طبق آمار منتشر شده، میزان فروش سینماها از ابتدای نوروز ۱۴۰۲ تا امروز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه، به ۹۶۵ میلیارد تومان رسیده است

به نقل از آرتیها طبق آمار منتشر شده، میزان فروش سینماها از ابتدای نوروز ۱۴۰۲ تا امروز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه، به ۹۶۵ میلیارد تومان رسیده است؛ رقمی که فاصله چندانی تا هزار میلیاردی شدن ندارد. میزان مخاطبان سینماها هم در این مدت به ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

رقمی مهم و اثرگذار و البته بحث‌برانگیز که پیش از این هرگز شاهدش نبوده‌ایم. آنچه در این میان اهمیت فراوانی دارد، سهم فیلم‌های کمدی از این هزار میلیارد است که به ۸۳۵ میلیارد تومان می‌رسد. به این معنا که ۸۳٫۵ درصد از فروش سینماها در اختیار کمدی‌ها و سهم درام‌های اجتماعی در یک سال گذشته فقط ۱۶٫۵ درصد بوده است. به این بهانه سهم آثار مختلف را از این هزار میلیارد تومان بررسی می‌کنیم.

 فیلم «فسیل»

سهم پرفروش‌ترین کمدی‌

درحال حاضر فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی ۳۰۷ میلیارد تومان فروش کرد. «هتل» نیز به کارگردانی مسعود اطیابی توانست رقم ۲۲۷ میلیارد تومان فروش را برای خود ثبت کند. اگر بخواهیم فروش سینماها را با توجه به مبلغ کلی هزار میلیارد تومان روی نمودار ببریم، سهم فیلم «فسیل»، ۳۰٫۷ درصد خواهد شد و سهم «هتل»، ۲۲٫۷ درصد. این دو فیلم روی هم‌رفته ۵۳۴ میلیارد تومان فروخته‌اند. به این معنا که از کل فروش سینمای ایران، سهم این دو فیلم از نصف هم ۳٫۵ درصد بیشتر است.

فیلم «شهر هرت»

اگر حساب دو کمدی اول جدول را با سایرین جدا کنیم، سهم ۱۳ فیلم کمدی دیگر از اکران سال ۱۴۰۲ از فروش هزار میلیار تومانی به ۳۱۲ میلیارد تومان می‌رسد که از این میزان، ۲۰۰ میلیارد تومان آن به چهار فیلم «شهر هرت» با ۷۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، «بچه زرنگ» با ۵۶ میلیارد تومان، «ویلای ساحلی» با ۳۹ میلیارد تومان و «نارگیل۲» با ۲۴٫۵ میلیارد تومان اختصاص دارد. ۱۰۰ میلیارد باقی‌مانده هم سهم فروش فیلم‌های «هاوایی» با ۱۹٫۵ میلیارد تومان، «آهنگ دو نفره» با ۱۹٫۵ میلیارد تومان، «ورود و خروج ممنوع» با ۱۸٫۲ میلیارد تومان، «گیج‌گاه» با ۱۵٫۵ میلیارد تومان، «جوجه‌تیغی» با ۱۱ میلیارد تومان و «عروس خیابان فرشته» با ۱۰ میلیارد تومان، «عروسی مردم» با ۸٫۵ میلیارد تومان، «هولیا» با ۵٫۲ میلیارد تومان، «بابا سیبیلو» با ۴٫۲ میلیارد تومان و «معجزه عشق» با ۳ میلیارد تومان است.

«سه کام حبس»

سهم پرفروش‌ترین درام

به طور کلی سهم فیلم‌های درام از فروش هزار میلیارد تومانی سینماها ۱۶٫۵ درصد است. پرفروش‌ترین فیلم درام سال ۱۴۰۲، «سه کام حبس» به کارگردانی سامان سالور است؛ فیلمی که در زمان اکران ۱۹میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فروش کرد. درواقع می‌توان گفت سهم پرفروش‌ترین فیلم درام از این هزار میلیارد، حدود ۲ درصد است. سهم سایر فیلم‌های درام از این هم کمتر می‌شود. مثلا فیلم «کت چرمی» با ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروش، فقط ۱٫۴ درصد سهم دارد یا «غریب» با ۱۰ میلیارد فروش، ۱ درصد. سایر فیلم‌های درام حتی از یک درصد هم سهم کمتری در این فروش دارند.

فیلم‌های کمدی‌

سهم فیلم‌های کمدی‌ و درام از تعداد مخاطب

فروش هزار میلیاردی سینماها ناشی از خرید حدود ۲۳ میلیون بلیت توسط مخاطبان از ابتدای سال ۱۴۰۲ است. از این تعداد ۱۴ میلیون نفر صرفا برای تماشای سه فیلم کمدی اول جدول یعنی «فسیل»، «هتل» و «شهر هرت» به سینماها رفته‌اند و سهم سایر فیلم‌های سینمای ایران از مخاطب، فقط ۹ میلیون نفر بوده است. ۷ میلیون نفر «فسیل» تماشا کرده‌اند، ۵ میلیون نفر «هتل» و حدود ۲ میلیون نفر هم مخاطب «شهر هرت» بوده‌اند. سایر کمدی‌ها روی هم رفته ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار مخاطب داشته‌اند.

فیلم‌های درام

با احتساب میزان مخاطبان فیلم‌های کمدی، می‌توان گفت فقط ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای تماشای فیلم‌های درام به سینماها رفته‌اند. «سه کام حبس»، «کت چرمی» و «غریب» به عنوان پرفروش‌ترین آثار درام سال ۱۴۰۲، روی هم رفته، کمتر از ۱ میلیون مخاطب داشته‌اند و سهم مجموع سایر درام‌ها از مخاطب، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید