نکاتی درباره طراحی دکوراسیون و چیدمان دکور فروشگاه/ اولین قدم داشتن فروشگاهی شیک با دیزاینی خاص یک طراحی داخلی زیباست

در این مطلب از آرتیها به نکاتی درباره طراحی دکوراسیون فروشگاه اشاره خواهیم کرد. طراحی دکوراسیون فروشگاه و چیدمان دکور فروشگاه بعد از ارائه محصول با کیفیت، دومین عامل برای فروش بیشتر و بهتر یک مغازه یا فروشگاه می باشد. اولین قدم در جذب مشتری به سمت مغازه یا فروشگاه شما داشتن یک طراحی داخلی زیبا و یک دیزاین خاص است.

نکاتی درباره طراحی دکوراسیون فروشگاه

ویترین فروشگاه

توجه مشتریان را جلب کنید

گذر از مقابل درِ فروشگاه، فقط هشت ثانیه طول می ‌کشد. گاهی هم مشتری در عرض دو ثانیه از مقابل فروشگاه گذر می‌کند، بدون اینکه سری بچرخاند و نگاهی به ویترین فروشگاه بیندازد؛ در نتیجه، صاحب فروشگاه باید کاری کند تا نظر مشتری را در ۴ ثانیۀ اول به سوی خود جلب کند. حتی برای مشهورترین فروشگاه‌ ها و برندها نیز جلبِ توجه مشتری، ظرف چند ثانیه و کشاندنِ او به داخل فروشگاه، کار دشواری است. یکی از این ترفندها، استفاده از یک تمِ مشخص است؛ مثلاً حوالی هالووین یا کریسمس، می‌ توانید ویترین فروشگاه را با این تِم بیارایید.

ناحیۀ فشارزدایی در طراحی

حواستان به ناحیۀ فشارزدایی باشد. پژوهش‌ ها نشان می ‌دهند که مشتری در قسمت ورودی فروشگاه، با محیط سازگار می شود؛ یعنی بیشتر محصولاتی که دقیقاً در قسمت ورودی قرار دارند، معمولاً نادیده گرفته می ‌شوند و مشتری اصلاً متوجه آن ‌ها نمی ‌شود. اگر می ‌خواهید از ناحیه فشارزدایی بیشترین استفاده را ببرید، باید به سراغ عناصری مانند نورپردازی، کف‌پوش، بافت و موادی بروید که با محیط بیرونی کاملاً در تضادند. این تغییر به مشتریان می گوید که فضا عوض شده است و باعث می‌ شود توجه‌ آنها به اولین محصولی که می ‌بینند جلب شود.

فروشگاه

تعیین یک مسیر مشخص

تعیین یک مسیر مشخص (یعنی مسیری که مشتری برای بازدید از کلِ وسایل فروشگاه می ‌پیماید) در طراحی دکوراسیون فروشگاه، اهمیت زیادی دارد؛ اما بسیاری آن را نادیده می ‌گیرند.
این کار حتی باعث می ‌شود که فروشگاه مرتب ‌تر به نظر برسد. این مسیر خرید باید مشخص و ساده باشد. یادتان باشد که مشتریان، جذب مغازه ‌هایی می ‌شوند که علاوه بر داشتنِ زیبایی بصری، قدم زدن در آن نیز راحت باشد.

نورپَردازی

نورپردازی هم از عناصر مهم و اثرگذاری است که معمولاً نادیده گرفته می‌ شود. نورپردازی از اجزای لاینفکِ طراحی داخلی و بیرونی فروشگاه به شمار می‌ رود. اگر نورپردازی فروشگاه به درستی صورت بگیرد، باعث می‌ شود که محصولات به بهترین شکل ممکن به نمایش در آیند. نور زیادی و نور ناکافی، هر دو به ظاهر فروشگاه صدمه وارد می‌کنند. بهتر است در فروشگاه از ترکیبِ انواع نورپردازی استفاده کنید. یادتان باشد که هدف از نورپردازی، جلب توجه به سوی نور نیست، بلکه نور، وسیله‌ ای برای جلب توجه‌ ها به سوی محصول است.

رنگ ‌های مناسب برای طراحی فروشگاه

رنگ ‌های مناسب برای طراحی فروشگاه

تاثیر رنگ ‌ها را از یاد نبرید. از رنگ ‌های مناسب برای فروشگاه استفاده کنید. رنگ، یکی از عناصر مهم است که می‌ تواند نقشِ بسیار مهمی در طراحی داخلی داشته باشد. رنگ‌ ها می‌ توانند منظور شما را منتقل کنند، فضا را جذاب‌ تر سازند و توجه مشتریان را جلب کنند. رنگ ‌ها می‌ توانند تاثیر روان ‌شناختی مثبتی بر مشتریان داشته باشند و باعث شوند آن ‌ها در فروشگاه شما احساس راحتی کرده و به خرید کردن تمایل پیدا کنند.

رنگ‌ های گرم، مانند قرمز و نارنجی، باعث می ‌شوند که مشتریان جذب فروشگاه شوند و رنگ ‌های سرد، مانند آبی و سبز، باعث می ‌شود مشتریان در فروشگاه احساس آرامش کنند و با آرامش تصمیم بگیرند.
اگر رنگ ‌بندی فروشگاهتان جذاب باشد، ممکن است مشتریان بخواهند لحظۀ خاطره‌ انگیز حضورشان در فروشگاهی رنگارنگ و جذاب را در شبکه ‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و این، نوعی بازاریابی نیز برای شما محسوب می شود؛ پس یادتان باشد که استفادۀ هوشمندانه و خلاقانه از رنگ ‌ها، تاثیرِ مستقیمی بر سودِ شما خواهد داشت.

قابلیت دسترسی

یادتان باشد که حتی اگر زیباترین و جذاب‌ ترین فروشگاه دنیا را داشته باشید؛ اما مشتریان نتوانند به محصولات داخل فروشگاه دسترسی داشته باشند، درست مثل این است که تابلوی «تعطیل است» را سر در فروشگاه خود آویزان کرده باشید! مشتریان باید بتوانند با سبدهای چرخ دار و اسکوتر، به راحتی در میان قفسه‌ های فروشگاه تردد و از محصولات دیدن کنند. ارتفاع قفسه ‌های فروشگاه باید به گونه ‌ای باشد که همۀ مشتریان به آن ‌ها دسترسی داشته باشند؛ از این رو، از انتخاب قفسه‌ های خیلی بلند بپرهیزید.

کف‌پوش و قفسه در طراحی دکوراسیون فروشگاه

کف‌پوش و قفسه در طراحی دکوراسیون فروشگاه

کف‌پوش هم از عناصر مهم طراحی داخلی است که در فروشگاه ‌های چند بخشی اهمیت بیشتری می ‌یابد. چرا که راهی برای جدا کردن بخش ‌های مختلف از یکدیگر است. در بخش ‌های پر رفت و آمد فروشگاه از کف‌پوش‌ هایی استفاده کنید که صدای کمتری تولید می‌ کنند. گزینه ‌های پیش رو برای کف‌پوش فروشگاه بی ‌شمارند: چوب، سرامیک، مرمر، وینیل و غیره.

تنوع قفسه برای فروشگاه بسیار زیاد است. یادتان باشد که جنسِ قفسه‌ ها باید متناسب با دکوراسیون فروشگاه باشد؛ برای مثال، تاثیرِ قفسه ‌های استیل بر محیط، کاملاً متفاوت از قفسه‌ های رنگی است. قفسه ‌های شیشه ‌ای با چارچوبی از جنس چوب، ظاهری شگفت‌ انگیز و شیک به فضا می‌ بخشد.

پایان

رعایت تمام نکات و پیروی از اصول طراحی دکوراسیون فروشگاه باعث می ‌شود که مشتریان هنگام خرید، بیشتر لذت ببرند و همچنین، به شما وفادار بمانند. عناصر دیگری هم وجود دارند که سبب افزایش اثربخشی دکوراسیون خواهند شد. برای مثال، طنین موسیقی یا بوی عطر، حال و هوای خاصی را در فضا ایجاد می ‌کند و بر جذابیت فروشگاه شما می ‌افزاید. فقط یادتان باشد که نباید صدای موسیقی آن قدر زیاد باشد که سبب آزار مشتریان شود.

دیدگاهتان را بنویسید