قصه های مجید اثری ماندگار

به نقل از آرتیها سریال تلویزیونی قصه‌های مجید به‌کارگردانی کیومرث پوراحمد در ۳۱ سال پیش یعنی سال ۱۳۷۰ در گونه درام تولید شده است. قصه‌های مجید که اولین سریال کیومرث پوراحمد محسوب می‌شود و توانست در مرجع ارزشگذاری سینما و تلویزیون نمره ۷٫۹ از ۱۰ را از سوی مردم بدست بیاورد که نشان می‌دهد عموم مردم قصه‌های مجید را اثری باکیفیت و باارزش ارزیابی می‌کنند. کیومرث پوراحمد تهیه‌کننده قصه‌های مجید این سریال را، به‌عنوان محصول کشور ایران تهیه کرده است. قصه‌های مجید در تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ پخش خود را آغاز کرد.

بازیگران سریال قصه‌های مجید :

در قصه‌های مجید بازیگرانی چون پروین دخت یزدانیان در نقش بی بی، مهدی باقربیگی در نقش مجید، محمدعلی میاندار، جهانبخش سلطانی، جمشید صدری، مرتضی حسینی و علیمراد کیوانداریان به ایفای نقش و بازیگری پرداخته‌اند. در سریال قصه‌های مجید حدود ۸ بازیگر جلوی دوربین رفته‌اند که از نظر تعداد بازیگران می‌توان قصه‌های مجید را یک اثر پربازیگر عنوان کرد. از این‌لحاظ کارگردانی سریال قصه‌های مجید باتوجه به بازی گرفتن از این تعداد بازیگر و مدیریت آنها کار بسیار دشواری بوده است؛ کیومرث پوراحمد به‌عنوان کارگردان و به‌عنوان بازیگردان و همچنین تیم بازیگری قصه‌های مجید توانسته‌اند در این زمینه موفق باشند و بازی‌های درخشانی را نمایش دهند. از دیگر بازیگران سریال قصه‌های مجید می‌توان به ابوالحسن زارع در نقش آشپز اشاره کرد.

داستان و بررسی سریال قصه‌های مجید :

یکی از ماندگارترین مجموعه‌های تاریخ تلویزیون است که ظاهرش به یک سریال ویژه کودک و نوجوان شبیه بود؛ اما نهایتا به اثری تبدیل شد که نه‌تنها می‌توانست مناسب تمام اقشار جامعه و گروه‌های سنی مختلف باشد، بلکه با دست یافتن به فرم بومی قدرتمندی که نمونه‌اش کمتر در آثار نمایشی ایرانی به چشم می‌خورد، به یک نماد مهم فرهنگی در تاریخ تلویزیون تبدیل شد.

از محتوا و داستان سریال قصه‌های مجید چقدر اطلاع دارید؟ فیلم‌نامه قصه‌های مجید توسط هوشنگ مرادی‌کرمانی نوشته شده است. در خلاصه داستانی که یا از سوی تیم رسانه‌ای اثر و یا توسط دیگر رسانه‌ها درباره داستان قصه‌های مجید منتشر شده است، می‌خوانیم: «قصه‌های مجید به زبان صمیمی و دوست‌داشتنی نگارش شده‌است و روایتگر لحظاتی از زندگی نوجوانی به نام مجید است.» سریال قصه‌های مجید از نظر ساختار (فرم)، محتوا و محیط تولید، به آثار مختلفی شباهت دارد. با توجه به شاخص‌های متعدد و گوناگونی می‌توان گفت آثار مرتبط سریال قصه‌های مجید عبارت از: سریال آژانس دوستی، سریال آرایشگاه زیبا، سریال آینه عبرت، سریال هشت بهشت و سریال پدرسالار هستند.

کیومرث پوراحمد، اگرچه در سال‌های اخیر بخاطر افول کیفیت آثارش همواره مورد شماتت و طعنه اهالی سینما واقع شده، اما اگر فقط همین یک اثر را هم در کارنامه داشت، باز هم نامش در تاریخ تلویزیون ماندگار می‌شد. خلق مجموعه موفق و ماندگار «قصه‌های مجید» که بخشی از کودکی بچه‌های متولد دهه شصت را به خود اختصاص داد، نیازمند یک فیلمساز کاربلد بود که از یک طرف به خوبی با ادبیات آشنا باشد و اصول اقتباس هنری را بشناسد؛ و از سوی دیگر، در فضای فرهنگی اصفهان که سریال در آن روایت می‌شد، نفس کشیده باشد و نسبت به ریزترین جزئیات فرهنگی آن منطقه‌ جغرافیایی از کشورمان آگاهانه عمل کند.

پوراحمد که هر دو فاکتور مورد بحث را داشت، توانست یک مجموعه تلویزیونی درجه یک و ماندگار را بر پایه کتابی به همین نام که توسط هوشنگ مرادی کرمانی به رشته تحریر درآمده بود، جلوی دوربین ببرد. در واقع نخستین مرحله خلق «قصه‌های مجید» به اقتباس اصولی و باکیفیت فیلمنامه از مجموعه داستان مذکور برمی‌گشت که حاصل آشنایی پوراحمد با ادبیات و تسلطش به این حوزه در مقام یک فیلمساز دست به قلم بود. بی‌راه نخواهد بود اگر بگوییم که سریال «قصه‌های مجید» کتاب «قصه‌های مجید» را تعالی بخشیده و بدین ترتیب قصه‌های پسربچه اهل کرمان هوشنگ مرادی کرمانی، به واسطه خلاقیت کیومرث پوراحمد، در اتمسفر فرهنگی اصفهان فرم گرفته است.

اگرچه نگاه اول شخص مجموعه تلویزیونی «قصه‌های مجید» از کتاب می‌آید و دو عنصر رگه‌های طنز و نگاه پرسش‌گرانه و استعلایی مجید به پدیده‌های اطرافش ریشه در خلاقیت نویسنده کتاب دارد؛ اما پوراحمد توانسته به خوبی بخش‌هایی از روایت کتاب را که به کار مدیوم تلویزیون می‌آیند، برجسته کند تا فضایی پیش روی مخاطب قرار گیرد که تماشای یک سریال ساده کم‌خرج به اثری ماندگار در تاریخ مبدل گردد.

اقتباس درخشان فیلمنامه «قصه‌های مجید» به درستی نکات مورد نظر کارگردان را کمرنگ یا پررنگ می‌کند تا متن سریال از دریچه ذهن پوراحمد عبور کند و رنگ و بوی نگاه فیلمساز را به خود بگیرد. نگاه انتقادی و کاوش‌گرانه کاراکتر مجید که در سرتاسر سریال به چشم می‌آید، جذاب‌ترین بخش قصه است که کارگردان به درستی گره‌هایش را بر آن استوار می‌کند و با کاشتن دقیق دوربین در نقاط درست، موفق می‌شود نگاه مجید را با مخاطب به اشتراک بگذارد.

بخش دوم اثرگذاری پوراحمد به عنوان خالق اصلی مجموعه «قصه‌های مجید»، به کیفیت اجرایی این مجموعه بازمی‌گردد. کارگردان «قصه‌های مجید» موفق می‌شود که به بهترین شکل ممکن از نابازیگرانش بازی بگیرد و زمینه‌ای فراهم می‌آورد تا مادر خودش و یک نوجوان بومی جوری با هم خو بگیرند که انگار واقعا مادربزرگ و نوه هستند. هدایت پرظرافت و باحوصله مهدی باقربیگی، بازیگر نوجوان اصفهانی که با ایفای نقش مجید در یادها ماندگار شد، در همراهی نزدیکش با پروین‌دخت یزدانیان در نقش بی‌بی، پیرزنی که کاملا حضور دوربین را به هیچ می‌گرفت و با بی‌اعتنایی جذابی در اوج آرامش به ایفای نقش می‌پرداخت، جلوه قابل ملاحظه‌ای به این مجموعه بخشید.

