فیلم سینمایی «مجنون»، برشی از زندگی و فعالیت شهید مهدی زین‌الدین در جزیره مجنون و عملیات بزرگ خیبر را به تصویر می‌کشد

به نقل از آرتیها از میان آثاری که درباره فرماندهان شهید ساختند، بیشتر از همه آنهایی مورد توجه است و در ذهن‌ها مانده‌اند که موفق شده‌اند تصویری ملموس و باورپذیر از زندگی شهید به تصویر بکشد؛ آثاری که کارگردانشان نه وجهی خدای‌گونه و اغراق‌شده برای فرمانده شهید در نظر گرفته‌اند و نه در دیالوگ‌هایشان رد و نشانی از شعار دیده می‌شود. در واقع روی وجه انسانی زندگی فرمانده شهید دست گذاشته‌اند. همین ملموس بودن موقعیت، به برگ برنده آنها تبدیل شد. فیلم سینمایی «مجنون» به کارگردانی مهدی شامحمدی هم یکی از همین آثار است.

پس از فیلم‌های موفق «ایستاده در غبار»، «موقعیت مهدی» و «غریب» که در تمرکز روی پرتره یک فرمانده شهید موفق عمل کرده‌اند. حالا «مجنون» برشی از زندگی و فعالیت شهید مهدی زین‌الدین را در جزیره مجنون و عملیات بزرگ خیبر به تصویر می‌کشد.

فیلم «مجنون» اولین فیلم سینمایی کارنامه مهدی شامحمدی است

کارگردان

فیلم «مجنون» اولین فیلم سینمایی کارنامه مهدی شامحمدی است. او در سینمای مستند، کارگردانی موفق است. اما پیش از این فیلم داستانی نساخته و در اولین تجربه اثری قابل‌قبول برجا گذاشته است. او به‌خوبی از بازی بازیگران، قاب‌بندی‌ها، موسیقی و جلوه‌های ویژه برای انتقال حال‌وهوای بحرانی آن موقعیت استفاده کرده. گرچه در جاهایی ضعف‌هایی هم قابل مشاهده است و سوال‌هایی تا پایان مبهم باقی می‌مانند. اما با این حال ساخت چنین فیلمی به عنوان اولین تجربه کارگردانی، یک موفقیت به حساب می‌‌آید. انتخاب بازیگران و چگونگی بازی گرفتن از آنها برای رسیدن به مقصد نهایی هم جزو نکات مهم کارگردانی اوست.

خلاصه داستان فیلم «مجنون»

خلاصه داستان فیلم «مجنون»

تمرکز اصلی فیلم روی عملیات بزرگ خیبر در جزیره مجنون و برنامه‌ریزی‌های پیش از آن است. اما نویسنده برای رسیدن به این نقطه و باورپذیری تصمیم‌های شهید زین‌الدین در لحظات حساس، از ابتدا تمهیداتی اندیشیده است. در بخش‌های مختلف فیلم، با ویژگی‌های شخصیتی این شهید، رفتارش با همسر و فرزندش و همچنین مواجهه‌اش با اطرافیان و اعضای لشکر می‌بینیم و به درکی از شخصیت او می‌رسیم. بعد از آن است که همراه او وارد موقعیت‌های خطیر می‌شویم در نقطه‌ای که مجبور است تصمیم نهایی را بگیرد. او باید بین دستور دادن برای عقب‌نشینی یا ماندن و جنگیدن یکی را انتخاب کند، همپای او استیصال را تجربه می‌کنیم. در واقع از آنجایی که شخصیت درستی دارد، در تمام بخش‌ها می‌توانیم او را باور کنیم.

سجاد بابایی

کاراکترها

سجاد بابایی با چند تجربه بازیگری، اولین بار در سریال «خسوف» به کارگردانی مازیار میری بیش از پیش به مخاطبان معرفی شد. در آن سریال نقش پسری عاشق را داشت که قربانی نقشه خانواده‌اش می‌شد. او در این سریال به چشم آمد و بعد از آن در «مرد بازنده» به کارگردانی محمدحسین مهدویان بازی کرد. او همچنین در فیلم «سقوط» به کارگردانی سجاد پهلوان‌زاده حضور داشت. سال گذشته هم برای بازی در «استاد» به کارگردانی سید عماد حسینی سیمرغ گرفت.

انتخاب بابایی برای نقش شهید مهدی زین‌الدین بسیار هوشمندانه صورت گرفت. بابایی از یک طرف شباهت زیادی به شهید زین‌الدین دارد. از سوی دیگر توانست آرامش و منش این شهید را به درستی منتقل کند. او به قدری باورپذیر در این نقش ظاهر شد است که چند دقیقه پس از شروع فیلم فراموش می‌کنیم او را پیشتر دیده‌ایم. از سوی دیگر حسام منظور، شبنم قربانی، بهزاد خلج و سایر بازیگران هم کاملا در خدمت نقش درآمده‌اند.

موسیقی مجید انتظامی

موسیقی

یکی از عوامل موفقیت فیلم به موسیقی درخشان مجید انتظامی برمی‌گردد. این آهنگساز مشهور بعد از سال‌ها دوری از سینما، امسال با موسیقی فیلم «مجنون» در جشنواره حضور دارد. تنها با دیدن فیلم می‌توانیم بفهمیم با هنر یک هنرمند بسیار قدرتمند روبه‌رو هستیم. موسیقی مجید انتظامی به‌خوبی روی صحنه‌های ملتهب، احساسی و پر از اندوه فیلم نشسته است. محتوا و احساسات اثر را در هر بخشی کامل می‌کند.

فیلم «مجنون» براساس فیلمنامه علیرضا محصولی به کارگردانی مهدی شامحمدی و تهیه‌کنندگی عباس نادران است. این فیلم محصول موسسه فرهنگی هنری اوج است. سجاد بابایی، شبنم قربانی، حسام منظور، بهزاد خلج، محمد رشنو، سید مهدی حسینی، افشین حسن‌لو، محمدرسول صفری و … از بازیگران این فیلم هستند.  

دیدگاهتان را بنویسید