عروسک گردانی یا نمایش عروسکی، هنری جذاب و پرطرفدار که به دست هنرمندی خلاق به نام شامانیسم به وجود آمد و شکوفا شد

در این مطلب از آرتیها شما را با عروسک گردانی هنری جذاب و پرطرفدار آشنا خواهیم کرد. عروسک گردان هنرمندی است که با حرکت دادن اشیای بی‌جان مانند عروسک، نمایش اجرا می‌ کند. او ممکن است برای تماشاگران قابل مشاهده یا پنهان باشد. می‌ تواند به‌طور غیرمستقیم عروسک را با استفاده از نخ‌ ها، میله‌ ها، سیم‌ ها، وسایل الکترونیکی یا مستقیماً با دستان خود که در داخل عروسک قرار می‌ گیرد یا آن را از بیرون یا هر قسمت دیگری از بدن مانند پاها نگه دارد، اداره کند. برخی از سبک‌های عروسکی به دو یا چند عروسک گردان نیاز دارند که با هم کار کنند تا یک شخصیت عروسکی واحد خلق کنند. عروسک اغلب شبیه یک انسان، حیوان یا موجودی افسانه ای است.

عروسک

نقش عروسک گردان

نقش عروسک گردان در تعامل با شیء فیزیکی به گونه‌ای است که تماشاگران باور کنند که آن شیء زندگی یافته‌ است. در برخی موارد، شخصیت عروسک گردان نیز یک ویژگی مهم است، مانند بازیگران عروسکی شکم‌گویی که عروسک گردان و عروسک انسانی مشابه در صحنه به‌صورت همزمان حضور دارند.

عروسک گردان ممکن است در نقش شخصیت عروسک، با تطبیق حرکات دهان عروسک، صحبت کند. با این حال، در بسیاری از نمونه‌های عروسک گردانی از حرکت دهان (که یک نوآوری همگام‌سازی لب است که در ابتدا برای تلویزیون ایجاد شده‌ است و در نمای نزدیک محبوب است) استفاده نمی‌ شود. اغلب در تئاتر، از دهان متحرک فقط برای بیان حرکات ژستی استفاده می‌ شود و گاهی گفتار ممکن است توسط دهانی که حرکت نمی‌ کند، تولید شود. در عروسک گردانی سنتی با دستکش نیز، اغلب یک عروسک گردان دو عروسک را به‌طور همزمان از میان تعدادی اجرا می‌ کند.

عروسک گردانی

تاریخچه نمایش عروسکی

عروسک گردانی از سال های قبل مورد توجه قرار داشت. ولی مردم زیادی از این اطلاع ندارند که عروسک از کجا آمد. اما با تحقیقات مختلف مشخص شد نخستین عروسک در فعالیت های مذهبی استفاده شد. شخصی که به وجود آورنده نمایش عروسکی گردید به نام شامانیسم بود. آن ها ماسک می زدند و صدای ترسناکی را از خود تولید می کردند و بعدا به صورت تدریج عروسک ساخته شد. 

نمایش عروسکی مربوط به چین و مصر می باشد و در دو کشور هند و چین نمایش عروسکی برگزار گردید. نمایش عروسکی به دست عروسک گردانان هند به ایران وارد شدند زیرا یکی از کارهای نمایشی آن افراد هندی شد. موقعیت عروسک ها در زمان اولیه در چارچوب زندگی انسان ها  وجود داشت. از آن موقع انسان مجسمه هایی را در زندگی خود داشتند که بسیار متفاوت بودند. این مجسمه ها تن های جادویی داشتند که هیچکس قادر به ساخت آن ها نبود. عروسک ها به مرور زمان در نمایشات عروسکی به کار رفتند، انسان در قالب نمایشات عروسکی زندگی خود را تماشا می کرد. مردم ایران با زمینه بسیار هنر نمایش عروسکی آشنا می باشند.  

عروسک های میله ای

انواع عروسک های نمایشی

۱- عروسک های میله ای: عروسک هایی که متصل به یک میله هستند و این میله ها در دست قرار می گیرند.

۲- عروسک های نخی: عروسک های نخی با بستن نخ به قطعه های بدن عروسک از جمله گردن، بازوها، آرنج، شکم، ران، زانوها، و مچ پاها می باشد وصل می گردد. البته با توجه به حرکات لازم نمایش مثل نشستن و … . اینگونه نخ ها در ابتدای سر عروسک به چوبی وصل می شود و عروسک گردان با نخ ها عروسک را به نمایش درمی آورد.

۳- عروسک های پوشیدنی: عروسک گردان ها همانند عروسک عمل می نمایند به این روش که لباس عروسک را می پوشند و از طریق میله آن را راهنمایی می کند که به این نوع عروسک ها هم عروسک هایی را اضافه می نمایند مثل عروسک هایی از جنس کاغذ، عروسک های انگشتی، جعبه ای و پاکتی، و عروسک های لوله ای و … می باشد.

عروسک های دستی

۴- عروسک های دستی: عروسک های دستی همانجور که از نامشان پیداست به این معناست که، دست را در عروسک فر برده و با آن نمایش عروسکی انجام می شود همانند یک دستکش می باشد.

۵- عروسک های سایه ای: در زمان های گذشته نمایش عروسکی زیاد در معرض توجه بود. عروسک های سایه ای دو بعدی می باشند که صفحه نمایش آن ها از پارچه سفید متشکل است به صورتی که نور از آن ها گذشت کرده و سایه ای این عروسک ها از پشت صفحه بازی می شوند، به روی پرده نمایان می گردد.

نمایش عروسکی

دوره آموزشی نمایش عروسکی

نمایش عروسکی دنیای پیچیده ای دارد که فقط گذراندن دوره نیز الزامی است تا با تکنیک های آن آشنا شوید، زیرا بحث های آن طولانی و هم جذاب است. عروسک گردان در این جا باید توجه داشته باشد که در هنگام ایجاد حرکات باید بتواند هم زمان صحبت کند تا بیننده به آسانی متوجه حرکات شود.

همیشه به دید بیننده توجه شود. به این صورت که با هر حرکتی که از طریق عروسک سر می زند باید بیننده حرکت را نیز درک نماید.

عروسک ها نوع ساختشان با هم فرق دارد. در تولید و درست کردن عروسک ها باید به آموزش های لازم نیز دست پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید