مزیت و انواع پارتیشن اداری/ پارتیشن اداری یکی از فاکتورهای مهم در طراحی فضاهای اداری و یک فرصت برای الهام بخشیدن به پرسنل است

در این مطلب از آرتیها به مزیت و انواع پارتیشن اداری می‌پردازیم. پارتیشن اداری یکی از فاکتورهای مهم در طراحی فضاهای اداری است. محیط کاری یکی از مهم ترین شاخص های تاثیرگذرار بر بهره وری سازمان است. یک فرصت برای الهام بخشیدن به پرسنل و محرک کسب و کار شما است.

محیط کاری شما باید پاسخگوی نیازهای شما باشد، باید خود را با نیازهای شما تطبیق دهد. همچنان نقش خود را به عنوان عاملی در آسایش و جذب نیروهای کاری ایفا کند. با توجه به اینکه بخش عمده ای از زمان افراد در محیط کاری سپری می شود و یک محیط نامناسب چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ عملکردی می تواند بهره وری پرسنل و در نتیجه سازمان را کاهش دهد، در سراسر دنیا توجه خاصی به چیدمان فضاهای اداری می شود.

انواع پارتیشن اداری کدام است؟

پارتیشن چوبی

۱- پارتیشن چوبی

این نوع پارتیشن معمولا در دفاتر و ادارات دولتی که جو سنگینی در آن‌ها حاکم است و معمولا مراجعین زیادی در آنجا رفت و آمد می‌کنند، پرطرفدار هستند. زیرا فضای خصوصی نسبتا ثابتی ایجاد می‌کنند و استحکام بالایی نیز دارند.

پارتیشن اداری ام دی اف معمولا در دو ارتفاع ۲۱۰ سانتی‌متری و تا سقف تولید و اجرا می‌شوند. در ایران از این نوع پارتیشن بیشتر به عنوان دیوار استفاده می‌شود و کاربری پارتیشن را از دست داده است. اگر در مکانی که این پارتیشن نصب می‌شود، نور کافی وجود نداشته باشد، از یک ردیف شیشه هم در طراحی و ساخت آن استفاده می‌شود که معمولا با یک پرده کره‌کره‌ای قابل پوشاندن است.

پارتیشن اداری شیشه‌ای از جنس سکوریت

۲- پارتیشن شیشه‌ای

در بین شرکت‌های پیشرو در زمینه فناوری اطلاعات و وسایل هوشمند پارتیشن اداری شیشه‌ای از محبوبیت زیادی برخوردار است. زیرا علاوه بر عبور نور، ارتباط دیداری را بین کارمندان برقرار نگه می‌دارد. در اینگونه شرکت‌ها ارتباط چشمی و همفکری و کار گروهی اهمیت زیادی دارد. از طرفی هم کارمندان به فضای خصوصی نیاز دارند از این رو پارتیشن اداری شیشه‌ای گزینه مناسبی است.

پارتیشن اداری شیشه‌ای از جنس سکوریت در انواع فریم‌دار، بدون فریم یا فریم لس، تک‌جداره، دوجداره و مات شونده تولید و عرضه می‌شوند که با توجه به نیاز و کاربری آن در محل مناسب استفاده می‌شوند.

پارتیشن بدون فریم و فریم‌دار تنها از نظر زیبایی شناختی تفاوت دارند و نوع کاربری آن‌ها تفاوت زیادی ندارد. این نوع پارتیشن برای جدا کردن فضاهای معمولی اداری که استفاده عمومی از آن‌ها می‌شود کاربرد دارد.

پارتیشن تک‌جداره

پارتیشن تک‌جداره یا دوجداره معمولا برای جداکردن فضاهایی مانند اتاق کنفرانس و اتاق‌های مهم مانند اتاق رئیس شرکت یا معاونان مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به درخواست مشتری در هر دو مدل تک‌جداره و دوجداره اجرا می‌شوند، مدل دوجداره برای عایق بودن صدا کاربرد دارد و تنها مزیت آن نسبت به مدل تک‌جداره است.

پارتیشن اداری شیشه‌ای با حالت مات شونده از آنجایی که نسبت به دیگر انواع پارتیشن اداری قیمت بالاتری دارد، در اتاق‌های مهم مانند اتاق کنفرانس یا اتاق رئیس که ایجاد فضای خصوصی اهمیت دارد، اجرا می‌شود. پارتیشن اداری مات در واقع یک پلاسما در یک محیط بسته است که با جریان الکتریسیته به حالت مات در می‌آید و با قطع آن شفاف می‌شود.

پارتیشن پارچه‌ای

۳- پارتیشن پارچه‌ای

این پارتیشن بیشتر در محیط‌های بیمارستانی کاربرد دارد. در محیط‌های اداری بیشتر برای جداکردن فضای ورودی و سرویس بهداشتی از آن‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که این پارتیشن توانایی حمل و نقل بالایی دارد و قابل شستشو است در بسیاری از محیط‌ها و حتی در محیط‌های مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای نصب پارتیشن اداری

مزایای نصب پارتیشن اداری

  • می تواند تمرکز در محل کار را افزایش دهد. چون کارکنان را از یکدیگر جدا می کنند و میزان حواس پرتی را به حداقل می رسانند. مسلما هیچ کس دوست ندارد هنگام کار کردن، گفتگوی تلفنی اشخاص دیگر را بشنود.
  • برای کارمندان حریم خصوصی ایجاد می کند که به ویژه برای مواقعی که در طول ساعات کار می خواهید تلفنی صحبت کنید و نمی خواهید کسی صدایتان را بشنود مهم است.
  • می تواند به جذابیت و حرفه ای بودن محل کار شما بیافزاید. پارتیشن ها انواع مختلفی دارند (از جمله چوبی، پارچه ای، گچی، فلزی و شیشه ای) و می توانید آنها را به هر رنگی که تمایل دارید انتخاب کنید.
  •  باعث جلوگیری از گسترش صدا در محل کار می شود به ویژه اگر ارتفاع شان بلند باشد.
 دکوراسیون فضای اداری

سخن آخر

شرکت‌های بزرگ برای کاهش هزینه ساخت، دکوراسیون فضای اداری و نظارت بیشتر بر کارکنان خود به پارتیشن بندی فضاهای بزرگ روی می‌آورند. پارتیشن اداری مدرن را از ترکیبی از فلز و شیشه و پارتیشن اداری کلاسیک را ترکیبی از ام دی اف و چوب می‌سازند.

دیدگاهتان را بنویسید