محمد اصفهانی با خواندن قطعه‌ی «در هوایت» برای سریال مستوران، بار دیگر از استادِ موسیقی ایران محمدرضا شجریان یاد کرد

به نقل از آرتیها تیتراژ پایانی سریال مستوران با نامِ «در هوایت» را محمد اصفهانی بر اساسِ یکی از آثار محمدرضا شجریان خواند. همین سبب شده تا نامِ خسروی آواز ایران بعد از مدت‌ها بر صحنه‌ی تلویزیون نمایان شود. او قطعه‌ی «در هوایت» را بعد از سی و هفت سال از زمانِ خلقِ آن توسط شجریان و مشکاتیان به اجرا درآورده است.

محمدرضا شجریان

موسیقی فصل اول سریال مستوران

قطعه‌ی در هوایت، در آلبوم «ماهور» (حاصل همکاریِ محمدرضا شجریان، پرویز مشکاتیان و محمد موسوی) که برگرفته از کنسرتی خصوصی است، منتشر شد. شجریان در این اثر شعرِ مولانا را با همراهی سه‌تار و نی در گوشه‌های مثنوی ماهور، شکسته، عراق و راک می‌خواند: «در هوایت بی قرارم روز و شب / سر ز پایت بر ندارم روز و شب»

«ماهور» در سالِ ۶۵ خورشیدی منتشر شد و حالا بعد از ۳۷ سال،‌ محمد اصفهانی این قطعه را به عنوانِ‌ تیتراژ پایانی سریال مستوران منتشر کرد. با این کار ادای دینی به استاد شجریان کرد، به استادی که زمان فارغ‌التحصیلی‌اش با او آشنا شد و در کنارش اصول آواز را فراگرفت. در قطعه‌ی اصفهانی، میلاد بابایی آهنگساز است.

موسیقی فصل دوم سریال مستوران

موسیقی فصل دوم سریال مستوران

موسیقی فصلِ دوم این سریال را «شورا کریمی» بر اساسِ تلفیقی از موسیقی ارکسترال، الکترونیک و صداهایBFD طراحی کرده است. کریمی برای این کار از سازهای کلاسیکِ ایرانی و شرقی چون کمانچه و دودوک در کنار سازهای غربی چون ویولن و ویولا و سازهای زهی، بادی، چوبی و همین‌طور ارکستر الکترونیکی استفاده کرد. به نظر می‌رسد آهنگساز تلاش کرد، هم‌گام با موضوعاتِ مختلفی که در سریال رخ داد از اشکالِ متفاوتِ موسیقی بهره بگیرد. به همین خاطر می‌توان در آن هم موسیقی ایرانی شنید و هم موسیقی شرقی و هم موسیقی بین‌الملل.

کریمی می‌گوید کم‌تر از ده نوازنده او را در این اثر همراهی کرده‌اند: «موسیقی مجموعه در دو بخش کار شد؛ ابتدا قطعاتی که می‌دانستیم نهایی است، ساخته شد. بخش دیگری از قطعات را با توجه به تصاویر مربوطه، دوباره ضبط کردیم. در واقع از آنجا که موسیقی فضای مستقلی دارد، قطعاتی که سال‌ها قبل به‌وسیله آهنگسازی ساخته شده، بعدتر توسط کارگردانی روی تصاویر فیلم‌ استفاده شده است. ما نیز با توجه به شناختی که از کل داستان داشتیم، چند تم را با هماهنگی کارگردان به نتیجه رساندیم و این قطعات را ضبط کردیم. آنها جزو قطعات اصلی ما بودند اما قطعه‌هایی که بعدها روی تصاویر اضافه شد، بخش‌هایی بود که با توجه به قطعات اصلی، بست و گسترش یافت. بنابر صلاحدید، صحنه‌ای که قرار است موسیقی داشته باشد، آنها را گنجاندیم.»

فصل دوم سریال «مستوران» به کارگردانی سید علی هاشمی در سازمان رسانه‌ای اوج تهیه و تولید شد که از شبکه یک در حال پخش است.

محمد اصفهانی

بیوگرافی کوتاه محمد اصفهانی

محمدمهدی واعظی اصفهانی معروف به محمد اصفهانی (زادهٔ ۱۴ تیر ۱۳۴۵) است. او خواننده و آهنگساز پاپ و سنتی ایرانی و دارای گواهینامه درجه یک هنری خوانندگی موسیقی سنتی ایرانی است. او از خانواده‌ای اصالتاً اصفهانی در تهران متولد شد. محمد اصفهانی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال ۱۳۷۶ فارغ‌التحصیل شد. او با بهره‌مندی از مکتب محمدرضا شجریان و علی جهاندار موسیقی ایرانی آموخت. اصفهانی ابتدا با اجرای آثاری روی اشعار شعرای معاصر مانند فریدون مشیری و همچنین اجرای تیتراژ سریال، پا به عرصه خوانندگی گذاشت.

وی در سال ۱۳۷۳ به عنوان اولین تجربه کاری خود تیتراژ سریال آوای فاخته را به عنوان اولین تیتراژ اجرا کرد. او تا به امروز بیش از ۱۵ تیتراژ سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی را اجرای نموده. از این مجموعه می‌توان به تیتراژ سریال‌های یه تیکه زمین، ارمغان تاریکی، ولایت عشق، زیر هشت، تا ثریا، معصومیت ازدست‌رفته، آخرین دعوت، پهلوانان نمی‌میرند، وفا و فیلم سینمایی بوسیدن روی ماه و اخراجی‌ها اشاره کرد.

محمد اصفهانی تا به امروز ۱۴ آلبوم منتشر کرده‌است. او در آلبوم‌های خود با استادان بزرگ موسیقی چون همایون خرم، بابک بیات، فریدون شهبازیان کار کرده‌است. 

دیدگاهتان را بنویسید