انتخاب مهدی باقربیگی برای ایفای نقش کاراکتری که تقریبا در تمام سکانس‌های مجموعه حاضر بود، از موفق‌ترین تصمیمات پوراحمد در دوران حرفه‌ای اوست؛ باقربیگی با کیفیتی متمایز و دلنشین، یک نوجوان سروزبان‌دار محسوب می‌شد که هم تسلط حیرت‌انگیزی در ادای دیالوگ‌ها از خود نشان می‌داد و هم در بیان جملات با لهجه اصفهانی حد تعادل را نگه می‌داشت.

بالطبع وقتی یک اثر تلویزیونی تا این حد محبوب می‌شود، عناصر منفی و ضعیف زیادی در آن وجود ندارند؛ اما احتمالا مهم‌ترین نقطه قوت «قصه‌های مجید» فرم بومی آن است. مقصود از بومی بودن، صرفا استفاده از لوکیشن خانه قدیمی یا صحبت کردن بازیگران به لهجه اصفهانی نیست؛ بلکه مجموعه «قصه‌های مجید» هم در عرصه محتوا و هم در شیوه هدایت دوربین اثری کاملا ایرانی است که این اصالت از نگرش هنری و تجربه زیسته پوراحمد ناشی شده بود.

در واقع، همگرایی قابل ملاحظه عناصر مختلف هنری و فنی در «قصه‌های مجید»، انسجام ویژه‌ای به این اثر بخشیده‌اند و هیچ کدام از مولفه‌های این سریال خارج از مسیر مورد نظر کارگردان برای تحقق هدف اصلی پروژه حرکت نمی‌کنند؛ هرچند موسیقی ناصر چشم‌آذر در بین عناصر هنری این سریال، بیشتر از بقیه مولفه‌های هنری «قصه‌های مجید»، در ذهن مخاطبان باقی مانده است. نوشته نقد سریال قصه‌ های مجید ساخته کیومرث پوراحمد – راز جاودانگی اولین بار در مجله نقد فیلم گردی. پدیدار شد.

ارزیابی و تحلیل سریال قصه‌های مجید :

مخاطبان بعد از تماشای سریال قصه‌های مجید به ارزیابی اثر پرداخته‌اند و نتایج مهمی درباره شاخص‌های هنری، فنی و محتوایی اثر بدست آمده است. براساس نظرسنجی و دیدگاه مردم :
سریال قصه‌های مجید قطعا ارزش تماشا دارد چراکه ۸۴% مخاطبان معقدند سریال قصه‌های مجید ارزش یک بار دیدن را دارد.
سریال قصه‌های مجید قطعا خوش‌ساخت هست زیرا ۷۵% مخاطبان عقیده دارند سریال قصه‌های مجید از لحاظ فنی باکیفیت ساخته شده است.
سریال قصه‌های مجید قطعا عملکرد بازیگریِ خوبی دارد چراکه ۸۶% مخاطبان عقیده دارند تیم بازیگری سریال قصه‌های مجید نقش‌ها را خوب بازی کردند.
سریال قصه‌های مجید تا حد بسیاری خلاقانه هست زیرا ۷۸% مخاطبان عقیده دارند داستان و ساختار سریال قصه‌های مجید غیرتکراری و جدید است.
سریال قصه‌های مجید تا حد بسیاری محتوای مناسبی دارد زیرا ۸۶% مخاطبان عقیده دارند حرف و پیام سریال قصه‌های مجید مفید و ارزشمند هست.
سریال قصه‌های مجید نسبتا موضوع ملموسی دارد چراکه ۶۹% مخاطبان عقیده دارند مسائل مطرح شده در سریال قصه‌های مجید جزو دغدغه‌های آنها هست.
سریال قصه‌های مجید تا حد بسیاری مناسب خانواده هست چراکه ۸۸% مخاطبان عقیده دارند فضای سریال قصه‌های مجید با فرهنگ خانواده‌شان سازگار است.
سریال قصه‌های مجید تا حد بسیاری مناسب کودکان هست چراکه ۹۳% مخاطبان عقیده دارند فضای سریال قصه‌های مجید مناسب کودکان است.

دیدگاهتان را بنویسید