نسخه قاچاق فیلم «شب، داخلی، دیوار» به کارگردانی وحید جلیلوند منتشر شد/ نوید محمدزاده:«شب، داخلی، دیوار فیلم دوس داشتنی‌ام هم قاچاق شد»

به نقل از آرتیها در اسفند سال گذشته تا به حال، فیلم‌های زیادی به صورت غیرقانونی سر از فضای مجازی درآورده‌اند. حالا هم که نوبت به انتشار نسخه قاچاق فیلم «شب، داخلی، دیوار» به کارگردانی وحید جلیلوند رسیده است؛ فیلمی با بازی نوید محمدزاده، امیر آقایی، علیرضا کمالی، سعید داخ و … که بارها در جشنواره‌های مختلف جهانی مورد تحسین قرار گرفته اما اجازه اکران در سینمای ایران را به دست نیاورده است. برادران جلیلوند و نوید محمدزاده نسبت به انتشار این نسخه قاچاق واکنش نشان داده‌اند.

قاچاق فیلم «شب، داخلی، دیوار»

قاچاق فیلم «شب، داخلی، دیوار»

بعد از «برادران لیلا»، «خط فرضی»، «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا»، «تفریق»، «بی‌رویا» و «جنگ جهانی سوم» که نسخه قاچاق‌شان پیش از اکران سر فضای مجازی درآورد روز گذشته نسخه غیرقانونی فیلم «شب، داخلی، دیوار» هم لو رفت.

«شب، داخلی، دیوار» قرار بود یکی از گزینه‌های مهم جشنواره فیلم چهلم فجر باشد. اما امکان نمایش در این جشنواره را به دست نیاورد و بعد از آن هم هیچ‌گاه نتوانست روی پرده سینماها برود. با این حال در جشنواره‌های مختلف جهانی به نمایش درآمد و با استقبال زیادی روبه‌رو شد. این فیلم نامزد شیر طلایی هفتادو‌نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شد. در فهرست نامزدهای جوایز آسیا پاسیفیک ۲۰۲۲ هم نام وحید جلیلوند برای نگارش فیلمنامه و نوید محمدزاده برای بازی در این فیلم به ثبت رسید.

منتقدان زیادی درباره فیلم نوشتند و آن را تحسین‌برانگیز معرفی کردند. با این حال فیلم مجال اکران به دست نیاورد و روز جمعه ۲۷ بهمن نسخه غیرقانونی آن در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

واکنش برادران جلیلوند به قاچاق فیلم «شب، داخلی، دیوار»

واکنش برادران جلیلوند به قاچاق فیلم «شب، داخلی، دیوار»

برادران جلیلوند نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند و در بیانیه‌ای نوشتند: «دیری نپایید که فیلم «شب، داخلی، دیوار» اثری که اول متعلق به مردم ایران است و سپس به همه عواملی که در تولید آن نقشی داشتند، به جمع فیلم‌های قاچاق شده در سینمای ایران پیوست؛ و چه اتفاق تلخِ پرتکراری! ولیکن اگر این اتفاق بار دیگر نوری بتاباتد بر دلیل و ریشه‌های قاچاقِ فیلم‌هایی که سیستم ممیزی و سانسور، راه حیات و حق طبیعی آنها را به خفقان کشانده است، رنجِ آن را به جان می‌خریم که این رسوایی و بی‌آبرویی شماست که مردم ما را از ساخته شدن و دیدن فیلم‌هایی که ظلم شما را برنمی‌تابند، محروم کرده‌اید. 

آن روز که گفتید باید فیلم «شب، داخلی، دیوار» را به تیغ سانسور شما بدهیم تا بتواند در فستیوال‌های خارجی رقابت کند یا اکران شود، تن به این کار ندادیم. چراکه معتقد بودیم حق ماست که آزادانه بسازیم و نمایش دهیم. همچنین حق مخاطب است که خودش با هر اثری مواجه شد دیگران برایش تصمیم نگیرند. حال که «شب، داخلی، دیوار» هم قاچاق شد، گرچه معتقدیم هیچ اثر فرهنگی هنری نباید بدون رعایت حقوق مولف در دسترس عموم قرار گیرد، اما چون به خوبی می‌دانیم که ریشه‌های این اتفاق کجاست، لذا فیلم خود را تقدیم همه تماشاگران آن می‌کنیم و امیدواریم آنچه در این اثر و لایه‌های مختلف آن روایت شد، نقش روشنگرانه خود را ایفا کند.»

نوید محمدزاده

ابراز ناراحتی نوید محمدزاده از قاچاق فیلمش

نوید محمدزاده، بازیگر نقش اصلی این فیلم در صفحه اینستاگرامش ابراز ناراحتی کرد. او نوشت: «شب، داخلی، دیوار هم مثل دو فیلم دیگرم در این مدت توقیف و قاچاق شد. فیلمی که بسیار دوستش دارم و رنج‌های زیادی برای آن کشیده‌ام. هم من هم تک‌تک عوامل شریف این فیلم امید داشتیم که بعد از این وقفه طولانی فیلم‌هایم را کنار شما مردم عزیز در سینماها و روی پرده ببینم.»

انتشار نسخه قاچاق فیلم با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. برخی مخاطبان ابراز تاسف کرده‌اند و بعضی نوشته‌اند کاش راهی برای پرداخت پول بلیت فیلم وجود داشته باشد. عده‌ای از مخاطبان به خاطر اینکه می‌توانند فیلم را ببینند ابراز خوشحالی کردند و نوشتند که قاچاق فیلم ناراحت کننده است. اما در شرایط فعلی تنها امکان برای تماشای فیلم است.

دیدگاهتان را بنویسید