نقد و بررسی فیلم «قاتلان ماه کامل» فیلمی پرمخاطب و پرستاره/ اسکورسیزی با اثر سینمایی بلند خود در سن ۸۱ سالگی، سینمادوستان را متعجب کرد

در این مطلب از آرتیها به نقد و بررسی فیلم «قاتلان ماه کامل» فیلمی پرمخاطب و پرستاره می‌پردازیم. مگر می‌شود عاشق سینما بود و مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese)، پسر نیویورکی سینما، را از یاد برد؟ چگونه می‌شود سینما را دوست داشت ولی تراویس بیکل، قهرمان فیلم «راننده تاکسی» (Taxi Driver)، بیل قصاب، دانیل دی-لوئیس دوست‌داشتنی «دارودسته‌های نیویورکی» (Gangs of New York) و جوردن بلفورت، حریص «گرگ وال استریت» (The Wolf of Wall Street) را نشناخت؟ چگونه می‌شود آثار ماندگار و جریان‌ساز مارتین اسکورسیزی را فراموش کرد؟ حالا اسکورسیزی بازگشته‌ است تا با فیلم «قاتلان ماه کامل»، بیست و ششمین اثر سینمایی بلند خود، در سن هشتاد و یک سالگی، یک‌بار دیگر تمام سینمادوستان را بهت‌زده کند.

خلاصه داستان فیلم «قاتلان ماه کامل»

خلاصه داستان فیلم «قاتلان ماه کامل»

فیلم قاتلان ماه کامل Killers of the Flower Moon داستان یک قتل‌عام با حمایت شهرک‌نشینان سفیدپوست است. هدف این گروه برای قتل‌عام ملت ثروتمند اوسیج اوکلاهاماست که دارای میادین نفتی گرانبهایی هستند. پس از اینکه این گروه جنایت خود را با موفقیت به سرانجام می‌رسانند. سپس F.B.I نسبت به این شرایط مرموز حساس شده و تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهد.

نقد فیلم «قاتلان ماه کامل»

نقد فیلم «قاتلان ماه کامل»

فیلم قاتلان ماه کامل یک ضیافت تمام و کمال تصویر و صداست از رنگ و نور، طراحی صحنه و لباس گرفته تا موسیقی متن فیلم، بازی بازیگران و … برای سینما یک استاندارد بالای رعایت تمام آنچه است که در سینما وجود دارد اما متاسفانه یک ضعف بزرگ و مهلک دارد. آن ضعف بزرگ که اشاره شد فیلمنامه فیلم قاتلان ماه کامل است. اگرچه زمان فیلم ۲۰۶ دقیقه است اما از اساس این قصه و این داستان کشش چنین زمانی طولانی را ندارد. قصه فیلم یک داستان تکراری ساده و کلیشه‌ای است. یک نفر با تحریک و حمایت دایی‌اش چشم طمع به پول و دارایی یک زن متمول سرخ پوست دارد.

برای چنین قصه‌ای یا باید بر اساس پیچیدگی‌های داستانی و معمایی شدن اتفاقات و کشف راز و رمزها به جلو رفت یا بر اساس شخصیت‌های پیچیده، جذاب و چند لایه‌ای که که هر آن امکان دارد مخاطب را غافلگیر کنند، با توجه بر این چنین شخصیت‌هایی ما را منتظر اتفاقات بعدی داستان می‌گذارد. اما متاسفانه در فیلم اسکورسیزی هیچ کدام از این رویکردها را شاهد نیستیم. 

3 شخصیت اصلی یعنی لئوناردو دی‌کاپریو، رابرت دنیرو و لیلی گلداستون

قصه از همان ۱۰ یا ۱۵ دقیقه اول تکلیفش روشن است. شخصیت‌های داستان هم از اول تا آخر یکسان ماندند، بدون هیچ فراز و فرودی یا تغییری در جریان اتفاقات و … 

از ۳ شخصیت اصلی یعنی لئوناردو دی‌کاپریو، رابرت دنیرو و لیلی گلداستون تا شخصیت‌های فرعی مانند برادر بورکهارت یا پلیس تام وایت، دادستان لیوارد و … این اندازه از تک بعدی و تخت بودن شخصیت‌ها واقعا برای چنین فیلمی حیرت انگیز است!

در معرفی و شناخت آن ساکنان بومی و سرخپوست شهر اوسیج هم به همین اندازه ساده و حتی تک جمله‌ای و بدون هویت است.

یک سکانس یا لحظه‌ای در فیلم نیست که زیر گلوی تماشاگر را بگیرد و او را با پیچیدگی موقعیت پیش رو مواجه کند.

چند نقل قول از منتقدان بین‌المللی درباره‌ی فیلم «قاتلان ماه کامل»

چند نقل قول از منتقدان بین‌المللی درباره‌ی فیلم «قاتلان ماه کامل»

  • بری هرتز از روزنامه‌ی گلوب اند میل، به آخرین فیلم پسر نیویورکی سینما امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ داد. او نوشت: «این یک استاد هنر در حال مهر و موم کردن نه‌تنها کارنامه‌ی حرفه‌ای خودش، بلکه تمام سینمای آمریکا و حتی تاریخ آمریکا است.»
  • فیونوالا هالیگان از روزنامه‌ی اسکرین دیلی به «قاتلان ماه کامل» امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ داد. وی نوشت: «او دوربین خود را بلند کرده و به سراغ دشت‌های پهناور گذشته رفته‌است. اسکورسیزی از یک داستان واقعی جنایی و اعمال وحشتناکی که علیه سرخ‌پوستان قبیله‌ی «اوسیج» اوکلاهما اعمال شدند، یک وسترن حماسی استخراج می‌کند و چیزی باشکوه، انسانی و در همان‌حال غیرانسانی ارائه می‌دهد.
  • نیویورک تایمز «قاتلان ماه کامل» را شاهکاری ناراحت‌کننده نامید و نیویورکر از آن به عنوان فیلمی دراماتیک و از نظر اخلاقی جاه طلبانه یاد کرده است.
فیلم Killers Of The Flower Moon

حواشی فیلم

  • فیلم Killers Of The Flower Moon هنگامی که در کن به نمایش درآمد برای ۹ دقیقه مورد تشویق ایستاده حضار قرار گرفت.
  • این فیلم یک بار دیگر دی کاپریو را به‌عنوان نقش اصلی یک فیلم درخشان در کنار رابرت دنیرو قرار داد.
  • فیلم قاتلان ماه بر اساس کتابی به همین نام به نویسندگی دیوید گرن، تهیه و موسیقی آن توسط رابی رابرتسون تنظیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید