مرور خاطرات جوانی/ دورهمی دوستان فیلم سینمایی «دو زن» به کارگردانی تهمینه میلانی اما بدون حضور آتیلا پسیانی

به نقل از آرتیها ۲۵ سال پیش در چنین روزی، فیلم سینمایی «دو زن» به کارگردانی تهمینه میلانی روی پرده سینماها رفت. «دو زن» یکی از مهمترین فیلم‌های کارنامه تهمینه میلانی است و در کارنامه بازیگری آتیلا پسیانی، نیکی کریمی و محمدرضا فروتن هم جایگاهی ویژه دارد. به بهانه بیست‌وپنجمین سال اکران این فیلم ابعاد مختلف آن را مرور می‌کنیم.

موفقیت اکران فیلم «دو زن»

«دو زن» در روز ۲ تیرماه ۱۳۷۸ اکران شد و درست یازده روز بعد از آن در ۱۳ مرداد همان سال فیلم «قرمز» به کارگردانی فریدون جیرانی روی پرده رفت. این دو فیلم به خاطر سوژه‌های حساس و حضور ستاره‌های محبوب آن زمان، به رقبایی پروپاقرص تبدیل شدند. هردو فیلم پای بالای ۳ میلیون تماشاگر را به سینماها باز کردند و نهایتا «قرمز» با ۵۰ هزار مخاطب بیشتر موفق شد با سه میلیون و ۶۱۰ هزار مخاطب، ۷۹۴ میلیون تومان بفروشد و به پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین فیلم سال ۱۳۷۸ تبدیل شود. «دو زن» هم  با سه میلیون و ۱۴۹ هزار نفر مخاطب در جایگاه دوم فروش آن سال قرار گرفت.

تهمینه میلانی

تهمینه میلانی

تهمینه میلانی یکی از کارگردان‌های مطرح دهه‌های هفتاد و هشتاد بود. او بعد از ساخت فیلم‌هایی مثل «بچه‌های طلاق» و «افسانه آه»، فیلم کمدی موفق «دیگه چه خبر؟» را کارگردانی کرد و بعد از آن اولین فیلم مهم اجتماعی‌اش «دو زن» را ساخت. «دو زن» اولین تجربه موفق این کارگردان در عرصه ساخت فیلمی درباره مشکلات زنان بود؛ مسیری که بعدها در «نیمه پنهان»، «واکنش پنجم»، «زن زیادی»، «ملی و راه‌های نرفته» و … ادامه پیدا کرد.

میلانی در «دو زن» تمرکزش را روی زندگی زنی پرشور و انرژی گذاشت که به خاطر مردهایی که در مقابلش قرار می‌گرفتند نمی‌توانست به خواسته‌هایش برسد. این فیلم سال ۱۳۷۷ ساخته شد و در در فضای اجتماعی آن دوره حرف‌های مهمی برای گفتن داشت. فیلمنامه دقیق و حساب‌شده، بازی درخشان بازیگران و به طور کلی معنای قدرتمند فیلم باعث شد میلانی آن زمان در مرکز توجه‌ها قرار بگیرد.

کاراکترهای فیلم دو زن

کاراکترهای فیلم دو زن

نیکی کریمی، آتیلا پسیانی، محمدرضا فروتن و مریلا زارعی نقش‌های اصلی این فیلم را داشتند. کریمی ایفاگر نقش دختری دانشجو به نام فرشته بود که در جریان تعطیلی دنشگاه‌ها در سال ۱۳۵۸ مجبور می‌شد به زادگاهش برگردد. حسن با بازی محمدرضا فروتن که عاشق و دلباخته فرشته بود دنبالش می‌رفت و در جریان جنجالی که به راه می‌انداخت باعث یک قتل می‌شد و به زندان می‌افتاد. در این بین پای مرد ظاهرا موجهی به اسم احمد با بازی آتیلا پسیانی به میان می‌آمد که قول می‌داد بعد از ازدواج مانع ادامه تحصیل فرشته نشود.

همه‌چیز بعد از ازدواج تغییر می‌کرد و احمد از روی شک زیاد اجازه بیرون آمدن از خانه را هم به فرشته نمی‌داد.

پسیانی در نقش یک بیمار پارانویید یکی از درخشان‌ترین بازی‌هایش را در این فیلم به نمایش گذاشت

پسیانی در نقش یک بیمار پارانویید یکی از درخشان‌ترین بازی‌هایش را در این فیلم به نمایش گذاشت. او مدام فرشته را آزار می‌داد و در ذهنش او را مدام درحال خیانت تصور می‌کرد. در را روی فرشته قفل می‌کرد و دست به خشونت فیزیکی می‌زد اما بلافاصله پشیمان می‌شد و به او ابراز علاقه می‌کرد. پسیانی این شخصیت روان پریش را به بهترین شکل جلوی دوربین برد و باعث شد این فیلم پس از سال‌ها هنوز در ذهنمان باقی بماند.

از سوی دیگر فرشته در جدالی مداوم با او قرار داشت و نمی‌توانست بپذیرد از همه‌چیز در زندگی عقب بیفتد. کریمی این‌بار هم نقش زنی جنگجو که مدام سرش به سنگ می‌خورد را به‌خوبی ایفا کرد. او توانست شخصیت فرشته را کاملا ملموس و باورپذیر از آب درآورد. فروتن هم که اواخر دهه هفتاد جزو بازیگران پرکار و موفق سینما بود، در این فیلم نقشی متفاوت ایفا کرد. نقشی که البته در «قرمز» فریدون جیرانی توانستیم ابعاد جذابتری از آن را ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید