طراحی فضای باز

طراحی باغچه کاکتوس برای افرادی که وقت کمی برای رسیدگی و نگهداری از گیاهان باغچه را دارند، گزینه بسیار مناسبی است. امروزه در شرایطی زندگی می‌کنیم که معمولا وقت‌ها همگی پر بوده و خانم و آقای خانه مشغول کار هستند، در چنین شرایطی وقت و حوصله کمی برای رسیدگی به کارهای جانبی می‌ماند. اما یک باغچه کاکتوس زیبا و سرسبز با نیاز به مراقبت کم، نه تنها موجب خستگی و اتلاف وقت شما نخواهد شد بلکه روحیه و امید به زندگی را درون تمام اعضای خانواده افزایش می‌دهد.

شاید پیش خود فکر کنید که خلاقیت در طراحی باغچه به چه دردی می‌خورد؟ باغچه، باغچه است و نیازی به خلاقیت ندارد! اما این طور نیست. باغچه هر فرد نشان از شخصیت او دارد. دقیقا به همان طور که وقتی رنگ‌های بکار رفته در دکوراسیون یا خانه نشان از شخصیت و سلیقه صاحب خانه دارد، باغچه نیز چنین شرایطی دارد. برای اینکه ایده مناسبی برای طراحی باغچه کاکتوس داشته باشید در این مطلب به معرفی تعداد ایده جذاب و خلاقانه در این زمینه می‌پردازیم. لطفاً تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

طرح اول: آبشار کاکتوسی

در این طرح، فقط از کاکتوس‌ و ساکولنت‌های یک رنگ استفاده می‌شود. برای ساخت طرح آبشاری نیاز به یک گلدان سفالی دارید که تقریباً در تمام خانه‌ها وجود دارد. سفال طرحی سنتی به طرح باغچه می‌دهد که طرح مورد علاقه بسیاری از ایرانی‌هاست. شکل قرار گیری گلدان سفالی باید به حالتی باشد که انگار بر اثر ضربه چپ شده است. حال باید از درون گلدان شروع به کاشت کاکتوس‌ها کرده و هر چه فاصله بیشتری از گلدان میگیرد، گاکتوس‌های بیشتری در خاک بکارید. با این کار ظاهری شبیه به جاری شدن آب روی زمین ایجاد کرده‌اید. اگر علاقمند به طراحی باغچه کاکتوس به شکلی ساده اما زیبا و متفاوت هستید، این طرح گزینه بسیار مناسبی بوده و هزینه اجرای بسیار پایینی دارد.

طرح دوم: کاکتوس‌های آویزان

شنیدن صدای آواز پرندگان در خانه می‌تواند برای برخی افراد آرامش بخش باشد، اما نگهداری پرندگان در خانه یا هر حیوان خانگی دیگری، کم هزینه نبوده و معمولا نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری هم دارند. اگر قفس پرنده‌‌ بلی استفاده در خانه دارید، یک فرصت عالی برای طراحی باغچه کاکتوس آویزان در اختیار شما قرار گرفته است. کاکتوس‌ها را می‌توانید طوری درون قفسه بکارید که علاوه بر درون قفسه، به سمت بیرون قفسه و به شکل آویزان نیز رشد کنند. آویزان کردن چنین باغچه‌ای در تراس کوچک شکل جالبی به فضای تراس می‌دهد.

طرح سوم: کلمه‌های کاکتوسی

کاشت گیاه روی کلمه  ایده جالبی برای بنمایش گذاشتن یک کلمه خاص است. این کلمه می‌تواند حرف اول اسم شما یا افراد مهم در زندگی شما باشد. برای اجرای این طرح، ابتدا باید شکل کلمه مورد نظر خود را با کمک تخته‌های چوبی ایجاد کنید. ساخت این کلمه چوبی باید طوری باشد که فضای کافی برای کاشت گیاه درون شیارهای سطح چوب وجود داشته باشد، به عبارت دیگر باید یک باغچه کلمه‌ای درست کنید. پس از ساخت باغچه چوبی به طرح کلمه، گیاهان مد نظر خود را با رنگ‌های متفاوت درون این گلدان چوبی بکارید.

طرح چهارم: رنگین کمانی از کاکتوس‌ها

ساده‌ترین ایده طراحی باغچه کاکتوس، ساخت یک جعبه رنگارنگ با انواع کاکتوس‌ها و گیاهان آبدار ساکولنت است. در این طرح کافی است یک گلدان مربعی یا مستطیلی چوبی انتخاب کرده و با دقت و سلیقه زیاد، کاکتوس‌ها و ساکولنت‌هایی از گونه‌های مختلف و رنگارنگ را درون گلدان بکارید. برای طرح رنگ‌ها هم می‌توانید از الگوی رنگین کمان استفاده کنید. به همین دلیل است که نام این ایده جعبه رنگین کمانی گذاشته شده است. برای تنوع بیشتر طرح، می‌توانید از گیاهان گلدار و مینیاتوری دیگر نیز کنار کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید.

طرح پنجم: باغچه فرغونی

احتمالاً یک فرغون قدیمی و بلی استفاده که در حال زنگ زدن باشد در خانه دارید، بنابراین بهتر است آنرا بیرون آورده و تبدیل به یک نقطه کانونی در باغچه خود کنید. طراحی باغچه کاکتوس روی فرغون بسیار ساده است، در اینجا فرغون تبدیل به باغچه شما خواهد شد. برای تزیین فرغون می‌توانید آنرا رنگ زده یا به همان رنگ قدیمی و زنگ زده اکتفا کنید. برای تزیین خود باغچه هم بهتر است از سنگ ریزه‌های تزیینی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید