فصل چهارم سریال «زیرخاکی» به عنوان سریال مناسبتی رمضان و نوروز، از امشب سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه پخش خود را از شبکه یک آغاز کرد

به نقل از آرتیها فصل چهارم سریال «زیرخاکی» به عنوان سریال مناسبتی رمضان و نوروز از شامگاه سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه پخش خود را از شبکه یک آغاز کرد. این فصل در ۱۶ قسمت پخش خواهد شد. سریال «زیرخاکی» به فصل چهارم رسید و این نشان از موفقیت و اقبال عمومی‌اش نزد مخاطبان دارد. دلایل متعددی موجب شد که سریال جلیل سامان به این حجم از مقبولیت برسد. کارگردانی، شخصیت‌پردازی، بازی‌ها و… در سطح استانداری است و همین موجب شد تا مخاطب با یک سریال قابل قبول مواجه باشد. به بهانه آغاز فصل جدید سریال نگاهی داریم به دلایل موفقیت آن.

ژاله صامتی

نقش‌های بازیگران

پژمان جمشیدی پیش از زیرخاکی بارها در نقش‌های کمدی مختلف حضور پیدا کرده بود اما در این سریال جنس دیگری از بازی‌اش را به نمایش گذاشت که شباهتی به دیگر نقش‌هایش نداشت و بعد از آن هم مختصات نقش را در آثار دیگری تکرار نکرد. او کاری می‌کند که مقتضیات زمان و شخصیت تا رفتار و کلامش با آن گریم و لباس‌های دهه پنجاه و شصتی، همخوانی داشته باشد. بازی‌اش به نحوی است که ساده‌لوحی و حماقت‌هایش بیرون نمی‌زند و کاملا توسط مخاطب باور می‌شود.

ژاله صامتی هم در این سریال درخشان ظاهر شد. تغییر مداوم احساسات و کمک گرفتن از نگاه و میمیک صورتش او را بسیار به نقش نزدیک کرد. به طوری که موقع تماشای سریال احساس می‌کنیم بارها او را در همسایگی‌مان دیده‌ایم و می‌شناسیم. از بازی رایان سرلک هم نگذریم که در نقش فرزند فریبرز و پریچهر موفق بود.

پژمان جمشیدی

کاراکترها

فریبرز(پژمان جمشیدی) باغ‌بیشه مردی ساده‌لوح اما در عین‌حال بلندپرواز است. مدام به خیال خودش درحال نقشه کشیدن برای رسیدن به مدارج بالاست اما هربار مجموعه شرایط طوری پیش می‌رود که باز هم به سرخط برمی‌گردد و هرچه دارد از دست می‌دهد. از دیدگاه ناظر بیرونی، بسیاری از رفتارهایش حماقت به نظر می‌رسد و می‌تواند اعصاب‌خردکن شود اما جلیل سامان ابعاد مختلف این شخصیت را طوری ساخته که با توجه به مجموعه شرایط، به او حق می‌دهیم و حتی بعضی وقت‌ها دلمان به حال ساده‌لوحی‌اش می‌سوزد. فریبرز علاقه زیادی به خانواده‌اش دارد و مدام تلاش می‌کند زندگی‌شان را سروسامان دهد اما همیشه در موقعیتی بدی در جای نادرستی قرار می‌گیرد و به همین دلیل هم مدام شکست می‌خورد.

این شکست‌های پیاپی از یک سو موقعیت‌های کمدی بامزه‌ای ایجاد می‌کنند و از سوی دیگر باعث همراهی بیشتر مخاطبان با این شخصیت می‌شوند. پریچهر هم به عنوان همسر فریبرز، به لحاظ سادگی، دست‌کمی از او ندارد. مدام دل‌نگران است و همسرش را یک قهرمان می‌داند با این حال ترس اینکه روزی از سوی او مورد خیانت قرار بگیرد رهایش نمی‌کند. در همه حال گمان می‌کند یا فریبرز مریض است و یا پای زن دیگری در میان است و این مسائل باعث می‌شود همیشه نگران باشد و به او پرخاش کند. بسیار زودرنج است و درعین‌حال خیلی سریع می‌بخشد و مجددا از فریبرز دلبری می‌کند.

سریال «زیرخاکی»

یادآوری دهه‌های پنجاه و شصت

یکی از مهمترین ویژگی‌های سریال «زیرخاکی»، بازنمایی جذاب حال‌وهوای دهه‌های پنجاه و شصت است. جلیل سامان با خلق شخصیت فریبرز باغ‌بیشه و قرار دادن او در موقعیت‌های بحرانی تاریخ این دو دهه، به نحوی با بسیاری از مسائل سیاسی آن دوره شوخی می‌کند. از زندان‌های ساواک و مبارزات زیرزمینی تا عملکرد گروهک‌های مختلف و مصادره خانه‌های ویلایی و رسیدن بسیاری از شخصیت‌ها به مناصب گوناگون و … جدای از اینها شمایی جالب از زندگی مردم این دو دهه را هم به تصویر می‌کشد.

صف‌های خرید نفت و اجناس کوپنی، عروسی‌های دهه شصتی، پناه گرفتن‌ در زیرزمین‌ها و … بسیار ملموس در این سریال به نمایش درآمده. درواقع سامان در هر فصل از «زیرخاکی» روی بخشی از تاریخ متمرکز شد و این شخصیت را با تمام ویژگی‌هایش در موقعیت‌هایی خطرناک قرار می‌دهد. نکته جالب اینکه فریبرز در تمام این شرایط فقط به دنبال اهداف خودش بود و همه جا اشتباهی حاضر می‌شد. همه این موارد باعث شد «زیرخاکی» به یک برند جذاب در کارنامه کارگردان و بازیگرانش تبدیل شود و در فصل‌های مختلف تولید شود.

دیدگاهتان را بنویسید