سکانسی سانسورشده از نعیمه نظام‌دوست در فیلم «ورود و خروج ممنوع» که با بازتابی گسترده و استقبال مردم رو به رو شد

به نقل از آرتیها نعیمه نظام‌دوست که نقشش در فیلم «ورود و خروج ممنوع» به کارگردانی امید آقایی به خاطر سانسور حذف شد. دیروز سه‌شنبه ۲۶ دی ویدئویی کوتاه از بازی‌اش در این فیلم را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. او درباره دلیل حذفش شدنش از فیلم توضیحی نوشته است.

پست نعیمه نظام‌دوست درمورد سکانس حذف شده فیلم «ورود و خروج ممنوع»

پست نعیمه نظام‌دوست درمورد سکانس حذف شده فیلم «ورود و خروج ممنوع»

نعیمه نظام‌دوست، یکی از بازیگران «ورود و خروج ممنوع» که نقشش به خاطر سانسور کاملا از فیلم بیرون آمده، ویدئویی از حضورش در این فیلم را منتشر کرده است. او نقش خانم جلسه‌ای را بازی کرده که دیالوگ‌ها و شیوه صحبت کردنش را از دو سخنرانی وایرال شده در فضای مجازی وام گرفته. ابتدا درباره اینکه زن‌ها باید پای همسرانشان را با شیر در تشت ماساژ دهند حرف می‌زند. در ادامه وقتی با مخالفت یکی از حضار روبه‌رو می‌شود، با عصبانیت به او می‌گوید: «دیر اومدی نخواه زود برو.» و سپس  او را بیرون می‌کند. احتمالا شباهت این دیالوگ‌ها با آن سخنرانی‌های وایرال شده، باعث حذف این نقش شده است.

نعیمه نظام‌دوست

نعیمه نظام‌دوست در کپشن این پست نوشت: «ورود وخروج ممنوع» بعد از چهار سال توقیف حالا یک ماه است که اکران شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت. در ضمن هیچ حاشیه‌ای هم بوجود نیامده. من برای این فیلم خیلی زحمت کشیدم و نقشم را هم خیلی دوست داشتم. ولی متاسفانه به دلیل اینکه فکر کردند حاشیه ساز است نقش من کامل از فیلم حذف شد. فکر نکنید دوتا سکانس بود و حذف شد نه. نقش خوبی بود و خدارو شکر چون تو زندان سکانس‌ها تایمش طولانی شد توانستند تو مونتاژ جایگزینی درستی انجام بدن.

همیشه بهم می‌گفتند نقشی که بشه حذفش کرد نقش خوبی نیست ولی عجیبه برام نمی‌دونم نقش دو زن رو چطور اینقدر قشنگ حذف کردند. حتی آب از آب تکون نخورد و اصلا داستان فیلم انگارمتفاوت شد. ولی اینم حتما حکمتی داشته که نقش من مورد لطف و عنایت و قیچی دوستانی قرار گرفت و سانسور شد.»

فیلم «ورود و خروج ممنوع»

فیلم «ورود و خروج ممنوع»

فیلم «ورود و خروج ممنوع» از ۱۵ آذر در سینماها اکران شد. در این یک ماه‌ونیم، ۴۲۸ هزار نفر برای تماشای آن به سینماها رفته‌اند. این درحالی است که این ویدئو از فیلم در بیست‌وچهار ساعت گذشته در صفحه‌های مختلف بارها بازپخش شد. چندین برابر بیشتر از ۴۲۸ هزار نفر آن را تماشا کرده‌اند.

طبیعتا اگر این بخش از فیلم حذف نمی‌شد و همراه بقیه سکانس‌ها در «ورود و خروج ممنوع» باقی می‌ماند، مخاطبانش ۵۰۰ هزار نفر هم نمی‌شدند.

این مسئله درباره سایر آثار توقیفی هم وجود دارد. بسیاری از فیلم‌هایی که توقیف شدند و امکان اکران سینمایی ندارند، وقتی قاچاقی منتشر می‌شوند مخاطبان بسیار زیادی آن را دانلود و تماشا می‌کنند. درحالیکه اگر همان‌ها در سینما روی پرده بروند ممکن است نصف بیشتر مخاطبان از آنها استقبال نکنند. درواقع الصاق کلمات «توقیفی»، «سانسوری» و … باعث می‌شود مخاطبان برای تماشای آنها اشتیاق بیشتری نشان دهند. با این اوصاف آیا واقعا سانسور کردن یک اثر آنهم در این دوره‌وزمانه اتفاق جواب می‌دهد؟ 

دیدگاهتان را بنویسید