نقد ابعاد فیلم «Ballerina»| محصول سال ۲۰۲۳ کشور کره جنوبی، اثر سینمایی نتفلیکس نمایشی ساده از انتقام با سکانس‌های اکشن خشونت‌آمیز

با آرتیها به نقد و بررسی ابعاد فیلم «Ballerina» محصول سال ۲۰۲۳ کشور کره جنوبی بیایید. این فیلم به عنوان جدیدترین اثر سینمایی نتفلیکس نمایشی ساده از انتقام با سکانس‌های اکشن خشونت‌آمیز است؛ هدف انتقامجو مبارزه با گروهی از مافیای برده‌داری مدرن با انگیزه انتقام از یک شکارچی جنسی است.

یکی از فیلم های مورد توجه اخیر پلتفرم سرگرمی Netflix فیلم Ballerina 2023 می‌باشد. علی رغم بازخوردهایی که از فیلم Jung E به دست رسید، به نظر می‌رسد کره جنوبی به پتانسیل بسیار بالایی در زمینه ساخت فیلم دست پیدا کرده و این مورد را می‌توان در پس عنوان سریالی موفقی چون بازی مرکب که فصل دوم آن در دستور کار نتفلیکس قرار دارد نیز مشاهده کرد.

فیلم بالرین، به نویسندگی و کارگردانی چونگ-هیون لی استبازیگرانی چون، جون جونگ سو، جی-هان کیم و پارک یو-ریم به ایفای نقش پرداخته ‌اند.

موضوع فیلم «Ballerina»

موضوع فیلم «Ballerina»

Ballerina نام یک شخصیت در فیلم نیست که داستان اصلی آن را شکل دهد. بلکه بالرین به خانم هایی گفته می‌شود که رقص باله انجام می‌دهند. این فیلم حول یک محافظ پیشین دنبال می‌شود که بهترین دوست خود یعنی رقاص باله بوده را از دست داده و متأسفانه قادر نبود تا از وی محافظت کند. این قضیه موجب می‌شود که شخصیت اصلی داستان در صدد انتقام خون دوستش دربیاید تا بتواند بدین وسیله به آرامش دست یابد.

نقد

فیلمساز تمام تلاش خود را می‌کند تا زمینه‌های مختلفی از جمله مبارزات، دوئل‌های شجاعانه بین قهرمانان و شروران، برای بیننده به نمایش بگذارد. سرعت بالای مونتاژ، تغییرات در زاویه دوربین، نمای‌های از بالا، این فیلم را به یک شاهکار در زمینه هنرهای رزمی تبدیل کرده‌اند. این انتقال هنری می‌تواند بیننده را در دنیای فوق‌العاده این فیلم فرو ببرد.

در گام‌های اولیه توسعه داستان، ضدقهرمان داستان تمام تلاش خود را می‌کند تا انتقام مرگ بهترین دوستش را بگیرد و پیوند گمشده‌ای از امید را پیدا کند تا در برابر تاریکی‌هایی که در آن فرو رفته‌اند، پایداری یابد. حالا این حادثه به سرانجام خود نزدیک می‌شود و ما در مرحله پایانی داستان قرار داریم.

 تمرکز بر روی داستان ساده و پیش‌فرض فیلم‌های اکشن

باید توجه داشت که در حال حاضر، تمرکز بر روی داستان ساده و پیش‌فرض فیلم‌های اکشن به میزانی افزایش یافته که به نظر ممکن می‌آید بی‌معنی باشد. بنابراین، این رویکرد ساده‌سازی عملاً سینمای اکشن را برای جوانان جذاب‌تر و تازه‌تر کرده است، زیرا این دقیقاً آنچه که مخاطبان این ژانر از تجربه یک فیلم اکشن می‌خواهند، است. با این حال، باید مراقب باشیم تا این سادگی به ساده‌انگاری منحرف نشود، که ممکن است به یکنواختی منجر شود.

فیلمنامه از فلاش‌بک‌ها برای ایجاد پایه‌های دوستی اوک‌جو و مین‌هی بهره‌می‌برد. اما خاطراتی که در هنگام اشتراک‌گذاری کیک تولد یا قدم‌زدن در ساحل رنگ‌آمیزی می‌شوند، به قدری نازک و کم‌عمق است که به‌جای ایجاد اتصال عمیق، احساس پوچی و سطحی بودن بیشتری به بیننده منتقل می‌کنند. با این حال، خوشبختانه، شرارت و بدی شخصیت‌های شرور در فیلم به قدری ظاهر شده‌اند که ما را به اندیشه دربارهٔ دلیل انتقام قهرمان داستان سوق می‌دهند.

خونریزی‌ها و صحنه‌های اکشن

کارگردانی صحنه‌ها

کارگردانی لی چونگ هیون به طرزی زیبا و شگفت‌انگیز اجرا شده است. روشی که او با دوربین، خونریزی‌ها و صحنه‌های اکشن را پی‌گیری می‌کند، بسیار جذاب و قابل لمس است. حرکت‌های آهنگین و زوایای دوربین، خاصیتی مشابه با آثار بی‌مووی مانند «Upgrade» از لی وانل را به یاد می‌آورد.

در همین حال، زیبایی‌شناسی بصری غم‌انگیز و نئون‌‌شکل فیلم، یادآور آثار سینمایی هیجان‌انگیز نوآر نیکلاس ویندینگ رفن، به‌ویژه «فقط خدا می‌بخشد»، است. اگرچه تأثیراتی که این کارگردان کره‌ای از آن دنباله‌روی می‌کند خیلی نمایان نیست، اما نحوه ترکیب کردن آنها با جنون هنرهای رزمی خیره‌کننده است.

همچنین باید از بدلکاری بی‌نقص فیلم تعریف کرد، که موفق می‌شود هر برش، ضربه و شلیک گلوله را تا حد امکان واقعی کند. فراموش نکنید که بدل‌کاری و اجرای صحنه‌های اکشن امروزه به عنوان یکی از مهمترین عناصر سینما محسوب می‌شود.

فیلم بالرین یک تریلر کوچک اما جذاب است

در پایان

 به طور کلی، فیلم بالرین یک تریلر کوچک اما جذاب است که شما را از ابتدا تا انتها درگیر خود نگه می‌دارد. با اجراهای جذاب، داستان سرایی ساده، تماشای آن برای طرفدارانی که از داستان هیجان انگیز انتقام و عدالت لذت می‌برند، ضروری است.

البته با توجه به کاستی‌های روایی‌اش، بالرین احتمالاً مانند آثار فوق‌الذکر به یک کلاسیک کالت تبدیل نخواهد شد. با این حال، این فیلم هنوز هم یک بازی جهنمی است. اگر روحیه خوبی دارید، این اکشن جمع و جور و شیک به اندازه کافی مبارزات چشمگیر را ارائه می‌کند. مغز شما را بدون فشار زیاد سرحال نگه دارد و قلب شما را در تمام مدت تماشای فیلم مشتاق این فضا و قهرمان سردش کند.

دیدگاهتان را بنویسید