فیلم «آبی روشن»، یکی از فیلم‌های متفاوت جشنواره چهل‌ودوم فجر/ «آبی روشن» فیلمی است که معنای خود را با عناصر طبیعت منتقل می‌کند

به نقل از آرتیها فیلم «آبی روشن» به کارگردانی بابک خواجه‌پاشا یکی از فیلم‌های قابل تأمل جشنواره چهل‌ودوم فجر است. فیلمی با داستانی سرراست که از الگوی مرسوم آثار جاده‌ای استفاده می‌کند تا شخصیتی موجه و معتمد را در طول یک مسیر با معنای جدیدی در زندگی روبه‌رو کند. انتخاب بازیگر‌ها هوشمندانه و از فضای سرسبز شمال در جهت تکمیل محتوا استفاده درستی شده است. نگاهی داریم به ابعاد مختلف این فیلم.

بابک خواجه پاشا

الگوی فیلم بابک خواجه پاشا

بابک خواجه پاشا سال گذشته با فیلم «در آغوش درخت» در جشنواره چهل‌ویکم فیلم فجر حضور داشت؛ فیلمی لطیف درباره رابطه رنگ باخته اعضای یک خانواده که نهایتا به بحرانی عظیم می‌رسید. این فیلم در هشت رشته نامزد سیمرغ شد و نهایتا سیمرغ بهترین فیلم بخش نگاه نو و بهترین فیلمنامه را به دست آورد.

بابک خواجه‌پاشا بعد از «در آغوش درخت» در فیلم «آبی روشن» هم به‌خوبی از عناصر طبیعت برای انتقال معنا استفاده کرده است. معدن سنگ فیروزه، جاده، رودخانه‌ای صعب‌العبور و به طور کلی خطه سرسبز به عنوان بستر اصلی فیلم در نظر گرفته شد. علاوه بر جذابیت بصری، محتوای مدنظر کارگردان را تکمیل می‌کند. فیلم سرراست روایت می‌شود و پیچیدگی خاصی ندارد. خواجه‌پاشا روی الگوی فیلم‌های جاده‌ای پیش می‌رود. بخش مهمی از ماجراها در مسیری که دو شخصیت اصلی برای یافتن گمشده طی می‌کنند روایت می‌شود. در طول این مسیر، در معرض اطلاعاتی جدید قرار می‌گیرند و رازهایی برایشان فاش می‌شود. فیلم ریتمی قابل قبول دارد و در هیچ نقطه‌ای مخاطب احساس خستگی نمی‌کند.

شخصیت حاج یونس با بازی مهران احمدی

فیلمنامه «آبی روشن»

فیلمنامه «آبی روشن» را امیر ابیلی و داوود گنجوی نوشته اند. ابتدای داستان با شخصیت حاج یونس با بازی مهران احمدی آشنا می‌شویم. مردی معتمد که تلاش می‌کند در پرونده‌های مختلف قتل، رضایت خانواده مقتول را برای رهایی قاتل جلب کند و عازم مشهد است تا خادم امام رضا (ع) شود. ویژگی‌های مثبت یونس به قدری زیاد است بیش از اندازه سفید و حتی اغراق‌شده به نظر می‌رسد اما در ادامه روی اشتباه‌های او هم تاکید می‌شود و به این دلیل هم شخصیت‌پردازی تا حدودی منطق پیدا می‌کند.

با این حال شاید اگر یونس باورپذیرتر بود، ارتباط بهتری با مخاطب شکل می‌گرفت. در ادامه با ورود شخصیت‌های جدید و مشکلاتی که از سر می‌گذرانند داستان رنگ‌وبوی بهتری پیدا می‌کند. او موفق می‌شود با گره‌های مختلف، مخاطب را تا پایان با خودش همراه کند. خرده‌روایت‌ها کاملا هدفمند انتخاب شده‌اند و ضمن همراهی با موضوع اصلی، معنای مدنظر کارگردان را تکمیل می‌کنند.

کاراکترهای فیلم «آبی روشن»

کاراکترهای فیلم «آبی روشن»

مهران احمدی، بازیگر نقش یونس است که زندگی و موقعیتش در فیلم به چالش کشیده می‌شود. احمدی بازیگر پرکاری است و تا به حال بارها او را در نقش‌های مختلف دیده‌ایم. شاید اگر شخصیت‌پردازی یونس دقیق‌تر انجام می‌شد، به طبع شاهد بازی بهتری از او بودیم.

سارا حاتمی و مرتضی امینی‌تبار

سارا حاتمی و مرتضی امینی‌تبار که اولین‌بار بازی هردوشان را در سریال «زخم کاری» دیدیم، در این فیلم مجددا همبازی شده‌اند. سارا حاتمی نقش دختر جوانی را دارد که شوهرش بعد از عقد فراری شده و حالا برای یافتن او با یونس همراه می‌شود. حاتمی سال گذشته برای بازی در فیلم «کت چرمی» برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. امسال هم در این فیلم توانست بخوبی احساسات این دختر را منتقل کند.

مرتضی امینی‌تبار که بازی‌اش در فصل دوم «زخم کاری: بازگشت» با انتقادهایی روبه‌رو شد، اینجا در قالبی جدید، نقش یک سرباز وظیفه را بازی کرده که در مسیر داستان بدبیاری می‌آورد و به استیصال می‌رسد. او عجز و ناتوانی این سرباز را دقیق به تصویر می‌کشد.

مهران غفوریان در نقش ایوب

یکی از برگ برنده‌های فیلم، بازی مهران غفوریان در نقش ایوب است. مردی تنها که روزگاری به خاطر قمار زندگی‌اش را از دست می‌دهد و حالا روی بازگشت به خانه را ندارد. او در انتقال احساسات این شخصیت موفق عمل می‌کند و تصویری متفاوت از خود به جا می‌گذارد.

«آبی روشن» به کارگردانی بابک خواجه‌پاشا و تهیه‌کنندگی سیدمحمدحسین میری است. این فیلم محصول مشترک سازمان هنری رسانه‌ای اوج و بنیاد سینمایی فارابی است.

دیدگاهتان را بنویسید