میکی ماوس شخصیت یک موش شاد

در آرتیها شما را با یک شخصیت کارتونی بسیار معروف آشنا میکنیم.

میکی ماوس (به انگلیسی: Mickey Mouse) یا میکی ماوس، شخصیت کارتونی و نامزد جایزه اسکار که توسط شرکت والت دیزنی تولید شده است. خلق این شخصیت کارتونی توسط والت دیزنی به همراه آب آیورکس در سال ۱٩٢٨ اتفاق افتاد. صداپیشگی میکی ماوس تا سالها توسط خود والت دیزنی انجام میشد.

میکی ماوس سال ۱۹۲۸ خلق شد و والت دیزنی تا سال ۱۹۴۶، صداپیشه او بود. پس از دیزنی به ترتیب جیم مک دانلد و وین آلوین نقش صداپیشگی میکی ماوس را به عهده گرفتند.امروزه وین آلوین صدای متمایز میکی را ایجاد می‌کند.

این موش شبیه انسان Anthropomorphic بیشتر اوقات یک شرت سرخ می‌پوشد، کفش‌های زرد و دستکش‌های سفید دارد. این شخصیت یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کارتونی جهان می‌باشد.

نخستین حضور میکی، یک حضور آزمایشی تنها در انیمیشن کوتاه هواپیمای دیوانه بود. پس از آن در سال ۱۹۲۸ میکی در یک فیلم کوتاه به نام کشتی بخار ویلی ظهور کرد که یکی از نخستین فیلم‌های صدادار بود. میکی‌ماوس در بیش از ۱۳۰ عنوان فیلم حضور داشته است از جمله کنسرت گروه (The Band Concert) در سال ۱۹۳۵، خیاط کوچولوی شجاع (Brave Little Tailor) در سال ۱۹۳۸، و فانتازیا در سال ۱۹۴۰. میکی‌ ماوس در ابتدا در فیلم‌های کوتاه حضور یافت و سپس در فیلم‌های بلند و دراز دیده شد. ده‌ها فیلم میکی‌ ماوس برای جایزه بهترین فیلم کوتاه انیمیشن (Academy Award for Best Animated Short Film) نامزد شدند و در سال ۱۹۴۲ فیلم Lend a Paw مفتخر به دریافت جایزه شد. در سال ۱۹۷۸ میکی اولین شخصیت کارتونی‌ ای بود که توانست در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود برای خود یک ستاره بگیرد.

از سال ۱۹۳۰ به بعد میکی به صورت یک شخصیت کمیک استریپ نیز معرفی شد. میکی‌ ماوس شخصیتی بود که جایگزین اسوالد، خرگوش خوش‌ شانس شد شخصیتی که توسط یک تولید کنندهٔ فیلم به نام چارلز مینتز برای استودیو دیزنی ساخته شده بود و توسط یونیورسال استودیوز به توزیع محصول می‌پرداختد.

میکی ماوس مظهر شادی و خنده است و جز یکی از کارتون های معروف به حساب می آید. جالب اینجاست که شخصیت بشاش میکی موس بر گرفته از شخصیت یکی از موسسان شرکت والت دیزنی می باشد.

اولین فیلم میکی ماوس توسط دیزنی

اولین نمایش کشتی بخار ویلی نه تنها برای شخصیت بلکه برای معرفی صدا یک نقطه عطف در تاریخ انیمیشن بود. این فیلم فقط هفت دقیقه بود و ماجرایی ساده داشت. میکی در یک کشتی بخار است که برای کاپیتان دردسر و هرج و مرج ایجاد می‌کند.

نوآوری عمده این کارتون صدای هماهنگ‌اش بود – چیزی که اکنون آن را بر روی فیلم‌ها کاری آسان می‌دانیم. برای اولین بار، موسیقی متن فیلم با عملکردهای روی صفحه مطابقت داشت و شخصیت‌هایی با صدای و موسیقی به نوعی حرکت می‌کردند. موسیقی این کارتون توسط یک ارکستر ۱۷ قطعه‌ای شامل نوازنده سازدهنی و سه مرد جلوه صوتی تهیه شده است. گرچه نمی‌توان با اطمینان گفت، اما بیشتر انیمیشن‌ها احتمالاً توسط ایورکس، زیر نظر دقیق دیزنی، ساخته شده که صداپیشگی همه شخصیت‌ها را نیز خود او بر عهده داشته است. کشتی بخار ویلی بعد از اولین نمایش خود در شهر نیویورک تماشاچیان زیادی را به خود جذب کرد و به یک شخصیت شناخته شده در جهان تبدیل شد. امروزه، شخصیت میکی موس یکی از تصاویر پرکاربرد برای محصولات و تبلیغات است.

روند تکامل شخصیت میکی ماوس

در طول سال ها، میکی ماوس چندین تغییر در شکل ظاهری و شخصیت خود را تجربه کرده است. در سال‌های ابتدایی خود، شیطنت میکی بیشتر شبیه موش، با بینی بلند و نوک تیز، چشمان سیاه، بدن کوچک و پاهای دوک دار و دم بلند بود. والدین در ابراز دلسردی از سخاوت‌های میکی در کارتون‌ها بیانیه نوشتند و شکایت داشتند که میکی هیچ الگویی برای کودکان نیست.

فرد مور، یک انیماتور دیزنی وارد عمل شد تا تصویر فیزیکی میکی و شخصیت او را اصلاح کند. این تغییر تدریجی اما قابل توجه بود. چشمان میکی بزرگ شده و مردمک چشم به او افزوده شد تا او را بیانگر و شبیه به زندگی کند. گوش‌های او گردتر و برجسته‌تر، بینی او کوتاه شده و بدنش کوتاه، صورتش جوان‌تر و کودکانه‌تر شد. از همه مهمتر، میکی نگرش گستاخی خود را کنار گذاشت و به یک موش شاد، خنده دار، مودب و مهربان تبدیل شد. الگوی بسیار قابل قبول‌تری برای بزرگترین طرفدارانش یعنی کودکان. امروز میکی موس شخصیتی جهانی و بسیار دوست داشتنی است که قلب و روح سازمان دیزنی به حساب می‌آید. سالانه میلیون‌های عروسک میکی ماوس و بازی‌های مربوط به آن ساخته و با استقبال فرآوانی از سوی کودکان مواجه می‌شود.

اینجا ما ۱۰ حقیقت جالب در مورد این شخصیت کوچک را آورده ایم که احتمالا نمی‌دانستید.

  1. میکی ماوس اسم اصلی این موش کوچک نبود! والت دیزنی زمانیکه با همسرش لیلیان در یک قطار بود، این شخصیت کارتونی را طراحی می‌کرد. او به همسرش گفت که این موش را Mortimer Mouse صدا می‌زند. اما لیلیان اسم را دوست نداشت، پس والت دیزنی اسم را به میکی ماوس تغییر داد!
  2. خود والت دیزنی به جای میکی ماوس اصلی حرف می‌زد.
  3. برای ساخت دو فیلم اول میکی ماوس ۲۵۰۰ دلار هزینه شد.
  4. در سال ۱۹۲۹ اولین محصول میکی ماوس به فروشگاه‌ها معرفی شد. آن هم یک لوح بچه مدرسه ای با تصویر میکی موس بود.
  5. اولین ساعت مچی میکی ماوس سال ۱۹۳۳ ساخته شد. تا به امروز ساعت‌های مچی میکی ماوس هنوز هم فروخته می‌شوند.
  6. اولین کارتون رنگی میکی ماوس «گروه کنسرت» نام داشت و سال ۱۹۳۵ نمایش داده شد.
  7. در سال ۱۹۳۵، روز شکرگذاری Macy یک میکی ماوس ۵۵ فوتی پیشروی مراسم رژه بود.
  8. در سال ۱۹۴۴ وقتیکه ارتش متفقین به اروپا حمله کرد، اسم رمز «میکی ماوس» بود.
  9. والت دیزنی گفت میکی ماوس و مینی موس در «زندگی خصوصی» ازدواج کرده اند، اگرچه موش‌ها روی صحنه در اصل هیچ‌گاه ازدواج نکردند.
  10. میکی ماوس هنوز هم یک عنصر اصلی در دنیای دیزنی است. اگر وقتی درحال بازدید از دنیای دیزنی هستید با دقت تماشا کنید، گوش‌های پنهان موش را در سرتاسر پارک می‌بینید.

دیدگاهتان را بنویسید