فیلم بیچارگان (Poor Things) به کارگردانی یورگوس لانتیموس/ بلا باکستر بعد از سرنوشتی تراژیک، توسط دکتر گادوین باکستر دوباره زنده می‌شود

به نقل از آرتیها بیچارگان (Poor Things) فیلمی محصول ۲۰۲۳ به کارگردانی یورگوس لانتیموس و نویسندگی تونی مک‌نامارا است. این فیلم بر پایهٔ رمانی به همین نام نوشتهٔ آلاسدایر گری چاپ سال ۱۹۹۲ است.

بیچارگان نخستین بار ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ در هشتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز به نمایش درآمد. در آن‌جا برندهٔ شیر طلایی شد، و در ۸ دسامبر ۲۰۲۳ به‌وسیلهٔ سرچلایت پیکچرز در ایالات متحده اکران شد. بیچارگان نقدهای مثبتی و منفی دریافت کرد و از سوی انستیتوی فیلم آمریکا و هیئت ملی بازبینی فیلم، یکی از ۱۰ فیلم برتر سال نام گرفت. بیچارگان چهار جایزه در مراسم اسکار، پنج جایزه در مراسم بفتا و دو جایزه در مراسم گلدن گلوب برنده شد و در هر سه مراسم، استون جایزهٔ بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.

بازیگران و داستان فیلم بیچارگان

بازیگران و داستان فیلم بیچارگان

اگرچه داستان فیلم بیچارگان Poor Things ممکن است کاملا به رمان سال ۱۹۹۲ آلاسدایر گری وفادار نباشد. اما تریلرها و طرح داستانی فیلم نشان می‌دهد که چندان از آن دور نخواهد بود. بیچارگان در واقع بازآفرینی‌ای از داستان فرانکنشتاین است. فیلم داستان زن جوانی به نام بلا باکستر را روایت می‌کند که پس از سرنوشتی تراژیک، توسط دانشمندی نابغه و دیوانه به نام دکتر گادوین باکستر دوباره زنده می‌شود. اما مغز او با مغز یک نوزاد جایگزین شده است. بلا نسبت به هویت خود و همچنین دنیای پیرامونش سردرگم است و تحت راهنمایی‌های دکتر گادوین سعی می‌کند که دوباره راه‌های زندگی را بیاموزد.

اما او که نمی‌تواند بر احساس اسارت و به دام افتادن خود غلبه کند، با وکیلی مرموز به نام دانکن ودربرن از دست گادوین می‌گریزد تا راهی یک سفر ماجراجویانه بزرگ بشود. او در طول سفرش به بلوغ می‌رسد و سعی می‌کند فارغ از تعصبات زمانه به رهایی و برابری دست یابد. رمان آلاسدایر گری، از دریچه‌ طنزی سیاه و با در هم آمیزی وقایع تاریخی و ژانر‌های مختلف به به مضامینی مانند هویت، نابرابری‌های اجتماعی، فمینیسم، روابط انسانی و حافظه‌، می‌پردازد. دیدن اینکه ساختار منحصربفرد کتاب آلاسدایر چگونه به فیلم منتقل می‌شود، کنجکاوبرانگیز و جذاب است.

در این فیلم گروهی از بازیگران شامل اما استون، مارک رافلو، ویلم دفو، رامی یوسف، کریستوفر ابوت و جراد کارمایکل حضور دارند.

فیلم بیچارگان (Poor Things)

نظر منتقدان درباره فیلم بیچارگان (Poor Things)

لی مونسون | بیچارگان تلفیقی نادر از عوامل بااستعدادی است که همگی عملکردی عالی دارند، به‌طوری که به سختی می‌توان آن را چیزی جز یک فیلم استادانه توصیف کرد.

مایک شات | یورگوس لانتیموس در بیچارگان با اعتماد به نفس با هر چالشی که فکر کنید روبرو می‌شود. تقریبا هر ثانیه از فیلم از لحاظ لحن، تم، شخصیت و دامنه، کاملا سنجیده به‌نظر می‌رسد.

مورین لی لنکر | بیچارگان فیلمی پرشور، فوق‌العاده جذاب، به‌طرز دیوانه‌واری خنده‌دار و پر از دیالوگ‌های وقیحانه است. داستانی عاشقانه‌ درباره زنی که یاد می‌گیرد عاشق خودش شود، صرف نظر از اینکه دیگران فکر می‌کنند او چگونه باید باشد.

بیچارگان

استفانی زاکارک | بیچارگان شاید از برخی از جلوه‌های فریبنده خود سود برده باشد، اما این بهترین فیلم لانتیموس تا به امروز است. فیلمی عجیب و مجلل که هم نسبت به شخصیت‌هایش و هم مخاطبان سخاوتمندانه عمل می‌کند. و استون که در سوگلی نیز بسیار خیره‌کننده بود، در اینجا نبض و منبع اصلی قدرت فیلم است.

دانا استیونز | بیچارگان یک بازنگری فمینیستی از اسطوره فرانکنشتاین است. فیلمی با فضایی فوق‌العاده مجلل که اما استون در نقش اصلی آن می‌درخشد. این نه تنها فیلم مورد علاقه‌ام از لانتیموس تا به امروز است، بلکه شاید تنها فیلمی از او باشد که واقعا دوستش داشتم.

آنجلیکا جید باستین | این فیلم در نهایت هم از لحاظ قصه و هم حال و هوا فیلمی ناخوشایند و زننده است. حتی شکوه زیبایی‌شناختی آن را خنثی می‌کند.

رکس رید | من از آن متنفرم، اما با اکراه یک ستاره بخاطر طراحی صحنه و لباس عجیب و غریب آن می‌دهم. در حالی‌که فیلم در نهایت هیچ نقطه‌نظر و دیدگاهی ارائه نمی‌دهد،به میزان بسیار کمی هیجان و جذابیت دارد.

 فیلم «بیچارگان»

جمع بندی

در پایان باید گفت فیلم «بیچارگان» به کمک تبلیغات کاذب جشنواره‌ها، جوایز جهانی و همچنین منتقدان خارجی، به عنوان یک شاهکار تبلیغ می‌شود. اما «بیچارگان» به جز جنبه بصری و بازیگری، یک اثر شعار زده، آشفته و پرایراد خصوصا در فیلمنامه است که به هیچ وجه نمی‌تواند سیر تکامل شخصیت اصلی خودش را به شکلی باورپذیر به بیننده ارائه کند. با پایان بندی فاجعه‌ای که دارد، بیننده را با سفری پوچ و غیرانسانی روبه‌رو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید