آرتیها همراه باشید تا به گردش در کشوری پر از هیجان و رنگارنگ سفر کنید. اسپانیا، (به اسپانیایی: España) با نام رسمی پادشاهی اسپانیا (اسپانیایی و گالیسی: Reino de España؛ باسکی: Espainiako Erresuma؛ اکسیتان: Reialme d’Espanha؛ کاتالونیایی: Regne d’Espanya) کشور فراقاره‌ای در شبه جزیره ایبری واقع در اروپای غربی و عضو اتحادیه اروپا است. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و تنگه جبل‌الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال «به طول ۱۲۱۴ کیلومتر» طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است. پایتخت کشور اسپانیا در مادرید که بزرگ ترین شهر کشور اسپانیاست واقع شده است.

تاریخچه کشور اسپانیا:

انسان خردمند نخستین بار در حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد، این منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هیسپانیا نامیده می‌شد. هیسپانیا در قرون وسطی توسط قبایل ژرمن و پس از آن توسط موروها تصرف شد. در قرن پانزدهم پس از ازدواج‌های بین حکومتی فرمانروایان کاتولیک و اتحاد این حکومت‌ها و همچنین سقوط کامل آندلس و بازپس‌گیری آن از دست موروهای مسلمان، در سال ۱۴۹۲ اسپانیا به شکل کشوری یکپارچه پدیدار شد. در اوایل دوران جدید، اسپانیا به یک امپراتوری پر قدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در آن‌جا ساکن شدند. بیش از پانصد میلیون نفر اسپانیایی زبان ساکن در آمریکا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این قاره بر جای گذاشتند.

اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا:

فرهنگ مردم اسپانیا به دلیل قرن‌ها سلطه رومیان بر این کشور، تا حد زیادی از فرهنگ رومی تأثیر گرفته است؛ حتی نام اسپانیا، نیز یک واژه رومی است. مردم اسپانیا نیز مانند مردم هر کشور دیگری، شیوه‌های خاص خود را برای برقراری ارتباط دارند.

در اسپانیا پیش‌دستی در برقراری ارتباط با یک فرد، به این معنی است که شما حرفی برای گفتن دارید؛ لذا اگر در این کشور یک مکالمه را به امید همراهی فرد مقابل شروع کنید، دچار مشکل می‌شوید. اسپانیایی‌ها عادت دارند تا دیروقت بیدار بمانند، به همین دلیل معمولاً تا دیروقت احساس خستگی نمی‌کنند. اسپانیایی‌ها به زندگی در محل‌های با سروصدای زیاد عادت دارند، پس اگر قصد زندگی در اسپانیا را دارید باید خود را با این عادت آنها وفق بدهید.

فراموش نکنید که هرگز نباید آشکارا از اسپانیا و حکومت آن انتقاد کنید، چون اسپانیایی‌ها چنین حرف‌هایی را برنمی‌تابند. هرگز سعی نکنید پشت سر اعضای خانواده یک فرد اسپانیایی بدگویی کنید، زیرا قطعاً منجر به بهم خوردن رابطه‌تان می‌شود. اسپانیایی‌های مسن‌‎تر تعصب خاصی در مورد کلیسای کاتولیک دارند، پس هرگز در این مورد با آنها صحبت نکنید. از همه مهمتر، هیچ‌وقت با یک اسپانیایی سر تیم فوتبال موردعلاقه او بحث نکنید.

اسپانیایی‌ها معمولاً روز خود را با یک فنجان قهوه و یک شیرینی کوچک شروع می‌کنند. نهار که بین ساعات ۲ تا ۴ بعد از ظهر سرو می‌شود، مهمترین وعده غذایی مردم اسپانیا است. وعده شام اسپانیایی‌ها سبک‌تر است و معمولاً بین ساعات ۹ تا ۱۱ شب سرو می‌شود.

رقص فلامنکو:

فلامنکو (به اسپانیایی: Flamenco) سبکی از آواز، موسیقی و رقص اسپانیایی است. این نوع موسیقی تحت تأثیر سبک‌ها و فرهنگ‌های مختلف به شکل امروزی درآمده‌است و می‌توان گفت که بیشترین تأثیر خود را از کولی های اسپانیا گرفته‌است. در شکل‌گیری و تکامل این سبک نمی‌توان از تأثیرگذاری موسیقی مورها و مسلمانان شمال آفریقا و موسیقی عربی و حتی موسیقی لاتین چشم پوشی کرد.

فلامنکو در حقیقت از ۳ قسمت رقص فلامنکو، آواز فلامنکو و گیتار فلامنکو تشکیل شده‌است. خاستگاه این نوع موسیقی ایالت اندلس است، ولی مبدل به سمبل موسیقی اسپانیایی و حتی به‌طور کلی فرهنگ اسپانیایی شده‌است. این نوع موسیقی شامل تکنیک‌ها و توکه‌های جالب و زیبایی است.

زبان رسمی کشور اسپانیا:

زبان رسمی مردم اسپانیا، اسپانیایی است. اسپانیایی زبان مادری ۴۸۳ میلیون نفر شناخته می‌شود و تعداد کل سخنوران این زبان به ۵۷۰ میلیون نفر می‌رسد.

آب و هوای کشور اسپانیا:

کشور اسپانیا دارای ۱۳ منطقه آب و هوایی مختلف است و از این نظر متنوع‌ترین کشور اروپایی از نظر اقلیمی است. اما اکثر مناطق این کشور تحت سلطه ۵ اقلیم آب و هوایی زیر هستند. آب و هوای مدیترانه‌ای تابستانی گرم، اقلیم غالب شبه جزیره ایبری است. اقلیم غالب در شمال غربی اسپانیا، آب و هوای مدیترانه‌ای گرم تابستانی است. جنوب شرقی کشور اسپانیا، آب و هوایی نیمه خشک دارد. شمال شرقی کشور نیز از آب و هوای گرم تابستانی قاره‌ای بهره می‌برد.

ورزش سنتی کشور اسپانیا:

گاوبازی یک ورزش سنتی در کشور اسپانیا است که تصور می‌شود از زمان رومیان در این کشور وجود داشته است. این ورزش در طول زمان تکامل یافته و تغییر کرده است و امروزه، گاوبازی معمولاً شامل یک مجری حرفه‌ای یا ماتادور است که به طور تشریفاتی با یک گاو در میدان گاوبازی مبارزه می‌کند. این یکی از مشهورترین جشن‌های اسپانیایی و احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های جهان است. فصل گاوبازی در اسپانیا از بهار تا پاییز برگزار می‌شود.

مهاجرت به اسپانیا:

بر اساس آمارهای دولت اسپانیا در سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹) ۵/۷ میلیون خارجی معادل ۱۲/۲٪ از کل جمعیت اسپانیا در این کشور زندگی می‌کنند. بیش از ۸۶۰٬۰۰۰ رومانیایی، ۷۷۰٬۰۰۰ مراکشی، ۳۹۰٬۰۰۰ بریتانیایی و ۳۶۰٬۰۰۰ اکوادوری در اسپانیا ساکن هستند. دیگر گروه‌های خارجی شامل کلمبیایی‌ها، بولیویایی‌ها، آلمانی، ایتالیایی‌ها، بلغارها و چینی‌ها می باشند. بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ مهاجر از کشورهای آفریقای سیاه به ویژه از کشورهای نیجریه و سنگال در اسپانیایی زندگی می‌کنند. از سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۸) بدین سو اسپانیا با رشد بالای جمعیت حاصل از موج مهاجرت روبرو بوده است. هجوم ناگهانی مهاجران که هم اکنون نیز تا حدودی ادامه دارد به ویژه ورود غیر قانونی با قایق باعث بروز تنش‌های اجتماعی در اسپانیا شده است.

دین مردم کشور اسپانیا:

مسیحیت کاتولیک به مدت طولانی دین اصلی اسپانیا بود. اما بر طبق قانون دیگر هیچ دینی جایگاه رسمی در قانون ندارد. با این وجود مذهب کاتولیک تنها مذهبی است که به طور رسمی آموزش داده می‌شود. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های جامعه‌شناسی اسپانیا ۷۱٪ از مردم این کشور خود را مسیحی کاتولیک معرفی می‌کنند. همچنین ۲۴٪ مردم بی‌دین هستند (۹/۴٪ نیز هیچ اعتقاد به وجود خدا ندارند) و سایر مذاهب نیز ۲/۷٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند.

دیگر مذاهب مسیحیت نیز پیروانی دارند. کلیسای پروتستان دارای ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ عضو می‌باشد. شاهدان یهوه دارای ۱۰۵٬۰۰۰ پیرو، کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان دارای ۴۶٬۰۰۰ پیرو می‌باشند. بر اساس مطالعه انجام شده توسط اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر با پیش‌زمینه مسلمان در اسپانیا ساکن هستند که ۳ تا ۴٪ جمعیت را تشکیل می‌دهند.

یهودیان پس از اخراجشان در سال ۱۴۹۲ تا قرن نوزدهم در اسپانیا حضور نداشتند. در قرن نوزدهم به یهودیان اجازه اقامت داده شد. هم اکنون ۶۲٬۰۰۰ نفر معادل ۰/۱۴٪ از جمعیت یهودی هستند.

در پایان

حال که با کشور اسپانیا، آب و هوا و آداب و رسوم آن و از همه مهمتر شهرهای توریستی این کشور آشنا شده‌اید، احتمالاً به این فکر افتاده‌اید که این بار اسپانیا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید. یکی از بهترین فصول برای سفر به این کشور، فصل بهار است. زیرا بیشتر فستیوال‌‎ها و جشن‌های ملی این کشور در فصل بهار برگزار می‌شوند. هر چند فصل تابستان این کشور نیز به دلیل داشتن سواحل آفتابی مدیترانه‌ای، وقت بسیار مناسبی برای سفر به اسپانیا است. به هر حال مهم این بود که قبل از سفر به کشور اسپانیا اطلاعات کافی در مورد این کشور و شرایط مسافرت به آن کسب کردید.

دیدگاهتان را بنویسید