ممنوع‌الکاری برخی بازیگران زن| وزیر فرهنگ و ارشاد به طور رسمی اعلام کرد: بازیگرانی که کشف حجاب کردند دیگر امکان فعالیت ندارند

به نقل از آرتیها وزیر فرهنگ و ارشاد صبح روز چهارشنبه سوم آبان ماه در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد: بازیگرانی که کشف حجاب کردند دیگر امکان فعالیت ندارند.

سخنان محمد مهدی اسماعیلی در مورد ممنوع‌الکاری برخی بازیگران سینما

سخنان محمد مهدی اسماعیلی در مورد ممنوع‌الکاری برخی بازیگران سینما

صبح روز چهارشنبه سوم آبان ماه ۱۴۰۲ محمد مهدی اسماعیلی در گفت وگویی که در حاشیه جلسه هیات دولت با خبرنگاران داشت اعلام کرد. بازیگرانی که کشف حجاب کردند دیگر امکان فعالیت در این عرصه را نخواهند داشت. در پی این موضع گیری رسمی از هیات دولت گزارشی منتشر شد. در این گزارش آمده است :«بعد از کشف حجاب تعدادی از بازیگران تا کنون سخنان بسیاری در رابطه با امکان فعالیت آنها شنیده می‌شد.

با اعلام نظر صریح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت پرونده  ممنوع‌الکاری بازیگران کشف حجاب کرده وارد مرحله‌ای تازه‌ای شد.

اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز گفت: حجاب قانون است و ما قانون را اجرا می‌کنیم.

مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند باری از آن صحبت کردند. اما در نهایت با مساعدت این وزارتخانه فیلم‌های قبلی این بازیگران به دلیل عدم متضرر شدن فیلمساز و تهیه‌کننده امکان نمایش پیدا کرد». اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز گفت: حجاب قانون است و ما قانون را اجرا می‌کنیم. من چندین بار اعلام کردم که کار کردن برای کسانی که قانون را اجرا نمی‌کنند امکان پذیر نیست. ما در حوزه فرهنگ و هنر در خدمت عزیزانی هستیم که ملزم به قانون هستند. اکثریت اهالی فرهنگ و هنر همراه با قانون هستند. اما اگر کسی اصرار دارد که به قانون شکنی تجاهر کند، طبیعتاً قانون نمی‌تواند از او حمایت لازم را داشته باشد.»

پیش از این هم حبیب ایل‌بیگی در مصاحبه گفته بود:«آنها به دلیل محدودیتی که برایشان وجود دارد نمی‌توانند در فیلم‌های سینمایی بازی کنند. آثار قبلی‌شان به تدریج منتشر می شود که مالکان فیلم ها متضرر نشوند. چون سرمایه زیادی خرج شده است. ولی از این به بعد نمی‌توانند در فیلم جدیدی بازی کنند.»

تشدید مجازات برای افراد مشهور و تاثیرگذار

تشدید مجازات برای افراد مشهور و تاثیرگذار

وضعیت عفاف و حجاب افراد مشهور و تأثیرگذار یکی دیگر از محورهای لایحه پیشنهادی به مجلس بود. در این خصوص در لایحه مذکور آمده است:  «هرگاه اشخاصی که به واسطه فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری یا ورزشی دارای شهرت و تاثیرگذاری اجتماعی هستند، مرتکب جرم کشف حجاب شوند مجازات آنان حسب مورد یک درجه تشدید شده و نیز به محرومیت از فعالیت حرفه ای به مدت ۳ ماه تا یک سال توسط مراجع مربوط محکوم می‌شوند.»

در ماده چهار لایحه پیشنهادی نوشته اشخاصی که در فضای مجازی مبادرت به تبلیغ علیه حجاب کنند. فراجا در مرتبه اول علاوه بر حذف صفحه یا صفحات وبگاه یا پایگاه اطلاع رسانی به آنان تذکر می دهد و چنانچه مرتکب به فعالیت خود ادامه دهد در مرتبه دوم علاوه بر حذف صفحه یا صفحات وبگاه یا پایگاه اطلاع رسانی و محرومیت از دریافت خدمات اینترنتی به مدت سه ماه تا شش ماه به حداکثر جریمه نقدی درجه هشت نیز محکوم می شود و در مرتبه سوم مرتکب به مراجع قضائی معرفی خواهد شد و در نهایت ممنوع‌الکار می‌شوند..

اسامی بازیگران زنی که ممنوع‌الکار شدند

اسامی بازیگران زنی که ممنوع‌الکار شدند

به این ترتیب بازیگرانی چون باران کوثری، ویشکا آسایش، ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، هنگامه قاضیانی، پگاه آهنگرانی، مریم بوبانی، گلاب آدینه، فاطمه معتمدآریا، شقایق دهقان، افسانه بایگان، آبان عسکری و… نامشان در فهرست بازیگران زن ممنوع‌الکار قرار می‌گیرد.

البته هنگامه قاضیانی و افسانه بایگان پیش از این با انتشار پستی به شکل رسمی از دنیای بازیگری کناره‌گیری کرده بودند. کتایون ریاحی هم بعد از سریال «یوسف پیامبر(ع)» از دنیای بازیگری خداحافظی کرده بود. الان هم دوازده سالی می‌شود که در این عرصه فعالیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید