سه روز عزا برای اهالی سینما| از مراسم تشییع داریوش مهرجویی کارگردان فقید سینما و همسرش تا مرگ ناگهانی و شوک‌برانگیز چند کارگردان دیگر

به نقل از آرتیها رسول صدرعاملی سخنگوی خانه سینما دیروز در گفت‌وگویی اعلام کرد: «امروز یکشنبه ۲۳ مهر ماه جلسه‌ای برای اطلاع رسانی مراسم تشییع با حضور هیات رئیسه و نمایندگان سازمان سینمایی در خانه سینما برگزار شد و پس از بحث و بررسی درباره قتل هولناک این کارگردان سینما مقرر شد که از فردا دوشنبه ۲۴ مهر ماه به نشانه احترام، سه روز عزا برای اهالی سینما و دوستداران آقای مهرجویی اعلام شود و همزمان با مراسم تشییع نیز یک روز تمام پروژه‌های سینمایی در سراسر کشور تعطیل شوند.»

دو حرکت نمادین خانه سینما برای پاسداشت زنده یاد داریوش مهرجویی اگرچه قابل تقدیر است، اما ایکاش در کنار این دو حرکت یک روز سینماها سراسر کشور نیز به احترام این کارگردان فقید تعطیل می‌شدند و چند روزی بر سر در تمامی سینماها بیرق مشکی به اهتزاز در می‌آمد.

مرگ ناگهانی و شوک‌برانگیز چند کارگردان دیگرسینما

علی سجادی حسینی | اصابت گلوله جنگی سر صحنه فیلم «خط آتش»

علی سجادی حسینی | اصابت گلوله جنگی سر صحنه فیلم «خط آتش»

در ۲۶ مهر ۱۳۷۳ هنگامی که مشغول ساخت فیلم «خط آتش» بود با شلیک گلوله‌ای که قرار بود مشقی باشد از دنیا رفت. ماجرا از این قرار بود که سربازی هر روز تعدادی اسلحه با تیر های مشقی برای بازیگران می‌آورد و پس از پایان کار، آن اسلحه‌ها را تحویل می‌گرفت. در یکی از این روزها، سرباز، اشتباهاً اسلحه خود را با تیرهایی واقعی با اسلحه مورد نظر فیلمبرداری، به دست بازیگر می‌دهد و همین امر سبب می‌شود تا حین تمرین، بازیگر، گلوله را به پیشانی حسینی شلیک کند و این کارگردان در دم، جان خود را از دست بدهد. فیلم‌های «مدرسه پیرمردها»، «ترانزیت»، «سکوت» و «راز چشمه سرخ» از او به یادگار مانده است. فیلم «خط آتش» هم توسط برادرش فرید سجادی حسینی به اتمام رسید.

جلال مقدم | تصادف در خیابان

جلال مقدم | تصادف در خیابان

سال ۱۳۷۴ خبر تلخی منتشر شد و اهالی سینما را شوکه کرد. جلال مقدم، کارگردان، نویسنده و بازیگر مطرح ایران براثر تصادف در خیابان کریم‌خان، به کما رفته بود. او دو ماه در کما ماند و سرانجام در ۲۹ فروردین ۱۳۷۵ در تهران درگذشت. مقدم  برای کارگردانی فیلم‌هایی مثل «خانه خدا» ، «سه دیوانه»، «پنجره»، «فرار از تله»، «آشیانه مهر»، «چمدان» و … بسیار مورد توجه قرار داشت و برای بازی در فیلم‌های «خشت و آینه»، «سرب»، «هامون»، «دندان مار»، «دلشدگان»، «ردپای گرگ» و …و سریال «این خانه دور است» بسیار مورد توجه قرار داشت.

کارگردان سریال‌های مطرح «قصه‌های مجید»

کیومرث پوراحمد | خودکشی با طناب

خبر مرگ خودخواسته کیومرث پوراحمد در فروردین ۱۴۰۲ همه را در بهت فرو برد. کارگردان سریال‌های مطرح «قصه‌های مجید» و «سرنخ» و فیلم‌های «به خاطر هانیه»، «خواهران غریب»، «شب یلدا»، «اتوبوس شب» و …. درحالیکه مشغول کارهای نهایی برای اکران آخرین فیلمش «پرونده باز است» بود، در روز ۱۶ فروردین از دنیا رفت. برخی علت مرگ را سکته قلبی عنوان کردند اما کشف هشت صفحه دست‌نویس نزدیک محل درگذشت او خودخواسته بودن این مرگ را بیشتر تایید می‌کرد. پوراحمد برای فیلم «خواهران غریب» یک سیمرغ در کارنامه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید