فیلم‌های با موضوع جنبش می تو (MeToo) در هالیوود/ می تو به شیوع گستردهٔ تجاوز و آزار جنسی، به ویژه در محیط کار اشاره دارد

به نقل از آرتیها بعد از اکران فیلم «روایت ناتمام سیما» باز هم جنبش می تو یادآوری شد. من_هم یا می تو (MeToo) یک جنبش و هشتگ اینترنتی بود که رسانه‌های اجتماعی در اکتبر ۲۰۱۷ گسترش پیدا کرد. این هشتگ برای نشان دادن شیوع گستردهٔ تجاوز و آزار جنسی، به ویژه در محیط کار و محکوم کردن آن مورد استفاده قرار گرفت. در پی شروع این جنبش فیلم‌های با این موضوع در هالیوود تولید شد که در ادامه به مروز آن‌ها می‌پردازیم .

Bombshell

Bombshell

بامب‌شل به معنای یک رویداد ناخوشایند غیرمنتظره و شگفت‌آور است. این فیلم به رویداد حقیقی آزار جنسی کارکنان زن فاکس‌نیوز توسط مدیر ارشد آن، راجر ایلز می‌پردازد. در این اثر، یکی از مجریان شبکه فاکس نیوز به نام گرچن کارلسون (نیکول کیدمن) از پیشنهادهای بی‌شرمانه مدیرعامل شبکه راجر ایلز (جان لیسگو) خسته شده‌ است. او قبل از به اتمام مهلت قرارداد خود با وکلایش در خصوص شکایت از مدیرعامل صحبت می‌کند.

بعد از شکایت او در نیوجرسی، موجی از شکایات و فشارها علیه راجر ایلز به شبکه فاکس‌نیوز وارد شد. دراین بین یکی از مجریان باسابقه و بلندپایه شبکه به نام مگین کلی (شارلیز ترون) نیز وارد این داستان ‌شد و پرده از یکسری حقایق برداشت.

The Assistant

The Assistant

فیلم دستیار، داستان یک روز از زندگی جین (با بازی جولیا گارنر) را بیان می‌کند. جین اخیرا از کالج فارغ‌التحصیل شده است و علاقه زیادی نسبت به تهیه‌کنندگی فیلم دارد. او حالا برای اینکه بتواند به شغل رویاهای خود برسد، جایگاه یک دستیار جوان و تازه‌کار را در یک شرکت سرگرمی بسیار قدرتمند، به‌دست می‌آورد. روز او شباهت خیلی زیادی به روزهای کاری دیگر دستیار دارد؛ درست کردن قهوه، تعویض کاغذ در دستگاه کپی، سفارش ناهار، مرتب کردن سفرها، دریافت پیغام‌های تلفنی، بررسی استخدام جدید و غیره.

اما هرچه که ساعت کاری روزانه‌ی جین جلوتر می‌رود، خودش و همچنین ما بیشتر و بیشتر از قبل به این موضوع پی می‌بریم که چه سوءاستفاده‌هایی وجود دارد. مواردی که به‌طرز مسخره‌ای جنبه‌های مختلف روز کاری او را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این سوءاستفاده‌ها و ظلم‌ها آنقدر زیاد می‌شود که جین تصمیم می‌گیرد مقابل آنها بایستد و کاری انجام دهد. اما در همین زمان به این حقیقت پی می‌برد که این کارها، در سیستمی که خودش در آن است چه عمقی دارد. این فیلم به‌طور غیرمستقیم به ماجرای هاروی واینستین اشاره دارد.

The Morning Show

The Morning Show

سریال برنامه صبحگاهی درباره یک شبکه تلویزیونی به نام UBA و برنامه‌ی صبحگاهی آن است. جنیفر آنیستون در نقش الکس لوی و استیو کارل در نقش میچ کیسلر به عنوان زوج مجری برنامه The Morning Show شهرت و محبوبیت بسیاری دارند. اما رسوایی‌های شخصی میچ کسلر تقریبا همزمان می‌شود با سروصدایی که ریس ویترسپون (در نقش بردلی جکسون) به عنوان خبرنگاری محلی در شبکه‌های اجتماعی به پا می‌کند.

این سریال درباره‌ی زنانی است که در مقابل مردان سنتی می‌ایستند و می‌خواهند خود را اثبات کنند. این سریال همچنین بحران‌هایی که از زندگی شخصی سلبریتی‌ها و دیگر عوامل شبکه تلویزیونی به درون استودیو کشیده می‌شود و کار شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، روایت می‌کند.

The Loudest Voice

The Loudest Voice

این مینی‌سریال بر اساس کتاب بلندترین صدا در اتاق (۲۰۱۴) اثر گابریل شرمن است. این اثرکندوکاوی قابل تامل در پدیده‌ای به نام فاکس‌نیوز و تاثیری می‌کند که بر آمریکا گذاشته است. تاثیری که بسیاری ظهور ترامپیسم را یکی از نتایج آن می‌دانند. در این میان راجر ایلز، پادشاه فاکس‌نیوز همه عناصر لازم برای نشان دادن عمق فاجعه را دارد. مردی با شهوت پایان‌ناپذیر برای همه چیز.

این سریال درواقع آغاز و پایانِ امپراطوری «ایلز» را نشان می‌دهد. پایانی غم‌انگیز که با کنار گذاشته شدن او از مدیریت این شبکه با پرداخت ۴۰ میلیون دلار غرامت همراه است. این اثر اگرچه بیش‌تر بر روی شخصیت ایلز و ماجرای او متمرکز است، اما در ابعادی گسترده‌‌تر به تبعات جنبش می تو و تغییراتی که در رسانه‌ها و سیاست‌های سازمانی ایجاد شد، اشاره می‌کند.

Unbelievable

Unbelievable

فیلم با روایتِ دختری شانزده ساله شروع می‌شود که در حال گزارش برای پلیس و شرح اتفاقاتی است که بر او گذشته است. بااین‌حال روند گزارش‌ها طوری تغییر می‌کند که ماری به‌جای دادخواهی برای حق و حقوق طبیعی خود باید ابهام کارآگاهان پلیس را در مورد صحت گزارش‌اش برطرف کند. با ادامه فشارها ماری تصمیم می‌گیرد از گزارش خود صرف‌نظر کند.

در ادامه و سه سال بعد دو کارآگاه به نام‌های کارن و گریس در صدد پیدا کردن مجرمی سریالی هستند که متوجه‌ی شباهت‌های زیادی در پرونده‌های قربانیان و ارتباط آن‌ها با پرونده ماری آدلر می‌شوند. این اثر به‌طور مستقیم به می تو اشاره نمی‌کند، اما در فضای پس از این جنبش تولید شد.

She Said

She Said

این فیلم بر اساس کتابی به همین نام به افشای رسوایی‌های جنسی هاروی واینستین می‌پردازد. داستان این اثر درباره دو گزارشگر و خبرنگار نیویورک تایمز یعنی جودی کانتور و مگان توهی است. روزی به کانتور خبر می‌رسد که هاروی واینستین تهیه‌کننده معروف آمریکایی به رز مک‌گوان (Rose McGowan) بازیگر آمریکایی تعرض جنسی کرده است. مک‌گوان ابتدا خبر را رد و سپس تصدیق می‌کند. کانتور هرچه جلوتر می‌رود با موارد بیشتری از تعرض جنسی به بازیگران روبه‌رو می‌شود که به دست این مرد انجام گرفته بود. او تصمیم می‌گیرد به کمک توهی این پرونده را دنبال کند.

دیدگاهتان را بنویسید