فیلم «بی‌مادر» ساخته سید مرتضی فاطمی، فیلمی بلاتکلیف و خنثی/ هیچ زخمی شبیه هیچ زخم دیگه‌ای نیست، بعضی از زخم ها درد بی درمونن …

به نقل از آرتیها «بی‌مادر» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی سید مرتضی فاطمی محصول سال ۱۴۰۰ است. این فیلم در بخش سودای سیمرغ چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

خلاصه داستان فیلم «بی‌مادر»

موضوع فیلم «بی‌مادر» زندگی آرام یک زوج است که با پا فشاری یکی از آن‌ها روی تصمیم‌اش، ناخواسته وارد آزمایش‌ها و دو راهی‌ها و مخاطرات اخلاقی می‌شود. انسان چیزی را به دست نمی‌آورد مگر اینکه چیزهایی را از دست بدهد و هر تصمیمی بهایی دارد که باید پرداخته شود …

امیر آقایی، میترا حجار، پژمان جمشیدی و پردیس پورعابدینی، علی اوجی، سارا محمدی، بیتا عزیزاوقلی، شیرین ضابطیان، فاطمه میرزایی گروه بازیگران فیلم را تشکیل می دهند.

فیلم بی‌مادر

نظر منتقدان سینما

فیلم بی‌مادر عموما با نقدهای منفی منتقدان و مخاطبان همراه بود و نظرات ضد و نقیضی دریافت کرد.

«آریا قریشی»: از فیلمنامه ضعیف و بی منطق، بازی های بد، شخصیت‌پردازی های ضعیف و استفاده بد از یک سوژه خوب انتقاد کرد.

«مرجان فاطمی»: فیلم را قابل پیش بینی با سوژه ای تکراری و نخ نما عنوان کرد و از شخصیت‌پردازی، دیالوگ‌ها و پایان‌بندی کلیشه ای آن انتقاد کرد.

«علی سیف‌الهی»: بی‌مادر را فیلمی بلاتکلیف و خنثی توصیف کرد و آن را شروعی ناامید کننده برای کارگردان دانست.

«مجتبی اردشیری»: «بی‌مادر، فیلم کم‌مایه‌ای است. قصد دارد سنگ بزرگی بردارد اما نه مقدمه‌چینی لازم برای ورود به این مبحث را انجام می‌دهد و نه در ادامه، پرداخت‌هایی صورت می‌دهد که بپذیریم، با فیلمی جدی و بزرگ مواجه هستیم. بی‌مادر در ایده‌آل‌ترین شکل خود، تله‌فیلمی متوسط است که جایش در بخش رقابتی جشنواره فجر نیست.»

نقد و بررسی فیلم «بی‌مادر»

نقد و بررسی فیلم «بی‌مادر»

-تامل برانگیز بودن قصه.
-عدم انسجام و توازن بین عناصر و موقعیت‌های داستانی.
-بازی خوب پردیس پورعابدینی.
-«بی‌مادر» روی سوژه‌ای شدت تکراری بنا شده و بدون کمترین خلاقیتی تا انتها پیش می‌رود.
-گریم و شخصیت جذاب پژمان جمشیدی می‌توانست برگ برنده فیلم باشد اما هیچ استفاده‌ای از آن نشد.
-سرگردان بودن داستان میان سه شخصیت مختلف.
-تلاش قابل‌ستایش اما ناکام پژمان جمشیدی.
-بازی بد میترا حجار.

امیر آقایی و میترا حجار از دیگر بازیگران فیلم نیز به خاطر شخصیت پردازی بسیار ضعیف‌شان امکان ارائه بازی خوب ندارند.

شخصیت پردازی در فیلم کاملا در اوت قرار دارد! امیر علی شبیه هر کسی است جز یک روانکاو معروف. دیالوگ‌ها و نوع برخورد او با دیگران هیچ صراطی به روانکاو مشهور جامعه ندارد و دیگر کاراکترها نیز تکلیفشان‌ با خودشان مشخص نیست. برادر مهروز که پژمان جمشیدی در نقش او فرو رفته، در ابتدا مردی غیرتی و سنتی است و در ادامه مردی که هیچ چیزی‌اش شبیه به این قشر نیست.

پژمان جمشیدی که در نقش آفرینی جدی دیگری فرو رفته تنها داد و بیداد و اخم می‌کند تا مثلا نقشش جدی شود. امیر آقایی و میترا حجار از دیگر بازیگران فیلم نیز به خاطر شخصیت پردازی بسیار ضعیف‌شان امکان ارائه بازی خوب ندارند. فیلم هیچ تلاشی نمی‌کند که این شخصیت‌ها را شکل بدهد و ارتباط بین آنها را برایمان روشن کند.

جوایز و افتخارات فیلم سینمایی «بی‌مادر»

جوایز و افتخارات فیلم سینمایی «بی‌مادر»

این فیلم پس از اتمام فیلمبرداری خود در آبان ماه ۱۴۰۰ بلافاصله نام نویسی خود را برای چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر آغاز نمود و اولین اکران خود را در این جشنواره داشت اما با نقد ها و نظرات منفی منتقدین روبرو شد و داستان فیلم جذاب بی مادر را به صورت کامل سیاه نمایی دانسته و در هیچ یک از بخش ها موفق به دریافت جایزه نگردید. اما بر خلاف منتقدین و داوران جشنواره فیلم فجر، بی مادر با حضور در جشنواره های مختلف خارجی توانست و جوایز و افتخارات متعددی همچون بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه را به خود اختصاص دهد که جوایز و افتخارات آن پیش از اکران گسترده عبارتند از:

  • جایزه بهترین فیلم بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا
  • جایزه بهترین کارگردان جشنواره رینبو لندن
  • جایزه بهترین فیلم چهاردهمین جشنواره فیلم بنگلور
  • جایزه بهترین فیلم داستانی هفتمین جشنواره کراسینگ اسکرین

دیدگاهتان را بنویسید