صحبت‌های محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، درباره بازگشت بهروز وثوقی به ایران و بازی در آثار مختلف سینمایی با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد

به نقل از آرتیها صحبت‌های محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی درباره بلامانع بودن بازگشت بهروز وثوقی به ایران و بازی در آثار مختلف سینمایی با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد.

برگشت بهروز وثوقی به ایران

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در برنامه تحویل‌سال شبکه دو، از آمادگی این سازمان برای بازگشت هنرمندانی مثل بهرام بیضایی و بهروز وثوقی صحبت به میان آورد و واکنش‌های زیادی را برانگیخت. برخی از سینماگران از جمله عاطفه رضوی و افشین هاشمی نوشتند که رئیس سازمان سینمایی در این رابطه کاره‌ای نیست و خزاعی نباید از خودش وعده بدهد و برخی هم به این نکته اشاره کردند که اگر سازمان سینمایی علاقه‌مند به حضور وثوقی در ایران است باید این علاقه را به نحو دیگری نشان دهد.

شهاب حسینی هم مستند مصاحبه‌ای ۱۵ ساعته با وثوقی درباره یک عمر فعالیت هنری او در فیلم‌های «قیصر»، «گوزن‌ها»، «ممل آمریکایی»، «سوته دلان» و … انجام داد

سازمان سینمایی درحالی از این بازیگر دعوت می‌کند که یک فیلم و یک مصاحبه ۱۵ ساعته با حضور او در انتظار مجوز نمایش است و بازار مطالبه از سازمان سینمایی برای مجوز دادن به نسخه اولیه «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به کارگردانی محسن امیریوسفی داغ شد. در اولین ورژن از فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» که سال ۱۳۹۸ ساخته شد، امیریوسفی نقش پدر خانواده را به بهروز وثوقی داد و برای ضبط آن بخش به آمریکا سفر کرد اما بعدتر برای دریافت مجوز مجبور شد این نقش را به اکبر عبدی بسپارد. حالا همه از محمد خزاعی خواسته‌اند تا تکلیف مجوز این نسخه از فیلم را مشخص کند.

از سوی دیگر شهاب حسینی هم مستند مصاحبه‌ای ۱۵ ساعته با وثوقی درباره یک عمر فعالیت هنری او در فیلم‌های «قیصر»، «گوزن‌ها»، «ممل آمریکایی»، «سوته دلان» و … انجام داده که هنوز مجوز نمایش ندارد و صحبت‌های اخیر خزاعی باعث شده همه خواهان مجوز برای این مستند باشند. حالا باید دید واکنش رئیس سازمان سینمایی به این مطالبات چه خواهد بود و آیا پاسخی برای این مسائل خواهد داشت؟

بیوگرافی کوتاه بهروز وثوقی

بیوگرافی کوتاه بهروز وثوقی

خلیل وثوقی (زادهٔ ۲۰ اسفند ۱۳۱۶) با نام هنری بهروز وثوقی بازیگر اهل ایران است. او قبل از بازیگری در سینما، کارمند ادارهٔ مالیات و بعد دوبلور و گویندهٔ رادیو تلویزیون بود. او برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقی است که هر دو در ایران به کار بازیگری مشغول‌اند. نقش‌های برجسته‌اش شامل فیلم‌های مسعود کیمیایی همچون قیصر (۱۳۴۸)، رضا موتوری (۱۳۴۹)، داش آکل (۱۳۵۰)، خاک (۱۳۵۲) و گوزن‌ها (۱۳۵۳) می‌شود.

وثوقی در طول فعالیت هنری‌اش بارها نامزد و برندهٔ جوایزِ جشنواره‌های مختلف شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کسب دو مجسمهٔ سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم‌های قیصر و رضا موتوری و جایزهٔ بز بالدار جشنوارهٔ جهانی فیلم تهران برای فیلم گوزن‌ها اشاره کرد. او به‌خاطر نقش شمایل‌وارش در فیلم قیصر از سوی سینما دوستان ایرانی به «قیصر سینمای ایران» ملقب شده‌است.

جوایز و دستاوردهای بهروز وثوقی

جوایز و دستاوردهای بهروز وثوقی

داخلی

 • برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین دوره در سال ۱۳۴۸ برای بازی در فیلم قیصر
 • برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رضا موتوری
 • نامزد جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم داش آکل
 • برنده جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۵۳ برای بازی در فیلم گوزن‌ها
 • نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۴ برای بازی در فیلم کندو
 • نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در پنجمین دوره در سال ۱۳۵۵ برای بازی در فیلم ملکوت
 • نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در ششمین دوره در سال ۱۳۵۶ برای بازی در فیلم سوته دلان
جایزه یک عمر فعالیت هنری برای بازی در فیلم فصل کرگدن جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۲۰۱۲

بین‌المللی

 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم تاشکند برای بازی در فیلم داش آکل ۱۹۷۱
 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم دهلی برای بازی در فیلم تنگسیر ۱۹۷۴
 • جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره بین‌المللی فیلم سان فرانسیسکو ۲۰۰۶
 • جایزه یک عمر فعالیت هنری جشنواره فیلم توکیو فیلمکس ۲۰۱۲
 • جایزه یک عمر فعالیت هنری برای بازی در فیلم فصل کرگدن جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۲۰۱۲

دیدگاهتان را بنویسید