قسمت اول مسابقه «اسکار»، مسابقه‌ای متفاوت با اجرای مهران مدیری و نیما شعبان‌نژاد با چهار شرکت‌کننده از میان بازیگران کمدی

به نقل از آرتیها قسمت اول از مسابقه «اسکار» با اجرای مهران مدیری منتشر شد. مسابقه‌ای با چهار شرکت‌کننده که همه‌شان از میان بازیگران کمدی آثار قدیمی‌تر این کارگردان انتخاب شده‌اند. الیکا عبدالرزاقی، رضا نیکخواه، سحر ولدبیگی و نصرالله رادش در چهار قسمت باهم رقابت می‌کنند. در فصل بعد، شاهد رقابت چهار شرکت‌کننده دیگر خواهیم بود. مواجهه‌ای که مدیری با هرکدام از آنها دارد، موقعیت خنده‌داری را به وجود می‌آورد که «اسکار» را از یک رقابت صرف خارج می‌کند. نگاهی داریم به ابعاد مختلف این مسابقه در قسمت اول از فصل اول.

مهران مدیری در «دورهمی» هم تجربه اجرای یک برنامه را داشت و هم اجرای مسابقه. با این حال وقتی در «اسکار» اجرای او را خارج از چارچوب تلویزیون می‌بینیم با موقعیتی به نسبت متفاوت‌تر روبه‌رو می‌شویم.

مسابقه «Taskmaster»

کپی بودن و نقاط قوت برنامه «اسکار»

مهران مدیری بلافاصله بعد از سلام و علیک و احوال‌پرسی با مخاطبان، تاکید می‌کند که «اسکار»، از مسابقه «Taskmaster» مشهور کپی شده است. او توضیح می‌دهد که بخش‌هایی از این مسابقه را عینا کپی کرده‌اند و بخش‌هایی را ایرانیزه. بعضی از جاها هم ربطی به آن مسابقه خارجی مورد نظر ندارد و صرفا خلاقیت اتاق فکر بوده است. پیش از این هم در خبرهای پیرامون این مسابقه، صحبت‌هایی از کپی بودن آن به میان آمده بود. اما مدیری خیلی صریح به این مسئله اشاره کرد و باعث شد هرگونه شک و شبهه‌ای در زمینه کپی‌برداری از آن مسابقه مشهور از میان برود.

چیزی که در مسابقه «اسکار» اهمیت زیادی دارد، سادگی و بامزه‌گی بخش‌های مسابقه است. درواقع نمی‌توانیم «اسکار» را یک مسابقه پرچالش معرفی کنیم. چون همه‌چیز طوری طراحی شده که از ابتدا تا انتها مخاطبان از مواجهه این شرکت‌کننده‌ها باهم و با موقعیتی که پیش رو دارند لذت ببرند. اگرنه نه جنس سوال‌ها در این قسمت به نحوی نیست که نیاز به اطلاعات عمومی، فکر زیاد، محاسبه و سرعت عمل بالا داشته باشد و شیوه امتیاز دهی و برنده و بازنده شدن در آن چندان جدی نیست. درست است که امتیازها محاسبه می‌شوند و شرکت‌کننده‌ها براساس امتیازی که گرفته‌اند روی نمودار می‌روند اما درکل بیشتر از هرچیز وجه سرگرم‌کنندگی آن اهمیت دارد که مدیری و شرکت‌کننده‌ها به خوبی از پس آن برآمده‌اند.

قسمت اول مسابقه «اسکار»

قسمت اول مسابقه «اسکار»

قسمت اول مسابقه در چند بخش انجام می‌شود که دو بخش آن خارج از محیط استودیو و در یک ویلا ضبط می‌شود. این رفت و برگشت‌ها به خارج از استودیو باعث می‌شود برنامه حالت یکپارچه و تخت نداشته باشد و حوصله مخاطبان سر نرود. یکی از بخش‌هایی که توسط نیما در ویلا ضبط شده، حدس زدن ویژگی‌هایی درباره مهمان چینی برنامه است. هرکدام از این چهار نفر به صورت جداگانه از او درباره رشته تحصیلی و شغل و کشور مورد علاقه و … می‌پرسند و از آنجایی که زبانش را متوجه نمی‌شوند با ایما و اشاره‌های او باید حدس بزنند پاسخ سوال چیست.

در بخش دوم هم نیما تک به تک از آنها می‌خواهد به یک فامیل دور زنگ بزنند و از او بخواهند سر یک ماجرای مالی کمکشان کند. واکنش‌ها به هرکدام از این بخش‌ها در خود استودیو صورت می‌گیرد که موقعیت جالبی را می‌سازد. یکی از آیتم‌های جالب قسمت اول هم فیلمی از رضا نیکخواه است که با مارلون براندو درباره دوغ گفت‌وگو می‌کند. در هر قسمت قرار است ویدئوی توسط یکی از شرکت‌کننده‌ها پخش شود و در قسمت آخر به آن امتیاز بدهند.

جزئیات و نحوه اجرا  مسابقه «اسکار»

جزئیات و نحوه اجرا مسابقه «اسکار»

در دو مسابقه‌ای که داخل استودیو برگزار می‌شود، بیشتر تمرکز روی شناختی است که شرکت‌کننده‌ها از شخصیت و سلیقه هم دارند. در مسابقه ابتدایی از هرکدام از آنها خواسته شد با توجه به شناختی که از دیگری دارند به او هدیه‌ای بدهند. سپس در بخش دوم از آنها می‌خواهند به جای هم به سوالاتی درباره دیگری پاسخ دهند. از این گونه سوال‌وجواب‌ها در مسابقات خانوادگی زیاد دیده بودیم. اما از آنجایی که در «اسکار»، شرکت‌کننده‌ها شناخت زیادی از هم ندارند، بنا به ظن خودشان پاسخ می‌دهند و همین مسئله موقعیت را کمدی‌تر می‌کند.

در «اسکار» هیئت داورانی وجود دارد و نه فرد متخصصی که عملکرد شرکت‌کنندگان را ارزیابی کند. خود مدیری از همان ابتدا اعلام می‌کند که خودش در جایگاه داور نشسته اما کاملا منصفانه داوری می‌کند. از آنجایی که مسابقه تخصصی نیست، نیازی هم به داوری خیلی تخصصی نیست و مدیری و مخاطبان می‌توانند بهترین داور باشند. اما در قسمت اول همین ارزیابی هم جزو نقاط قوت مسابقه است و میل مخاطبان را برای دنبال کردن اثر بالا می‌برد.

نیما شعبان‌نژاد از ابتدا تا انتهای قسمت اول کنار مهران مدیری نشسته تا در اجرای برنامه به او کمک کند. در قسمت اول تریبون بیشتر در اختیار مدیری است. جز بخش‌هایی که خارج از استودیو توسط نیما شاهدش هستیم. اتفاقا در پایان این قسمت هم مدیری به این نکته اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که حضور نیما پررنگتر می‌شود.

«اسکار» به کارگردانی هنری و اجرای مهران مدیری و حضور نیما شعبان نژاد دوشنبه هر هفته ساعت ۸ صبح در پلتفرم فیلیمو منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید