معماری ساختمان های شمال ایران

در این مقاله با آرتیها همراه باشید تا با ویژگی های خانه های شمال کشور بیشتر آشنا شوید. فطرت ما انسان ها بر پایه طبیعت و طبیعت دوستی سرشته شده است. بسیاری از ما دوست داریم که به شمال کشور سفر کنیم و از طبیعت لذت ببریم. حتی برخی از ما علاقه مند هستیم که از معماری های قدیمی شمال کشور برای ساخت خانه های خودمان  استفاده کنیم. خانه های شمال کشور و ویلاهای شمال کشور به دلیل نوع شرایطی که دارند، می توانند معماری خاصی داشته باشند.

به همین خاطر، ویژگی های خانه شمال کشور بسیار خاص و متفاوت است. ویژگی هایی که بر اساس نوع اقلیم و آب و هوای شمال کشور تداعی شده اند و نشانگر خصوصیات یک منطقه در کشور ایران می باشند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که خانه های شمال کشور چه ویژگی هایی دارند؟

زمانی که از شهرهای مختلف کشور به شهر شمال سفر می کنیم، شاهد خانه های متفاوت و با معماری های خاص هستیم. در صورتی که در زندگی های شهری، اکثر روش های معماری ساده و در حال حاضر، اکثر خانه ها به صورت آپارتمانی می باشند.

معماری خانه های شمال کشور به دلیل نوع آب و هوا، سنت افراد، تاریخ کهن و قدیمی و … خاص است. ولی بیشترین چیزی که بر روی معماری خانه های شمال کشور و ویلاهای شمال کشور تاثیر گذاشته است، نوع آب و هوا است. به هر حال نوع آب و هوای موجود در شمال کشور، متفاوت از شهرهای مختلف است. شرجی بودن آب و هوا و یا سرد بودن آب و هوا در فصول سرد سال از جمله ویژگی های آب و هوایی شمال کشور می باشد.

معماری خانه های شمال کشور برای غلبه بر هوای سرد و یا هوای شرجی، متفاوت از شهرهای بزرگ و صنعتی است. تقریبا معماری خانه های روستایی و حتی شهری هر یک از شهرهای شمال کشور را نمی توان در هیچ جایی از کشور مشاهده کرد.

کافیست که چند ساعتی وقت بگذارید و به روستاها و شهرهای مختلف شمال کشور سر بزنید. اگرچه در حال حاضر، بسیاری از ساختمان های درون شهرها، آپارتمان هستند. ولی هنوز هم برای ساخت آن ها به یک سری ویژگی ها توجه می شود.

ساختمان های زیبا، سنتی و خاص شمال کشور، بسیار چشم نواز هستند. انسان طبیعت دوست با دیدن این خانه ها و حتی زندگی کردن در آن ها، روحیه شادتر و سرزنده تری دارد. به همین خاطر، خانه های شمال کشور را می توان به عنوان خاص ترین و در عین حال بهترین خانه های موجود در کشور ایران شناخت. از تمامی این موضوعات که بگذریم، می خواهیم بیشتر در رابطه با ویژگی های خانه های شمال کشور مطلع شویم.

۱) سقف های شیب دار

از هر فردی که بپرسید ویژگی های خانه های شمال کشور چیست؟ حتما شیب دار بودن سقف ها را ذکر می کند. به هر حال، به دلیل اینکه اکثر روزهای سال، شمال کشور بارانی است، سقف های شیب دار می توانند از تجمع آب بر روی سقف جلوگیری کنند. به همین خاطر، حتما خانه های شمال کشور دارای سقف های شیب دار می باشند.

بسیاری از خانه ها، در فضای میان سقف شیب دار و خانه، یک انباری ایجاد کرده اند تا افراد بتوانند برخی از وسایل خود را در آن جا قرار دهند. از طرفی این انباری و این فضای خالی ایجاد شده، روند حرکت هوا را بهبود می بخشد و در واقع، یک تهویه طبیعی و مناسب برای خانه ها است.

۲) معماری خانه های در مناطق نزدیک به دریا

یکی از مهم ترین ویژگی های خانه های شمال کشور این است که با فاصله از هم ساخته می شوند. اگرچه امروزه، به دلیل سود مالی، توجهی به لزوم ساخت خانه ها و ویلاها با فاصله مشخص نمی شود. ولی باز هم می بایست به معماری خانه های شمالی کشور در نزدیک دریا توجه کرد.

هوای شرجی و رطوبتی که در اثر آب دریا و بخار آن به وجود می آیند، می توانند به شدت رطوبت هوا را افزایش دهند. در صورتی که این رطوبت به صورت راکد باشد، می تواند تنفس را برای افراد سخت کند. به همین خاطر، لازم است که خانه های شمال کشور، به ویژه ویلاها و خانه هایی که در نزدیک دریا هستند، با فاصله زیادی از هم ساخته شوند تا مسیر عبور هوا وجود داشته باشد.

به همین خاطر، بسیاری از ویلاها و خانه های شمالی، دارای مساحت بزرگی هستند. معمولا اکثر آن ها دارای حیاط بزرگی می باشند که باعث بهبود جریان هوا می شوند.

۳) چوب، اصلی ترین اسکلت ساختمان ها

در قدیم، افرادی که در شمال کشور زندگی می کردند، به طبیعت علاقه بسیار زیادی داشتند. به همین خاطر، مصالح ساختمانی خودشان را از طبیعت انتخاب می کردند. اکثر خانه های شمال کشور، با چوب ساخته شده اند. اگرچه چوب های به کار رفته در این خانه ها می تواند متفاوت باشد. ولی به هر حال، تقریبا می توان آمار ۹۰ درصد را برای خانه های چوبی در شمال کشور ذکر کرد!

عنصر چوب در معماری ساختمان، ساخت دیوارها، پنجره ها، تزئین خانه ها و حتی دیوارهای جدا کننده ساختمان ها به کار می رود. به همین خاطر، چوب را می توان به عنوان یکی از عنصرهای جداناپذیر برای ساختمان های شمال کشور ذکر کرد.

۴) حصار کوتاه

از دیگر ویژگی های خانه های شمال کشور، حصار کوتاه آن ها است. اکثر حصارهایی که در دور خانه ها روستایی و شهری قرار می گیرند، ارتفاع کوتاه تر از قد انسان دارند. دلیل این نوع معماری، اجازه دادن برای عبور هوا از حصارها بوده است.

با حصارهای کوتاه، جریان هوا عبور و مرور خوبی دارد. همین موضوع باعث جلوگیری از تجمع رطوبت هوا در خانه ها شده و خانه های را خنک تر می کند.

۵) ویژگی های خانه کوهستانی

اگرچه بسیاری از خانه های روستایی، جلگه ای و ساحلی با چوب ساخته می شوند. ولی مصالح به کار رفته برای خانه های کوهستانی شمال کشور، متفاوت است. اگر تا به حال به خانه های کوهستانی نگاه کرده باشید، حتما سنگ های به کار رفته برای آن ها را مشاهده کرده اید.

بسیاری از خانه های کوهستانی شمال کشور، با سنگ ساخته می شوند و به همین خاطر، مقاومت بسیار بالایی در برابر طوفان، باران، برف و بادهای شدید دارند.

۶) ساختن همکف ساختمان در یک ارتفاع بالاتر

یکی دیگر از ویژگی های خانه های شمال کشور این است که ساختمان همکف آن نسبت به سطح زمین بالاتر می باشد. دو دلیل برای این نوع معماری وجود دارد. اول اینکه با بالاتر بودن کف ساختمان از سطح زمین، ساختمان از نم و رطوبت زیاد محافظت می شود.

دومین دلیل این است که ساختمانی که در ارتفاع بالاتر ساخته می شود، بیشتر در معرض جریان هوا و باد است. به همین خاطر، این ساختمان ها کمتر با تجمع رطوبت مواجه می شوند و هوای شرجی در آن ها راکد نخواهد شد.

۷) وجود ایوان های قدیمی و خاص

تقریبا هیچ خانه ویلایی را نمی توان پیدا کرد که دارای ایوان نباشد. خانه های شمال کشور نیز دارای ایوان هستند. ایوان کمی بالاتر از سطح زمین ساخته می شود و می تواند از حرکت باران به سمت ساختمان جلوگیری کند. بنابراین، وجود ایوان برای خانه های ویلایی شمال کشور تقریبا ضروری به نظر می رسد.

همچنین، ایوان هایی که برای خانه های شمال کشور وجود دارند، یک رابط میان اتاق ها می باشند. از این رو، یکی از ویژگی های بارز خانه های شمالی کشور وجود همین ایوان ها است. اگر ایوان ها از سایه بهره مند باشند، بهترین مکان برای استراحت کردن مردم می باشند.

خانه های شمال کشور ایران، همواره با معماری های خاص و سنتی ساخته می شوند. این موضوع از طبیعت دوستی مردمان این منطقه منشاء می گیرد. زیبایی منحصر به فرد خانه ها، به کار رفتن چوب و گل و سنگ برای ساخت خانه های شمالی کشور از جمله ویژگی های بارز خانه های شمالی کشور محسوب می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید