معرفی معروف‌ترین بناهای تاریخی دنیا/ از کلیسای جامع سنت مارک در ایتالیا و اهرام ثلاثه در مصر تا رامگاه کوروش کبیر در ایران

در این مقاله از آرتیها به معروف‌ترین بناهای تاریخی دنیا می بپردازیم. معروف‌ترین بناهای تاریخی دنیا و آشنایی با آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تاریخ یکی از موضوعاتی است که همواره افراد به ویژه ایرانیان علاقه بسیار فراوانی به آن نشان می دهند. در واقع ما می توانیم با بررسی موضوعات تاریخی، درس های گوناگونی از گذشتگان خود بگیریم. ما می توانیم با بررسی اینگونه بناها اطلاعات خود را در مورد تاریخ، فرهنگ و تمدن یک کشور بالا ببریم.

کلیسای جامع سنت مارک، ایتالیا

۱- کلیسای جامع سنت مارک، ایتالیا

هنگامی که سخن از معروف‌ترین بناهای تاریخی به میان می آید، نباید جای معماری بیزانسی خالی بماند؛ نام این کلیسا به علت قرارگیری مقبره سنت مارکو( مارکوی مقدس) در آن می باشد. کلیسای سنت مارک که در شهر ونیز قرار دارد، در قرن ۱۱ میلادی ساخته شده و دارای معماری شگفت انگیزی است. همچنین در ساخت آن از چوب، مس و سنگ های فوق العاده زیبا استفاده شده است که آن را منحصر به فرد می کند.

روستای سکارابرای، اسکاتلند

۲- روستای سکارابرای، اسکاتلند

سِکارابِرای سکونت‌گاهی باستانی است که از دوران نوسنگی برجای مانده‌ و در جزیرهٔ مِین‌لند از مجمع‌الجزایرِ اورکنیِ اسکاتلند واقع ‌شده‌است. این سکونت‌گاه از قدیمی ترین بناهای تاریخی جهان است و شامل هشت خانه سنگی می‌شود. در سال‌های ۳۱۸۰ تا ۲۵۰۰ قبل از میلاد، زندگی در خانه‌ها جریان داشته‌ است.

خانه‌های سکارابِرای با کوچه‌ای کوچک و سنگی به هم متصل می‌شوند و یک بافت منسجم را تشکیل می‌دهند. به تخمین باستان‌شناسان، جمعیت سکارا بِرای در بزرگترین اندازه‌اش به صد نفر ‌رسیده است.

سکارابِرای در بین آثار بازمانده از اروپای دوران نوسنگی منحصر به فرد است، چرا که به‌سبب دفن شدن در شن به‌شکل شگفت‌انگیزی سالم باقی‌ماند و به دلیل اطلاعاتی که از سبک زندگی انسان در آن عصر به‌دست می‌دهد «پمپئی اسکاتلندی» لقب گرفت.

اهرام ثلاثه، مصر

۳- اهرام ثلاثه، مصر

این اهرام بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارند و هنوز هم دقت بالا و نحوه ساخت این ابنیه توسط مصریان در هاله‌ای از ابهام است. اهرام ثلاثه بر سه ستاره انقلابین منطبق است و تالارها و تونل‌‍های زیادی دارد که تابحال باز نشده‌اند. (یا نتوانسته‌اند بازشان کنند.)

اهرام ثلاثه در اصل یک لایه درخشنده و صیقلی از جنس سنگ آهک داشته است. این تصویر، منظره‌ای خیره‌کننده و نمادی مناسب از شکوه و عظمت فرعونیان بدست می‌داده است. این اهرام از بلندی‌های فلسطین و یا حتی از فضا قابل مشاهده هستند. متاسفانه این لایه خارجی سنگی، توسط یک زلزله قوی در سال ۱۳۰۱ میلادی از بین رفت.

مسجد آبی، چین

۴- مسجد آبی، چین

مسجد آبی را در اوایل قرن ۱۷ ساختند و امروزه نیز به عنوان مکانی برای عبادت مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل بازدیدکنندگان باید زمان بازدید خود را با دقت برنامه ریزی کنند چرا که درب مسجد در زمان برگزاری نمازهای پنجگانه مسلمانان به روی بازدید کنندگان باز نیست. تمام بازدیدکنندگان باید کفش های خود را در بیاورند و خانم ها باید موهای خود را بپوشانند.

تحمل این سخت گیری ها ارزشش را دارد چرا که فرصت دیدن گنجینه ی بی بدیل درون مسجد که شامل ۲۰۰۰۰ کاشی سرامیکی با طراحی لاله شکل و ۲۰۰ پنجره شیشه کاری شده منقوش که همه دارای طراحی های پیچیده و اعجاب انگیز هستند را پیدا می کنید. این مسجد به دستور سلطان احمد بنا شد و دلیل نامگذاری اش کاشی های آبی رنگ روی گنبد و سطح فوقانی درون بنا می باشد. درست است که در استانبول آثار تاریخی زیادی وجود دارد اما مسجد آبی به دلیل زیبایی خیره کننده و معماری منحصر بفردش در صدر قرار دارد.

استون هنج، انگلستان

۵- استون هنج، انگلستان

این بنای ۳۰۰۰ ساله با شکوه در سالزبری در کشور انگلستان واقع شده و سنگ‌هایش از ولز آورده شده‌اند. دانشمندان همچنان اطلاعاتی در مورد چگونگی آورده شدن سنگ‌ها به این مکان در دست ندارند. علاوه بر این، غیر از حدس و گمان در مورد هدف قرار گرفتن این سنگها در اینجا و به این ترتیب نیز نظر قطعی وجود ندارد. البته این روزها اطراف بنا حصارکشی شده و گردشگران اجازه ورود با داخل آن را ندارند.

نیوگرانج، ایرلند

۶- نیوگرانج، ایرلند

این بنای دوران نوسنگی از تپه‌ای مدور و بزرگ مملو از گذرگاه‌ها، اتاق‌های تزئین‌شده و مقبره‌ها تشکیل شده‌است. شواهد نشان می‌دهد این بناها از قدیمی ترین بناهای تاریخی جهان بوده و اهمیت مذهبی داشته‌اند.

مقبره گذرگاه مگالیتیک در نیوگرانج یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی جهان است که حدود ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد آن را ساختند. این تپه کلیه‌شکل مساحتی بیش از یک هکتار را پوشش می‌دهد و با ۹۷ سنگ حاشیه برخی از آنها با هنر مگالیتیک تزئین شده‌اند. گذرگاه داخلی آن ۱۹ متر طول دارد و به یک اتاق صلیبی شکل منتهی می شود. 

طبق تخمین باستان‌شناسان، ساخت مقبره پاساژ واقع در نیوگرانج به حداقل ۲۰ سال زمان و ۳۰۰ نیروی کار نیاز داشته‌است. تصاویر نیوگرانج نشان می دهد ۱۲ سنگ ایستاده از حدود ۳۵ سنگی که در زمان ساخت بنا وجود داشته، باقی مانده‌است.

آرامگاه کوروش کبیر، ایران

۷- آرامگاه کوروش کبیر، ایران

آرامگاه کوروش کبیر یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی جهان است. این مقبره در پاسارگاد، در محوطه‌ای باستانی در استان فارس ایران قرار دارد. آرامگاه کوروش کبیر برای اولین بار به عنوان مقبره کوروش در دوران مدرن توسط جیمز ژوستینیان موریر شناسایی شد. او این بنا را با آنچه در نوشته‌های مورخ یونانی آریان توصیف شده‌ است مقایسه کرد.

این مقبره بنایی بسیار ساده اما منحصر به‌فرد دارد و از همه سوی دشت مرغاب نمایان است. این اثر باستانی که از اولین سازه های دست بشر در ایران محسوب می‌شود، در سال ۲۰۰۴ به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. 

آرامگاه کوروش کبیر یک نمونه تاریخی مهم از مهندسی زلزله به حساب می‌آید زیرا قدیمی‌ترین سازه‌ در جهان است که آن را به‌صورت جدا از پایه ساختند. این ویژگی انعطاف‌پذیری زیادی در برابر خطرات لرزه‌ای ایجاد می‌کند.

تالار بولشوی، روسیه

۸- تالار بولشوی، روسیه

تالار بولشوی در سال ۱۷۷۶ به دستور شاهزاده پتر اوراسو از جنس چوب ساخته شد. آتش سوزی های فراوان و بلایای طبیعی مختلف باعث شد که این بنا در سال های مختلفی تحت بازسازی قرار بگیرد و امروزه یک بنای سنگی و شگفت انگیز را شاهد باشیم. معماری تالار بولشوی با الهام از معماری سبک رومی است که موجب شد آن را از جمله معروف‌ترین بناهای تاریخی دنیا بدانیم.

هنگامی که از معماری این تالار سخن به میان می آید، باید بگوییم بر روی دیوار آن یک عقاب دو سر به چشم می‌خورد. همچنین مجسمه آپولو که در سردر ساختمان قرار دارد توجه همگان را به خود جلب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید