قسمت اول سریال «در انتهای شب» به کارگردانی آیدا پناهنده منتشر شد/ خستگی‌های زندگی یک زوج در جامعه‌ای مدرن را به تصویر می‌کشد

به نقل از آرتیها اولین قسمت سریال «در انتهای شب» به کارگردانی آیدا پناهنده، پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ در موعد مقرر منتشر شد. قسمت اول این سریال به نام «اتوبوس جهانگردی»، با تمرکز روی زندگی به بن‌بست رسیده یک زوج شروع می‌شود. این سریال خستگی‌ها و دلزدگی‌های زندگی در جامعه‌ای مدرن را به تصویر می‌کشد. انتخاب و بازی بازیگران، چگونگی روایت داستان و ارائه اطلاعات در نقطه شروع و همچنین استفاده از قاب‌های جذاب و طراحی صحنه مناسب و … مهمترین دلایلی است که تماشاگران به عنوان نقاط قوت سریال در قسمت اول از آنها یاد کرده‌اند.

آیدا پناهنده بعد از موفقیت سه فیلم سینمایی «ناهید»، «اسرافیل» و «تی‌تی»، حالا برای اولین‌بار با «در انتهای شب»، سریال‌سازی را در شبکه نمایش خانگی تجربه کرد. سریالی که در نقطه شروع با استقبال خوبی روبه‌رو شد. نگاهی داریم به ابعاد مختلف سریال در نقطه شروع.

آیدا پناهنده

کارگردان

آیدا پناهنده در سه فیلم «ناهید»، «اسرافیل» و «تی‌تی» از فضا برای انتقال معنای مدنظرش بهره گرفته بود. سه فیلم قبلی او در شمال کشور روایت می‌شدند و او توانست ماجرای زندگی شخصیت‌هایش را به‌خوبی با عناصر طبیعی گره بزند و از پتانسیل این فضا برای بیان احساسات و مشکلات زندگی شخصیت‌هایش استفاده کند. او حالا برای اولین سریالش «در انتهای شب»، یکی شهرک‌های حومه تهران را به عنوان لوکیشن انتخاب کرده است؛ یک خانه از شهرک‌های مسکونی که به قیمت‌هایی پایین‌تر از شهر و وام‌هایی طولانی‌مدت در اختیار مردم قرار می‌گیرند و بسیاری از ساکنان می‌پذیرند در ازای صرف زمان و هزینه زیاد و خستگی بسیار، به رویای خانه‌دار شدن نزدیک شوند.

پناهنده اینبار هم با وجود اینکه قصد دارد روایتی از خستگی و دلزدگی شخصیت‌هایش به تصویر بکشد. اما باز هم از رنگ و نور و قاب‌هایی دلپذیر بهره گرفت و در نقطه شروع، فضایی ملموس از زندگی یک خانواده را پیش روی مخاطبانش گذاشت.

فیلمنامه «در انتهای شب»

فیلمنامه

همراهی آیدا پناهنده و ارسلان امیری در نگارش فیلمنامه، تا به حال به خلق آثار موفقی مثل «ناهید»، «اسرافیل»، «پاییز نیکایدوها»، «زالاوا» و «تی‌تی» منجر شده است. حالا این دو نفر فیلمنامه «در انتهای شب» را هم کنار هم نوشته‌اند. در نقطه شروع سریال با روایت آشفتگی در آخرین روز زندگی یک زن و مرد در کنار هم روبه‌رو هستیم. زن چمدان‌هایش را می‌بندد و مرد با اینکه انگار حرف‌هایی دارد، او را برای این جدایی همراهی می‌کند.

همه‌چیز به ماه‌ها قبل و روز تولد مرد برمی‌گردد و اینجاست که با شکل گرفتن یک بحران، وضعیت زندگی آنها از حالتی عادی، به شرایطی پچیده تبدیل می‌شود و زندگی‌شان در مسیر فروپاشی قرار می‌گیرد. در همین قسمت، شخصیت‌ها با جایگاه‌ها، علایق، ویژگی‌ها، ساختار خانوادگی و همچنین نگاهی که به آینده دارند معرفی می‌شوند. در پایان قسمت اول، با شناختی که از هرکدام‌شان به دست می‌آوریم در نقطه‌ای قرار می‌گیریم که می‌توانیم به هردوشان حق بدهیم. درست در همین‌جاست که باید برای تماشای قسمت دوم منتظر بمانیم. 

 پارسا پیروزفر

کاراکترهای سریال «در انتهای شب»

بعد از همکاری موفق پارسا پیروزفر با آیدا پناهنده در «تی‌تی»، حالا همکاری آنها در سریال «در انتهای شب» هم به یکی از عوامل موفقیت سریال است. پارسا پیروزفر و هدا زین‌العابدین به عنوان یک زوج، بسیار درست و دقیق انتخاب شده‌اند. گریم و چگونگی بازی آنها کنار هم این بحران و التهاب و از همه مهمتر خستگی و دلزدگی را منتقل کند. هدا زین‌العابدین در جایگاه زنی مسئولیت‌پذیر که تلاش می‌کند زندگی‌ خانواده‌اش را توسعه دهد و مدیریت جدی اعضا را به عهده بگیرد معرفی می‌شود. پارسا پیروزفر به عنوان مردی که می‌خواهد در لحظه زندگی کند و آرامش داشته باشد و هنر را به هرچیزی ترجیح می‌دهد.

او مدیریت زندگی را به همسرش سپرده و به خواست او به زندگی در این شهرک تن می‌دهد. اما هنوز پنج ماه نگذشته احساس می‌کند خود واقعی‌اش را گم کرده و نمی‌خواهد اسیر تلاش‌های بی‌وقفه برای رسیدن به زندگی رویایی مدنظر همسرش بماند. آنها این تفاوت علایق و سبک زیستن را در پس سال‌ها زندگی مشترک به نمایش گذاشته‌اند. بازی این دو بازیگر به همراه شخصیت‌پردازی موفق‌شان در نقطه شروع به یکی از نقاط قوت سریال تبدیل شد.

 هدا زین‌العابدین

رایان سرلک، به واسطه بازی در سریال «زیرخاکی» به شهرت رسید. او بعد از ایفای نقش در فیلم سینمایی «تابستان همان‌سال» به کارگردانی محمود کلاری، حالا در سریال «در انتهای شب» هم بازی موفقی دارد. علاوه بر اعضای این خانواده، نسرین نصرتی هم خیلی مختصر و کوتاه در نقش همکار زن معرفی می‌شود که البته هنوز نمی‌توان درباره بازی‌اش اظهارنظری کرد.

بازیگرانی همچون پارسا پیروزفر، هدا زین‌العابدین، رایان سرلک، نسرین نصرتی و … در این سریال حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید