مرور خاطرات طنز/ فیلم‌های کمدی جذاب که بخاطر استقبال مردم به فروش بالایی دست پیدا کردند و به قسمت‌های دوم و سوم رسیدند

به نقل از آرتیها «هتل» حالا به پایان دوره اکران خود رسیده و اطیابی از تصمیمش برای ساخت قسمت دوم آن صحبت به میان آورده است. «هتل» به کارگردانی مسعود اطیابی، یکی از مهمترین فیلم‌های اکران ۱۴۰۲ بود؛ فیلمی که بعد از «فسیل» در جایگاه دوم جدول فروش قرار گرفت و عنوان دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران نامش را ثبت کرد. فیلمنامه جذاب، موقعیت‌های کمدی غافلگیرکننده، زوج بامزه پژمان جمشیدی و محسن کیایی و … از جمله نقاط قوت این فیلم بود. پیش‌تر بارها شاهد این مسئله بوده‌ایم که فیلم‌های کمدی جذاب پس از اینکه مورد استقبال قرار گرفته و به فروش بالایی دست پیدا کرده‌اند، به قسمت‌های دوم و سوم رسیده‌اند. در این پرونده بررسی می‌کنیم که قسمت دوم و سوم کمدی‌ها تا چه حد توانسته‌اند موفقیت قسمت اول را تکرار کنند و آیا چنین تصمیمی اصولا درست است یا خیر.

«هتل» هفتم مهرماه ۱۴۰۲ اکران شد و در مدت اکران شش ماهه خود ۲۷۷ میلیارد تومان فروش داشت و پای ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار مخاطب را به سینماها باز کرد. این فیلم سه‌شنبه ۲۹ اسفندماه سال گذشته به اکران خود پایان داد.

آتش‌بس

آتش‌بس

در میان فیلم‌های زن و شوهری که تهمینه میلانی ساخته است، «آتش بس» به دلیل ساختار کمدی متفاوتش به اثر ویژه‌ای تبدیل شد. او روی دوئل زن و شوهری دست گذاشت و محمدرضا گلزار و مهناز افشار را در موقعیت‌های کمدی قرار داد و از دل آن به معنای مدنظرش رسید.«آتش بس۱» سال ۱۳۸۵ اکران عمومی شد و بیش از یک میلیارد تومان فروش کرد. عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را هم به دست آورد. 

میلانی سال ۱۳۹۲ ادامه «آتش‌بس» را با تعویض بازیگران اصلی ساخت. این بار بهرام رادان و میترا حجار به جای محمدرضا گلزار و مهناز افشار نقش زن و شوهرهای اصلی فیلم را بازی کردند. قسمت دوم در مقایسه با قسمت اول چند مرتبه‌ای عقب‌تر بود. میلانی ظرافت و طنز موجود در قسمت اول را به طور کامل کنار گذاشته و از این فیلم بیشتر به عنوان تریبونی برای صدور بیانیه استفاده کرده بود. «آتش‌بس۲» سال ۱۳۹۳ روی پرده رفت و نزدیک به ۵ میلیارد تومان فروش کرد.

اخراجی‌ها

اخراجی‌ها

مسعود ده‌نمکی سال ۱۳۸۵ «اخراجی‌ها» را ساخت و به خاطر سوژه جدید و شوخی با جنگ بسیار مورد توجه قرار گرفت. فیلم در جشنواره بیست‌وپنجم با استقبال مردم مواجه شد. سال ۸۶ در اکران عمومی به فروش دو میلیارد تومانی رسید و ده‌نمکی را در جایگاه ویژه‌ای قرار داد. سال ۱۳۸۷ ده‌نمکی قسمت دوم اخراجی‌ها را ساخت و سال ۸۸ اکران عمومی شد. شوخی‌ها به اندازه قسمت اول بکر و ملموس نبود و حالتی تصنعی به خودش گرفته بود. درواقع می‌توان گفت که «اخراجی‌ها۱» چند گام بالاتر از قسمت دوم آن بود. با این‌حال فروش بسیار زیادی کرد و رقم ۸ میلیارد تومان را برای خودش به ثبت رساند و به لحاظ تعداد مخاطب وارد رقابت با پرمخاطب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما شد.

ده‌نمکی بعد از آن سراغ «اخراجی‌ها ۳» رفتو روی اتفاقات روز یعنی انتخابات سال ۱۳۸۸ دست گذاشت. فیلم بیش از حد آغشته به شعار بود و در آن زمان بسیاری از مخاطبان سینما را پس زد. به نسبت دوقسمت قبلی مخاطب کمتری داشت. سال ۱۳۹۰ روی پرده رفت و حدود پنج میلیارد تومان فروش کرد.

فیلم «گشت ارشاد»

گشت ارشاد

سعید سهیلی در فیلم «گشت ارشاد» داستان سه جوان را روایت می‌کرد که در حال تلکه‌کردن مردم هستند. یکی از موقعیت‌هایی که گشت ارشاد را تبدیل به فیلمی محبوب برای برخی مخاطبان کرد، شوخی‌های به قاعده بود. قرار گرفتن در لباس گشت ارشاد میتوانست سوژه را لوث کند اما سهیلی تا حد امکان اجازه نداد و فیلمش معقول بود. این فیلم نوروز سال ۱۳۹۱ اکران شد اما پس از چند روز به خاطر برخی مخالفت‌ها اکران آن محدود شد و خیلی زود هم از پرده پایین آمد. در همین مدت گشت ارشاد بیش از یک میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان فروخت.

در سال ۹۵ «گشت ۲» را ساخت. گشت ۲ لحنی تند داشت اما قدرت قسمت اول را نداشت. شوخی‌هایش دم‌دستی بودند و درنهایت به شکلی شعارگونه به پایان می‌رسید. این فیلم بیش از ۲۰میلیارد تومان فروخت و تبدیل به یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سال در گیشه شد. سهیلی سال ۱۳۹۹ سراغ ساخت قسمت سوم این فیلم رفت. «گشت ۳» آبان آن سال اکران شد با این تفاوت که امیر جعفری به جای حمید فرخ‌نژاد قرار گرفت. با وجود انتقادهای زیادی که به آن وجود داشت، با ۴۲ میلیارد تومان فروش دومین فیلم پرفروش ایران شد.

«خوب، بد، جلف»

خوب بد جلف

پیمان قاسم‌خانی سال‌ها به عنوان فیلمنامه‌نویس، خالق آثار شاخص و تحسین شده‌ای در سینما و تلویزیون بود تا اینکه سال ۱۳۹۴ تصمیم گرفت یکی از متن‌ها را خودش کارگردانی کند. «خوب، بد، جلف» به عنوان اولین فیلم کارنامه «قاسم‌خانی» اثر قابل‌توجهی بود و در اکران نوروز سال ۹۶ با اقبال خوبی مواجه شد. ۱۶ میلیارد تومان فروخت و یکی از فیلم‌های پرفروش سال ۱۳۹۶ لقب گرفت. موفقیت «خوب، بد، جلف» در گیشه و نیز میان علاقه‌مندان سینما، قاسمخانی را ترغیب به ساخت ادامه آن کرد.

ابتدا قرار بود نسخه سریالی آن را برای شبکه نمایش خانگی بسازند. نام‌هایی برای کارگردانی آن مطرح شد اما درنهایت این اتفاق رخ نداد و خود قاسم‌خانی پشت دوربین قسمت دوم این فیلم ایستاد. قسمت دوم افتتاحیه‌ای ۸۰۰ میلیون تومانی داشت و انتظار می‌رفت فروش بالایی داشته باشد اما شیوع کرونا روی فروش آن تاثیر گذاشت. نهایتا با حدود ۲۵ میلیارد تومان به اکران خود پایان داد. با توجه به همه‌گیری کرونا قاسم‌خانی ترجیح داد قسمت سوم را به جای فیلم سینمایی، در قالب سریالی برای شبکه نمایش خانگی بسازد. این سریال با نام «خوب، بد، جلف: رادیواکتیو» سال ۱۳۹۹ منتشر شد که البته به اندازه دو قسمت قبلی موفق نبود.

نهنگ عنبر

نهنگ عنبر

اکران «نهنگ عنبر» در سال ۱۳۹۴ یک اتفاق مهم در سینما بود. فیلم سامان مقدم با دست گذاشتن روی بخشی خاص از تاریخ معاصر کشور، هم نقدی به گذشته داشت و هم خاطرات دهه شصت را زنده کرد. مقدم با دست گذاشتن روی رضا عطاران و مهناز افشار، برگ برنده‌های مهمی رو کرد. «نهنگ عنبر» سال ۱۳۹۴ بیش از هفت میلیارد تومان فروخت و عنوان دومین فیلم پرفروش سال را بعد از محمد رسول‌الله (ص)  به دست آورد. 

سال ۱۳۹۵ سامان مقدم پس از موفقیت نهنگ عنبر، تصمیم گرفت دنباله آن را بسازد. این فیلم سال ۱۳۹۶ با عنوان «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا» اکران عمومی شد؛ فیلمی که نه تنها از قسمت قبل فراتر نرفت که عقب‌تر از آن ایستاد. مهمترین دلیل پایین آمدن کیفیت فیلم را باید در نداشتن ایده‌های نو دانست. «نهنگ عنبر؛ سلکشن رویا»، با بیش از ۲۱میلیارد تومان صدرنشین شد. این اتفاق درحالی رخ داد که منتقدان و رسانه‌های سینمایی نقدهای منفی زیادی دربارهاش نوشته بودند. آن زمان سامان مقدم قصد داشت قسمت سوم نهنگ عنبر را هم بسازد اما خبری نشد.

«تگزاس»

تگزاس

مسعود اطیابی سال ۱۳۹۶ «تگزاس» را خارج از ایران و در کشور برزیل ساخت. در آن از موفقیت زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی که پیش‌تر در «پژمان» و «خوب، بد، جلف» موفقیت زیادی به دست آوردند استفاده کرد. «تگزاس۱» فیلمی نبود که بتواند مورد توجه سخت‌پسندها قرار گیرد. این فیلم داستانی بیش از حد تخیلی داشت. بازی بازیگران تقلیدی از تجربه‌های پیشین بود و شوخی‌هایش دم‌دستی به نظر می‌‌رسید. «تگزاس۱» در اکران دوم سال ۹۷ روی پرده سینماها رفت. فیلم ۱۴میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان فروخت که رقم معقولی بود. 

اطیابی بلافاصله قسمت دوم تگزاس را ساخت. «تگزاس۲» از معدود فیلم‌هایی است که قسمت دوی آن به مراتب بهتر از یک است. گرچه نمی‌تواند آن را جزو کمدی‌های درخشان سال‌های اخیر به حساب آورد. «تگزاس۲» در ایران می‌گذشن و موقعیت‌های خنده‌دار زیادی داشت. بازی بازیگران به‌ویژه ژاله صامتی جذاب بود و بخشی از موفقیت فیلم به حساب می‌آمد. این فیلم در تهران و شهرستانها بیش از ۲۵میلیارد تومان فروخت که به نسبت فروش قابل توجهی بود. بلافاصله بعد از قسمت دوم تگزاس، مسعود اطیابی تصمیم به ساخت «تگزاس۳» و سال گذشته هم تولید آن به جریان افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید