فیلم اوپنهایمر(Oppenheimer) به کارگردانی کریستوفر نولان، در هشتادو یکمین مراسم سالانه گلدن گلوب ۲۰۲۴ با کسب پنج جایزه پیشتاز مراسم شد

به نقل از آرتیها از میان تازه‌ترین اخبار سینما و تلویزیون مطلع شدیم که مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۴ بهترین‌های خود را شناخت. هشتادو یکمین مراسم سالانه Golden Globe Awards با درخشش فیلم بیوگرافی مهیج Oppenheimer (اوپنهایمر) به کارگردانی کریستوفر نولان به پایان رسید. فیلم اوپنهایمر با کسب پنج جایزه پیشتاز مراسم بود. به همین دلیل به بررسی این فیلم پرمخاطب پرداختیم.

اوپنهایمر (Oppenheimer) یک فیلم دلهره‌آور و زندگی‌نامه‌ای حماسی به نویسندگی و کارگردانی کریستوفر نولان است که در سال ۲۰۲۳ اکران شد. نولان فیلم‌نامه این فیلم را بر اساس کتاب پرومته آمریکایی، پیروزی و تراژدی جی رابرت اوپنهایمر به رشته تحریر درآورده است.

بازیگران فیلم (Oppenheimer)

خلاصه و بازیگران فیلم (Oppenheimer)

داستان فیلم دربارهٔ زندگی جی. رابرت اوپنهایمر، فیزیک‌دان نظری آمریکایی است که به عنوان «پدر بمب اتمی» شناخته شده‌ است. 

بازیگرانی همچون کیلین مورفی در نقش اوپنهایمر، امیلی بلانت در نقش همسر اوپنهایمر، مت دیمون در نقش رئیس پروژهٔ منهتن، رابرت داونی جونیور در نقش عضو کمیسیون انرژی اتمی ایالات متحده، فلورنس پیو در نقش معشوقهٔ کمونیست اوپنهایمر در این فیلم حضور دارند. دیگر بازیگران شامل جاش هارتنت، کیسی افلک، رامی ملک و کنت برانا می‌شوند.

کریستوفر نولان

نظر منتقدان

اوپنهایمر مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. این فیلم عمدتاً به خاطر فیلم‌نامه، نقش‌آفرینی بازیگران (به ویژه مورفی و داونی) و جلوه‌های بصری از سوی منتقدان تحسین شد. از اوپنهایمر به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان و سال ۲۰۲۳ نام برده شد، اگرچه انتقاداتی به‌دلیل نگارش شخصیت‌های زن به آن وارد شد. از اوپنهایمر به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سدهٔ بیست و یکم نیز استقبال شد. در وبسایت راتن تومیتوز، ٪۹۳ از ۴۷۰ بررسی منتقدین مثبت است و این فیلم میانگین امتیاز ۸٫۶/۱۰ را در اختیار دارد.

ریچارد روپر در شیکاگو سان-تایمز به اوپنهایمر نمرهٔ کامل چهار ستاره را داد و آن را «خارق‌العاده» و «یکی از بهترین فیلم‌های قرن بیست و یکم» توصیف کرد. متیو جکسون از ای. وی. کلاب آن را «شاهکار» دانست و افزود: «این بهترین فیلم کریستوفر نولان تا الان است، قدمی رو به جلو به سطح جدیدی برای یکی از بهترین فیلم‌سازان ماست، و فیلمی است که خود را در مغزتان حک می‌کند.»

فیلم اوپنهایمر

دستاوردهای فیلم (Oppenheimer)

در ایالات متحده و کانادا، اوپنهایمر در کنار باربی اکران شد و ابتدا فروشی ۴۵–۵۰ میلیونی از ۳٬۶۱۰ سینما در هفتهٔ نخست انتشارش پیش‌بینی شده بود. هفتهٔ انتشارشان، سینماهای ای‌ام‌سی اعلام کرد بیش از ۴۰٬۰۰۰ نفر از اعضای ای‌ام‌سی پیش از این بلیت هر دو فیلم را در یک روز رزرو کرده بودند. پس از فروش ۳۳ میلیون دلاری در روز نخست (شامل ۱۰٫۵ میلیون دلار از پیش‌نمایش‌های پنجشنبه‌شب)، تخمین فروش آخر هفته به ۷۷ میلیون دلار افزایش یافت. در ادامه به فروش ۸۲٫۵ میلیون دلاری رسید و پس از باربی در رده دوم قرار گرفت. 

در نهایت فیلم اوپنهایمر با بیش از ۹۵۵ میلیون دلار فروش گیشه به سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۳، پرفروش‌ترین فیلم وابسته به جنگ جهانی دوم، پرفروش‌ترین فیلم زندگی‌نامه‌ای و دومین فیلم پرفروش با درجه سنی R تبدیل شد. ۶۴ درصد از مخاطبان مرد بودند که ۳۳ درصد آن‌ها ۱۸ تا ۳۴ سال داشتند. اوپنهایمر افتخارات گوناگونی شامل پنج جایزه گلدن گلوب به‌دست‌آورد. از سوی هیئت ملی بازبینی و انستیتوی فیلم آمریکا، یکی از ده فیلم برتر سال نام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید