«میم مثل مادر» عرضه نسخه اصلاح و مرمت شده فیلم «میم مثل مادر» درشبکه خانگی با نخستین تجربه بازیگری‌ علی شادمان

به نقل از آرتیها علی شادمان که این روزها بازی سال‌های کودکی و نوجوانی‌اش در سریال «سرزمین مادری» حسابی مورد توجه قرار گرفته حالا با عرضه نسخه اصلاح و مرمت شده «میم مثل مادر» در شبکه خانگی، نخستین تجربه بازیگری‌اش جلوی دوربین هم در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

جزئیات بازپخش فیلم «میم مثل مادر»

جزئیات بازپخش فیلم «میم مثل مادر»

«میم مثل مادر» آخرین ساخته زنده یاد رسول ملاقلی پور است. در این فیلم علی شادمان برای نخستین بار حضور جلوی دوربین را در آن تجربه کرد. در ادامه توانست این مسیر را با موفقیت ادامه دهد.

شادمان در این فیلم نقش پسر بچه‌ای به نام سعید را بازی می‌کند که دچار معلویت و اختلات تنفسی است. مادر او سپیده نام دارد که در دوران جنگ به عنوان پرستار در منطقه سردشت حاضر می‌شود. او در آنجا در معرض اثرات ناشی از بمب‌های شیمیایی قرار می‌گیرد. همین عامل موجب می‌شود تا در دوران بارداری بچه‌اش دچار معلویت شود.

فیلم «میم مثل مادر» پیش از این با کیفیتی پایین و با کادری کوچک توسط دیگر پلتفرم‌ها توزیع شده بود. اما «فیلمنت» به تازگی نسخه‌ اصلاح و مرمت شده این فیلم را با کادری استاندارد روی پلتفرم خود بارگذاری کرده است.

دومین فیلم پرفروش سال

رسول ملاقلی ‌پور این فیلم را به جشنواره فیلم فجر ارائه نداد و مستقیم روانه اکران سینماها کرد. «میم مثل مادر» در اکران عمومی خود توانست با جذب ۱ میلیون و ۵۰ هزار مخاطب به فروش ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان دست پیدا کند. عنوان دومین فیلم پرفروش سال را به نام خودش سند بزند.

این فیلم در سال ۲۰۰۷ به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی شد. میم مثل مادر در دهمین دوره جشن سینمای ایران هم توانست در هفت رشته از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اصلی و مکمل زن ، بهترین بازیگر مکمل مرد و… نامزد دریافت تندیس شود.

در فیلم میم مثل مادر علاوه بر علی شادمان بازیگرانی چون گلشیفته فراهانی، حسین یاری، سحر دولتشاهی، شراره دولت آبادی، امیر حسین صدیق و جمشید هاشم‌پور به ایفای نقش پرداخته‌اند.

گلشیفته فراهانی

گلشیفته فراهانی

رهاورد فراهانی (زادهٔ ۱۹ تیر ۱۳۶۲) که با نام گلشیفته فراهانی شناخته می‌شود، بازیگر ایرانی است. او دختر بازیگر، بهزاد فراهانی، است. گلشیفته فعالیت حرفه‌ای خود را با بازی در فیلم درخت گلابی (۱۳۷۶) آغاز کرد که برای آن برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم فجر شد. او در سال ۱۳۸۲ برای نقش‌آفرینی در اشک سرما نیز نامزد دریافت این جایزه شد و برای فیلم بوتیک جایزهٔ بهترین بازیگر زن از جشنواره سه قاره را کسب کرد. او توانست در سال ۱۳۸۵ با بازی در فیلم «میم مثل مادر» برنده بهترین بازیگر نقش اصلی و مکمل زن شود.

فیلم درباره الی (۱۳۸۷) با نقش‌آفرینی فراهانی با تحسین همگانی منتقدان همراه بود و چندین جوایز و نامزدی در سراسر جهان را کسب کرد. او بعد از آن به پاریس، فرانسه رفت و در هیچ فیلم ایرانی کار نکرد. او در چندین فیلم پرمخاطب از قبیل یک مشت دروغ (۲۰۰۸)، خروج: خدایان و پادشاهان (۲۰۱۴)، دزدان دریایی کارائیب: مردگان حکایت نمی‌کنند (۲۰۱۷) و استخراج (۲۰۲۰) ظاهر شده‌است. فراهانی در جوایز سزار برای بازی در سنگ صبور (۲۰۱۲) نامزد دریافت جایزهٔ امیدبخش‌ترین بازیگر زن شد. همچنین فیلم پترسون (۲۰۱۶) با نقش‌آفرینی او، نقدهای مثبتی را از سوی منتقدان دریافت کرده‌است. او از اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینما است. گلشفیته فراهانی به زبان های انگلیسی و فرانسه آشناست.

علی شادمان

علی شادمان

محمدعلی شادمان (زادهٔ ۴ آذر ۱۳۷۵) بازیگر ایرانی است. اولین حضور او بر روی پردهٔ سینما در ۱۰ سالگی و در درام میم مثل مادر (۱۳۸۵) بود که برایش برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر کودک از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد شد. او در زمانی برای دوست‌داشتن (۱۳۸۶) ظاهر شد و نقش برجستهٔ خود را در رؤیای سینما (۱۳۹۰) به دست آورد که در آن نقش یک بازیگر نوجوان مشتاق را ایفا می‌کند. شادمان برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی سرزمین مادری (۱۳۹۲) و کیمیا (۱۳۹۴) به شهرت گسترده‌تری دست یافت. او در ۱۳۹۸ برای نقش‌آفرینی در مردن در آب مطهر نامزد دریافت جایزهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر شد.

شادمان نقش مکملی در شنای پروانه (۱۳۹۸) از محمد کارت داشت. برای بازی در نقش اصلی مجموعهٔ یاغی (۱۴۰۱) از این کارگردان مورد تحسین قرار گرفت و نامزد جایزهٔ حافظ شد.

دیدگاهتان را بنویسید