معرفی سریال قهوه ترک به کارگردانی علیرضا امینی

در این مقاله از آرتیها با معرفی سریال قهوه ترک همراه شما هستیم.

قهوه ترک به کارگردانی علیرضا امینی تولید شده است. نویسندگی آن با محمد رضایی‌راد براساس طرحی از او و نغمه ثمینی است. این سریال جزو جدیدترین آثار شبکه نمایش خانگی محسوب می‌شود.

علیرضا امینی، که پیش از این با فیلم‌هایی همچون “انتهای خیابان هشتم” و “هفت دقیقه تا پاییز” مهارت خود را در ساخت ملودرام‌های تلخ و گزنده نشان داده بود. در تیم نویسندگان این سریال حضور دارد. او توانایی قدرتمندی در خلق داستان‌های ملودراماتیک دارد و “قهوه ترک” مقدمه‌ای مناسب برای گسترش جنبه ملودراماتیک داستان را فراهم می‌کند

بازیگران:

حامد بهداد، سارا رسول‌زاده، امیر جعفری، مجتبی پیرزاده، محمد ولیزادگان، امیر نوروزی، بهاره کیان‌افشار، شاهرخ فروتنیان، عرفان ناصری، فرید سجادی‌حسینی، پیام احمدی‌نیا، ایپک تن الجای، سلطان ساروهان و مهمت پولات در این فیلم نقش آفرینی می کنند.

سارا رسول زاده

خلاصه داستان سریال قهوه ترک:

ژانر سریال «قهوه ترک»، یک درامِ اجتماعی است. زندگی دختری به نام ترانه (سارا رسول زاده) است. پرستار جوانی که در کنار شغل پرستاری به نوازندگی در خیابان می پردازد تا این که به دلیل یک اتفاق، از کار اخراج می شود و تصمیم می گیرد تا تمام رویاهایش را زنده کند اما ناسازگاری و چالش‌هایی که با پدرش دارد او را مجبور می‌کند تا به صورت غیرقانونی و با حمایت‌های دوست‌پسرش از آلمان به ترکیه برود. شروع این سفر مصادف با شروع چالش‌های زندگی‌اش می‌شود و به مرور گیرافتادنش در دست داعش مسیر تازه‌ای برایش رقم می‌زند.

بررسی سریال قهوه ترک:

در نگاه ابتدایی به نظر می‌رسد تیم بازیگران این اثر که حامد بهداد، سارا رسول‌زاده، مجتبی پیرزاده و امیر جعفری از جمله آنها هستند، بتوانند بار مثبت این سریال را به دوش بکشند و مخاطب را با خود همراه کنند که باید در ادامه دید چه اتفاقی می‌افتد.

با توجه به قسمت‌های ابتدایی به نظر می‌رسد هم در شخصیت‌پردازی، هم در چیدمان رویدادها که نهایتا به روایت مرتبط می‌شود و همچنین در دیالوگ‌نویسی و جزئیات بازی نقش اول فیلم که در موقعیتی بسیار حساس باید نقش خواهران دوقلو را بازی کند، ضعف‌های بسیاری وجود دارد و کارگردانی و تدوین اثر هم به ملموس نشدن حداقل‌های مثبت در فضای داستان کمک نکرده است.

سکانس مهاجرت غیرقانونی

«قهوه ترک» خیلی زود تکلیفش را با مخاطبش مشخص می کند و مرزبندی خود را به آدم های خوب و بد تقسیم می کند. سکانس مهاجرت غیرقانونی و هدفونی که دختر بر روی گوش خود قرار داده به راحتی می تواند طنز ناخواسته ایجاد کند!

«قهوه ترک» توجهی به جزئیات ندارد و این ایراد در برخی از دیالوگ های فیلم هم به چشم می خورد. جالب است بدانید اسم دختران را طنین و ترانه گذاشته اند. اما با موسیقی مخالف هستند، نمونه ایراداتی است که در سریال به چشم می خورد. در حالی که اغلب سریال های شبکه نمایش خانگی از موسیقی مناسبی برخوردار هستند. این که استفاده مناسبی از آن در اپیزودهای مختلف بعمل می آید (مانند سریال رهایم کن). اما سریال «قهوه ترک» موسیقی دارد که با فضای کار ناهمخوانی دارد.

شخصیت پردازی

امینی در شخصیت پردازی ابایی نداشته از اینکه کاراکترهای خود را به دو قطب مثبت و منفی بدل کرده است. تا نیاز درام را به‌جای بهره برداری از شخصیت پردازی‌های خاکستری به سمت ایجاد گره‌های داستانی جهت ایجاد تعلیق ببرد.

قهوه ترک در تولید سریالی است کم نقص

شایسته به خاطر سوابق بالای فعالیت در هدایت فیلم خیلی خوب دریافته است. نبض جذب مخاطب نه بریز و بپاش برای ردیف کردن سلبریتی جلوی دوربین نیست. بلکه داشتن داستان پرپیچ و خم و در عین حال استفاده از بازیگران و تیم تولیدی است که بیش از اشتهار، کاربلد باشند.

فقط تمرکز بر لهجه او مشخص می‌کند تا چه حد نتیجه مقبول است و . . .

ترانه یک دختر جنگنده، سازندگان با موفقیت زنانگی قوی او را در دنیایی بی‌رحم حفظ می‌کنند. شاهرخ فروتنیان نقش پدری اخلاق‌گرا را به خوبی بازی کرده است.

قهوه ترک در تولید سریالی است کم نقص و به اندازه در ترکیب استفاده از عناصری که بناست دکوپاژ مدنظر کارگردان را رقم بزنند. محمد شایسته تهیه کننده باوسواس سینما بعد از تولید سریال “میخواهم زنده بمانم” که در شمار بهترین سریال‌های تاریخ شبکه خانگی بود. و تقریبا از ابتدا تا انتها داستان خود را جذاب روایت می‌کرد. حالا در قهوه ترک نیز تلاش کرده یک سریال دوملیتی را با گشاده دستی در تولید به نتیجه برساند.

دیدگاهتان را بنویسید