قسمت آخر سریال «اکازیون»/ مسعود اطیابی از کارگردانان کمدی‌های سینمای ایران، بازهم نتوانست در عرصه سریال سازی عملکرد خوبی داشته باشد

به نقل آرتیها مسعود اطیابی کارگردان تعداد زیادی از پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین کمدی‌های سینمای ایران، بازهم در عرصه سریال سازی نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد و با سریال «اکازیون» شکست دیگری را هم در کارنامه خود ثبت کرد.

مسعود اطیابی بعد از دو سریال «جادوگر» و «نیسان آبی ۲»، بار دیگر شانس خود را در عرصه سریال سازی با ساخت «اکازیون» امتحان کرد اما اینبار هم نتوانست اتفاق خاصی را رقم بزند. او پیش از این در تلویزیون هم سریال‌های ناموفق «سهمی برای دوست» و «کامیون» را هم داشت. در ادامه به شکلی گذرا دلایل شکست سریال آخر او را بررسی کرده‌ایم.

فیلمنامه «اکازیون»

محتوا

حمزه صالحی نویسنده آثاری همچون «فسیل»، «تگزاس ۲»، «دینامیت» و … نگارش فیلمنامه «اکازیون» را بر‌عهده داشت که محور آن قصه زندگی مردی به اسم رحیم (ایمان صفا) است. او از یک شب تا صبح، سرنوشت خود را برای نوه‌اش تعریف کرد و مشخص شد دایی محسن (هادی کاظمی) با نقشه‌های عجیب خود، چگونه خانواده را توی دردسر انداخته بود. قصه به دهه ۷۰ فلش‌بک خورد و ماجراهای مختلف سوژه شد.

از نظر روایت، «اکازیون» نمره قبولی نمی‌گیرد؛ چون اغلب گره‌افکنی و گره‌گشایی‌های آن بر مبنای کلیشه بنا نهاده شد. کمدی کلامی و موقعیت سریال هم فاقد قدرت کافی برای خنداندن مخاطب بود. بی‌انصافی است اگر به چند مورد اشاره نکنیم و مثلا شخصیت رضا ناجی و سلام گفتن‌های بیش از حد او را نادیده بگیریم. یا از زن‌پوشی کاظمی در قسمت اخیر استفاده‌ای خوب شد.

«اکازیون»

ساختار

مسعود اطیابی، کارگردان فیلم‌‌های پرفروش «هتل»، «تگزاس»، «بخارست»، «دینامیت» و … کارنامه‌ای ضعیف در شبکه خانگی دارد. حالا «اکازیون» پس از «جادوگر» و «نیسان آبی ۲» تازه‌ترین کمدی شکست خورده او محسوب می‌شود. اطیابی سراغ نوآوری در روایت نمی‌رود و حتی جنس موسیقی در اغلب آثارش شبیه ‌هم است. او در «اکازیون» نتوانست شخصیت‌هایی بکر خلق کند و بازی‌هایی متفاوت از بازیگران بگیرد.

ملاحت کسانی مثل هادی کاظمی یا نعیمه نظام‌دوست هم حاصل ویژگی شخصی و تجربه پرشمارشان از حضور در آثار کمدی است. در این میان شخصیت معتقد غلامرضا نیکخواه بیش از دیگر کاراکترها یادآور کلیشه‌های پیشین بود و ظرفیت این بازیگر به درستی به خدمت کمدی سریال درنیامد. «اکازیون» در کارنامه بازیگران آن اتفاقی ویژه و متفاوت محسوب نمی‌شود اما سمانه پاکدل تغییری اساسی نسبت به آثار پیشین داشت.

سید هادی کاظمی، ایمان صفا، سمانه پاکدل، رضا ناجی، سام نوری، نعیمه نظام دوست و رضا نیکخواه

سریال «اکازیون» از محصولات اختصاصی «نماوا» ست که همزمان با آغاز سال جدید انتشار خود را آغاز کرد. در این سریال هشت قسمتی بازیگرانی چون سید هادی کاظمی، ایمان صفا، سمانه پاکدل، رضا ناجی، سام نوری، نعیمه نظام دوست و رضا نیکخواه بازی داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید