محمود کلاری کارگردانی که پس از ۲۲ سال دوری از عرصه کارگردانی، حالا با فیلم جدیدش با نام «تابستان همان سال» به سینما بازمی گردد

به نقل از آرتیها «تابستان همان سال» عنوان تازه‌ترین ساخته محمود کلاری در مقام کارگردان است که قرار است در جشنواره چهل و دوم از آن رونمایی شود، مهران مدیری در این فیلم ایفاگر نقش یک رمال پیر است.

فیلم «تابستان همان سال»

جزئیات فیلم «تابستان همان سال»

محمود کلاری سال گذشته و بعد از گذشت ۲۲ سال از ساخت آخرین فیلمش تصمیم گرفت تا سومین فیلم سینمایی خود با نام «همچون در یک آینه» را به تهیه‌کنندگی علی اوجی جلوی دوربین ببرد. این فیلم در سکوت خبری وارد مرحله تولید شد و به تازگی و بعد از انتخاب آن برای حشور در بخش مسابقه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر از داستان و بازیگرانش رونمایی شد.

در فیلم جدید محمود کلاری که به تازگی به «تابستان همان سال» تغییر نام داده علی شادمان نقش اصلی را بازی می‌کند. کنار او بازیگرانی چون فریبا نادری، سمیرا حسن پور، صابر ابر، پژمان بازغی به ایفای نقش پرداخته‌اند. در این فیلم مهران مدیری هم به عنوان بازیگر حضور دارد. او عهده دار نقش یک رمال پیر است که با گریمی متفاوت جلوی دوربین می‌رود.

«تابستان همان سال» داستان پسر بچه هفت ساله ای است که پیش رمالی میرود تا دزد طلاهای عمه اش را از آینه شناسایی کند.غافل از آنکه چیزهایی می‌گوید که خانواده را با چالش های زیادی رو به رو می‌کند.

محمود کلاری

محمود کلاری

محمود کلاری (متولد ۲۴ فروردین ۱۳۳۰) عکاس، مدیر فیلمبرداری، بازیگر و کارگردان ایرانی است. او دوره تخصصی شناخت و تکنیک عکاسی را در نیویورک گذرانده و در آژانس بین‌المللی عکس خبری سیگما در پاریس عکاسی کرده‌ است. او اولین نمایشگاه عکس خود را با عنوان «حکایت تنهایی آدم» در سال ۱۳۵۵ در تهران برگزار کرد. کلاری به ایران بازگشت و از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵ به عنوان دبیر واحد عکاسی تلویزیون ملی فعالیت کرد. او به عنوان استاد مهمان در دانشگاه تهران عکاسی خبری تدریس می‌کرد.

او فعالیت حرفه‌ای سینمایی‌اش را در سال ۱۳۶۳ با فیلمبرداری فیلم جاده‌های سرد آغاز کرد. وی همچنین تجربه ساخت فیلم سینمایی «ابر و آفتاب» را نیز دارد.

او فیلم «رقص با رویا» را به تهیه‌کنندگی هدایت فیلم کارگردانی کرد، اما به دلیل کمبود بودجه تولید آن در نیمه راه متوقف شد. کلاری بعد از آن به مدت ۲۲ سال از کارگردانی فاصله گرفت.

جدایی نادر از سیمین اثر اصغر فرهادی

جوایز

محمود کلاری مدیریت فیلمبرداری فیلم برنده اسکار جدایی نادر از سیمین اثر اصغر فرهادی را بر عهده داشت.

فیلم «ابر و آفتاب» بعد از موفقیت در جشنواره فیلم فجر توانست با حضور در جشنواره فیلم ماردل پلاتا آرژانتین برنده جایزه اومبای طلایی شود. این جشنواره همچنین هزینه ساخت فیلم بعدی کلاری را هم متقبل شد. محمود کلاری ۴ بار موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری از جشنواره فیلم فجر شده‌است و از این نظر رکورددار است. کلاری در سال ۱۳۵۹ یکی از ۱۵ عکاس برتر سال توسط مجله تایم شناخته شد. عکس‌های او در مجلات فرانسوی، آلمانی و آمریکایی چاپ شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید