فیلم «ارفاق»/ فیلمی کوتاه و پرمعنا با بازی جذاب هوتن شکیبا، مردی که می‌تواند با کاراکترهای مختلف مخاطبان زیادی را به خود جذب کند

در این مطلب از آرتیها یک فیلم کوتاه جدید را به شما معرفی می‌کنیم. یکی از کارهای دشواری که در صنعت فیلم‌سازی می‌توان انجام داد، ساخت یک فیلم کوتاه پرمعنا است. اگرچه فیلم کوتاه دردسرهای یک اثر سینمایی و یا سریال را ندارد و زمان خیلی کوتاهی برای ساخت آن لازم است، اما فیلمنامه باید آنقدر قوی باشد که بتواند مخاطب را جذب خود کند و در انتها مفهوم درستی را به او انتقال دهد.

فیلم کوتاه «ارفاق»

فیلم کوتاه «ارفاق»

رضا نجاتی پیش از تولید اولین فیلم بلند سینمایی‌اش؛ «بعد از رفتن»، چهار فیلم کوتاه را عناوین «تریبون»، «چندش»، «شوفر» و «ارفاق» را کارگردانی کرده بود. او سال ۱۴۰۰ موفق شد برای کارگردانی «ارفاق» برنده سیمرغ بهترین فیلم کوتاه از جشنواره چهلم فیلم فجر شود.

همزمان با اکران فیلم «بعد از رفتن» به کارگردانی رضا نجاتی، پلتفرم نماوا فیلم کوتاه «ارفاق»، اثر تحسین‌شده این کارگردان را منتشر کرده است. تهیه‌کنندگی این اثر را سولماز وزیرزاده برعهده داشته است.

ژانر فیلم «ارفاق» درام است. این اثر در تاریخ ۷ شهریور ۱۴۰۲ پخش خود را آغاز کرد. همچنین مدت زمان فیلم «ارفاق» بسیار کوتاه و ۱۸ دقیقه است.

هوتن شکیبا

خلاصه فیلم کوتاه «ارفاق»

در این اثر با دبیر ریاضی موجه و وظیفه‌شناسی روبه‌رو هستیم که برخلاف میل شاگردش، نمره مردودی او را در کلاس اعلام می‌کند و دانش‌آموز نیز از او می‌رنجد. داستان این فیلم، به طور کامل در یک مدرسه روایت می‌شود. هوتن شکیبا در نقش معلمی آرام ظاهر شده که بی‌دلیل درگیر ماجرایی پیچیده از سوی یکی از دانش‌آموزانش می‌شود.

معلم نمره یکی از دانش‌آموزان را برخلاف میلش سر کلاس اعلام می‌کند و دانش‌آموز از مسیر تعادل خارج می‌شود و مسئله به سمت‌وسوی دیگری می‌رود. معلم که علاقه زیادی به حرفه‌اش دارد و نمی‌خواهد جایگاهش را از دست بدهد، دست به تصمیمی عجیب می‌زند و مخاطبانش را غافلگیر می‌کند.

هوتن شکیبا، سیاوش چراغی‌ پور، اصغر پیران، مهیار راحت‌ طلب، محمد شاکری، علی راد، منصور نصیری و شایان پناهی بازیگران فیلم «ارفاق» هستند.

نقد فیلم «ارفاق»

نقد فیلم «ارفاق»

قوی‌ترین نقطه این فیلم کوتاه، بازی جذاب هوتن شکیبا است. مردی که می‌تواند یک کاراکتر روی اعصاب مثل حبیب، یک شخصیت کودکانه مثل بچه، فردی سنگدل مثل عبدالحمید ریگی و این بار یک دبیر ریاضی متشخص و با‌اخلاق باشد. هوتن شکیبا در این نقش تمام ویژگی‌های باورپذیری نقش خود را دارد. او دانش‌ آموز خود را درک نمی‌کند و دانش آموز نیز که گویی ارفاق معلم را وظیفه او می‌داند، از تمام هوشش استفاده می‌کند تا دست روی نقطه ضعف او یعنی حیثیت شغلی‌اش بگذارد. راستش را بخواهید فیلمنامه «ارفاق» شایستگی یک اثر بلند را نیز داشت، همچنین سایر بازیگران نیز کاملا به جا به ایفای نقش می‌پردازند.

شکیبا با محاسن و کت‌وشلواری رسمی و همچنین لحن آرام در قالب یک معلم متعهد ظاهر باورپذیری دارد. او تمام مدت سعی می‌کند با عقلانیت و رفتاری متناسب با شأن و منزلتی که دارد مسئله را حل کند. اما آنچه درباره نقش بیش از همه اهمیت دارد این است که شکیبا توانسته غوغای درونی این شخصیت را هم به‌خوبی در رفتار و نگاه‌هایش به تصویر بکشد.

«ارفاق»

رضا نجاتی به جای شاخ‌وبرگ دادن و استفاده از صحنه‌های اضافه، صرفا دست روی کانون تمرکز داستان گذاشته. بدون مقدمه‌چینی وارد اصل مطلب می‌شود و خیلی زود تکلیف مخاطبانش را در مواجهه با معنایی که قصد بیانش را دارد روشن می‌کند.او داستان فیلمش را در لوکیشنی که محدود به کلاس درس و راهرو و آبدارخانه مدرسه، پیش می‌برد، اما با این حال در همین چارچوب، بحران را به بهترین شکل می‌سازد.

انتخاب بازیگران و چیدمان آنها کنار هم به‌درستی انتخاب شده. علاوه بر هوتن شکیبا، سیاوش چراغی‌پور و اصغر پیران هم انتخاب‌های شایسته‌ای برای این اثر هستند.

در پایان

«ارفاق»، تکان دهنده و درگیر کننده است. فیلمی با شروعی جذاب و پایانی غافلگیرکننده. فیلمی که تماشاگر را برای دیدن تجربه‌های بعدی کارگردانش، مشتاق و کنجکاو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید