مصاحبه‌ اصغر فرهادی با روزنامه فرانسوی لوموند/ به دلیل محدودیت‌هایی که در سینمای کشورم وجود دارد دیگر در ایران فیلم نخواهم ساخت

به نقل از آرتیها اصغر فرهادی در گفت و گو با روزنامه فرانسوی لوموند اعلام کرد به دلیل محدودیت‌هایی که در سینمای کشورم وجود دارد دیگر در ایران فیلم نخواهم ساخت.

مصاحبه‌ اصغر فرهادی با روزنامه فرانسوی لوموند

مصاحبه‌ اصغر فرهادی با روزنامه فرانسوی لوموند

اصغر فرهادی درحال حاضر مشغول تدارک مقدمات ساخت فیلم جدیدش در آمریکاست. او در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی لوموند از تصمیم جدیدش برای خداحافظی با ساخت فیلم در کشور ایران صحبت به میان آورده است.

اصغر فرهادی از سانسور به عنوان خشکاننده خلاقیت حرف زده و گفته: «همواره سانسور را واقعیتی منحوس دانسته‌ام. البته، می‌توان کوشید با تمهیدات یا ابداع شیوه‌هایی از بیان سانسور را دور زد. اما در نهایت سانسور خلاقیت را می‌خشکاند و همه مجاری هنر را مسدود می‌سازد.»

او از وجود سانسور در سینمای ایران گله کرده: «بیش از چهل سال است که هنرمندان ایران با وجود سرکوب و سانسور آثار خود را می‌آفرینند. اما از یک سال گذشته تولید آثار در ایران به ویژه در عرصۀ سینما روی به خشکی و زوال گذاشته است. با توجه به محدودیت‌هایی که در زمینه حجاب در سینمای ایران وجود دارد، دیگر در کشورم فیلم نخواهم ساخت.

آخرین فیلم اصغر فرهادی در ایران، «قهرمان» بود

فرهادی درباره تغییر وضعیت مردم ایران ابراز امیدواری کرده و گفته: « با دیدن این نسل جدید، این دختران جوان و نوجوانان که شهامتی بی‌حدومرز و علاوه بر روشن‌بینی، درجه بی‌مانندی از آگاهی و اطلاعات در تاریخ ایران دارند، بیش از هر وقت نسبت به آیندۀ ایران خوش‌بین هستم.»

او در پایان این بحث هم توضیح داد: «در کوتاه مدت اوضاع روز به روز بدتر می‌شود. ولی مطمئنم که در درازمدت همه نگاه‌ها از نو متوجه غنای فرهنگ و تمدن ایران خواهد شد. این نسل جوان که ایران فردا را خواهد ساخت بسیار، بسیار آگاه و مطلع است و می داند چه می‌خواهد در حالی که نسل پیشین فقط می‌دانست چه نمی‌خواهد.»

آخرین فیلم اصغر فرهادی در ایران، «قهرمان» بود که سال ۱۳۹۹ در شهر شیراز آن را کارگردانی کرد. این فیلم در اکران سال ۱۴۰۰ روی پرده سینماها رفت.

اصغر فرهادی

بیوگرافی کوتاه اصغر فرهادی

اصغر فرهادی (زادهٔ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۱) فیلم‌ساز ایرانی است. او فعالیتش را به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویسِ مشترکِ ارتفاع پست (۱۳۸۰) ساختهٔ ابراهیم حاتمی‌کیا آغاز کرد. او فیلم رقص در غبار (۱۳۸۱) را ساخت که برای آن جایزهٔ ویژهٔ هیئت داوران جشنواره فیلم فجر را کسب کرد و سپس برای ساخت شهر زیبا (۱۳۸۲) نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر شد. فرهادی برای چهارشنبه‌سوری (۱۳۸۴) سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را کسب کرد.

فیلم تحسین‌شدهٔ دربارهٔ الی (۱۳۸۷) باعث شد فرهادی در عرصهٔ بین‌المللی شناخته شود و برای آن خرس نقره‌ای برای بهترین کارگردان را کسب کرد. این تحسین با ساخت جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)، فروشنده (۱۳۹۴) و قهرمان (۱۴۰۰) تداوم یافت.

فرهادی برای جدایی نادر از سیمین و فروشنده توانست به نخستین ایرانی تبدیل شود که جایزهٔ اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را دریافت می‌کند

فرهادی برای جدایی نادر از سیمین و فروشنده توانست به نخستین ایرانی تبدیل شود که جایزهٔ اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را دریافت می‌کند. جدایی نادر از سیمین نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی نیز شد و فروشنده جایزهٔ بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن را کسب کرد. قهرمان نیز جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ را دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۴، نشان افتخار هنر و ادبیات فرانسه به‌دلیل «خلاقیت‌های هنری و تأثیرش بر هنر و ادبیات فرانسه و جهان» به فرهادی اهدا شد. در نظرسنجی مجلهٔ تایم، او رتبه چهارمین شخصیت تأثیرگذار در میان ۱۰۰ شخصیت برتر سال ۲۰۱۲ را کسب کرد و به عنوان یکی از ۱۰۰ چهرهٔ تأثیرگذار سال ۲۰۱۲ از سوی این مجله معرفی شد. فرهادی در سال ۲۰۱۲ در فهرست ۱۰۰ متفکر جهان فارن پالیسی قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید