نکاتی در رابطه با دکوراسیون اتاق کودک

رنگ های صورتی یا آبی روشن ممکن است برای اتاق خواب کودک خوب باشند، اما کودکان اغلب به سرعت بزرگ می شوند به جای دیوارهای رنگارنگ ، رنگ های خنثی وجود دارند که باید برای اتاق فرزندتان از آن استفاده کنید دیوارهای خنثی یکی از امن ترین ایده های اتاق خواب کودکان هستند، چون آن ها پس زمینه عالی شخصیت رو به رشد کودک را فراهم می کنند و کودکان از ترکیب رنگ های روشن کمتر خسته می شوند.

دیوارهای خنثی روشن هم چنین می توانند باعث شوند اتاق کودک درخشان تر و مجذوب کننده به نظر برسد می توانید دیوارهای اتاق کودک خود را با چیزهای مختلفی تزئین کنید که علایق کودک را منعکس می کنند حتی با دیوارهای سفید، این اتاق با اثاثیه و فرش آبی کمتر خسته کننده به نظر می رسد. با آرتیها همراه باشید تا ایده و طرح های متنوع و جالبی را برای اتاق خواب کودک خود مشاهده نمایید.

تم آن چیزی است که به دکوراسیون اتاق فرزندتان شخصیت می دهد و بین مدل های متنوع اکسسوری و دکوری ها موجود در بازار، انتخاب آن ها را برایتان آسان و هدفمند می کند.

اگر به فکر دیزاین و چیدمان اتاق سیسمونی برای مسافر کوچولوتون هستید، پیشنهاد می کنم از تم حیوانات و طبیعت برای اتاق خواب کودکتان استفاده کنید. اما اگر فرزندتان دوران کودکی اش را سپری می کند، از او بپرسید که به چه تمی علاقه دارد و آن را وارد فضای اتاقش کنید. شما می توانید رنگ و طرح روتختی، کاغذ دیواری، پوستر، استیکر، پرده، فرش، تابلو یا دکوریجات را بر اساس تم مد نظرتان، انتخاب کنید.

همه ما به خوبی می دانیم که کودکان دنیای رنگارنگ و پر انرژی دارند و این ویژگی مهم هم باید در فضای اتاقشان دیده شود. اما در پیاده کردن رنگ ها کاملا باید هوشمندانه عمل کنید چون رنگ ها بر احساسات نوزاد و کودک تاثیر می گذارند و می توانند که آرامش لازم برای خواب یا انرژی لازم برای بازی کردن آن ها را تامین کنند. با توجه به این موضوع، پیشنهاد می کنم که رنگ غالب اتاق آن ها از بین رنگ های خنثی، سرد و یا پاستلی باشد. در واقع رنگ های خنثی، مثل سفید یا طوسی و رنگ های سرد و پاستلی، مثل آبی روشن و سبز روشن، آرامش بخشند و محیط مناسبی را برای خواب فرزندتان فراهم می کنند. برای دکوراسیون اتاق کودک قطعات کلاسیکی را انتخاب کنید که به مروز زمان از مد نیفتند.

اثاثیه اغلب یک سرمایه گذاری بلند مدت هستند پس وقتی دکوراسیون اتاق فرزندتان را انتخاب می کنید، عاقلانه رفتار کنید. به جای مبلمان تم که فرزند به سرعت رشد می کند، قطعات زیبا و ماندگار را انتخاب کنید که همراه با آن ها رشد خواهند کرد.

قفسه های بلند برای کتاب ها و خرت وپرت ، قفسه های چوبی بزرگ و چمدان های بزرگ برای نوجوان و کودکان مفید هستند. اما اگر قطعه ای مبلمان وجود داشته باشد که بتوانید از آن لذت ببرید این تخت خواب است. در این اتاق، مبل سنتی سفید برای کودک ۸ تا ۱۴ ساله مناسب است.

در کنار محیط آرام ، فضای اتاق باید انرژی لازم برای بازی و جنب و جوش کودکان را نیز داشته باشد پس پیشنهاد می کنم که رنگ های انرژی بخشِ گرم مثل قرمز، نارنجی، صورتی و زرد را نیز حتما در برخی از اثاثیه و دکوری ها به کار ببرید.

نکته ای که در چیدمان سیسمونی یا اثاثیه اتاق کودکتان باید در نظر داشته باشید این است که تخت خواب را به نقطه کانونی فضا تبدیل کنید.

در واقع برای این که تخت نوزاد یا کودک نقطه کانونی شود، بهتر است که آن را جلوی دیواری قرار دهید که مقابل درب اتاق باشد و باقی اثاثیه مثل کمد و دراور را دور آن چیدمان کنید.

همچنین پیشنهاد می کنم برای این که جلوه این نقطه دو چندان شود، مثل تصاویر زیر، دیوار پشت تخت را با پوستر یا کاغذ دیواری متفاوت دیزاین کنید.

کودک نوپای شما ممکن است کارتون ها را دوست داشته باشد، اما بعید است که آن ها در ۱۰ سالگی عاشق این کارتون ها باشند. اثاثیه تم و دکوراسیون می توانند برای کودکان بسیار وسوسه انگیز باشند اما به خاطر داشته باشید باید تمام آن را با رشد کودک خود عوض کنید.

به جای چسبیدن به یک تم در تمام دکوراسیون سعی کنید عناصر را با چیزهای مختلف ترکیب کنید. اگر پسر کوچک شما قطار دوست دارد، می توانید از برچسب دیواری استفاده کنید که به راحتی قابل جابجایی هستند به این ترتیب حتی اگر او این کار را به سرعت انجام دهد سازگاری با شخصیت او نیاز به کار زیادی ندارد.

محل قرار گیری تخت به خصوص برای نوزادان بهتر است که نزدیک پنجره نباشد تا سرما و صدا او را آزار ندهید. همچنین به هیچ وجه بالای تخت فرزندتان شلف و دکوری های دیواری قرار ندهید.

بهترین جنس پارچه برای روتختی نوزاد و کودک و بهترین الیاف برای پرده، فرش و موکت اتاقشان، الیاف نرمی هستند که حساسیت زا نیستند و در تولید آن ها، مواد آلی فرار (VOC) به صورت محدود به کار رفته است. پس با این تعریف بهتر است آن ها را از جنس پارچه های طبیعی، مثل پنبه و کتان خریداری کنید.

کودکان و بزرگسالان به طور متفاوت به اتاق خواب فکر می کنند در حالی که برای بزرگسالان اتاق خواب تنها جایی هست که در آن استراحت می کنند اما برای کودکان اتاق خواب های آن ها پناه گاه آن ها است بچه ها می خواهند اتاق خواب آن ها بازتاب هر چیزی باشد که دوست دارند.

به همین دلیل است که دکوراسیون اتاق کودک باید شخصیت آن ها را به نمایش بگذارد نه خودتان اگر مکان آرام و ساده ای را دوست دارید کودک رنگ های روشن را دوست دارد سلیقه خود را به کودک تحمیل نکنید پیدا کردن تعادل مناسب بین سلیقه کودک و خودتان کلید تزیین اتاقی است که آن ها در هر سنی دوست خواهند داشت. این اتاق خواب نمونه کاملی از انعکاس منافع کودک به روشی شیک است.

در طراحی اتاق بچه به آن شخصیت ببخشید زیرا اتاق بجه ها باید نشان دهنده شخصیت آن ها باشد. در طراحی لوازم و تزئینات اتاق کودک تمرکز خود را بر روی لوازم و وسایلی مثل قالیچه، پرده های کوچک، طرح بالشت و قاب های تزئینی و… قرار دهید که با بزرگ شدن کودک بتوانید آن ها را بدون مشکل تغییر دهید.

استفاده از یک تخت و وسایل کودکانه برای تزئین و دکوربندی اتاق کودک بسیار مناسب است اما این وسایل کودکانه با گذر زمان و بزرگ شدن بچه ها جذابیت خود را از دست می دهند و ما مجبور خواهیم بود دوباره برای خرید وسایل و مبلمان اتاق برویم و هزینه زیادی را بپردازیم پس بهتر است از همان ابتدا برای اتاق کودک وسایلی انتخاب کنید که با بزرگ شدن کودک نیز تازگی خود را حفظ کنند مثلا یک کمد بزرگ تر با حجم بیشتر برای کودک انتخاب کنید تا جوابگوی البسه کودک در حال رشد باشد.

برای طراحی و دکور اتاق کودکان از بهترین گزینه ها استفاده از مبلمان و وسایل چند منظوره است. نوزادان تا وقتی بزرگ نشده اند به فضای خالی اتاق نیاز ندارن اما هنگامی که کودکان بزرگ می شوند برای بازی به فضای خالی نیاز دارند پس بهتر است وسایل اتاق چند منظوره باشد مثلا یک تخت خواب جمع شونده که به یک میز و یا مبل تبدیل می شود گزینه بسیار مناسبی است.

برای خرید قفسه نیز مدل هایی را انتخاب کنید که به میز تحریر تبدیل می شوند تا در زمان مدرسه کودک از آن استفاده کند. سعی کنید تختی را انتخاب کنید که زیر آن ها فضای ذخیره سازی برای پنهان کردن وسایل بدون مصرف کودک به خصوص اسباب بازی ها داشته باشد.

فاکتورهایی را در طراحی هر قسمت از خانه مانند رنگ اتاق، پوشش کف و طراحی مبلمان در نظر بگیرید که در طی زمان امتحانشان را پس بدهند. مثلا برای انتخاب رنگ دیواراتاق به جای رنگ آبی و یا صورتی پاستل گزینه ای را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد.

برای پوشش کف نیز از گزینه های مرسوم و متداول استفاده نمایید. قیمت معیار خوبی برای اطمینان از متعادل بودن طراحی است. اگر مورد انتخابیتان دارای قیمت بالایی است مطمئن باشید در زمان کوتاه تازگی خود را از دست نمی دهد. لوازم و وسایلی را برای دکورهای خاص انتخاب کنید که اگر قصد تعویض آنها را داشتید مشکلی برایتان به وجود نیاید.

باید بدانید که طراحی تخت نوزاد تا حد امکان باید ساده باشد و هیچ گونه زائده و جزئیات اضافی تزیینی روی آن نباید باشد. همچنین بر اساس توصیه کمیسیون امنیت کالاهای مصرفی کشور آمریکا، بهتر است که فاصله بین نرده های تخت نوزاد کم تر از ۶ سانتیمتر و حفاظ نرده ای آن ثابت باشد تا خطری کودک را تهدید نکند.

چالشی که در چیدمان اتاق نوزاد و کودک وجود دارد، قرار دادن پوشاک، اسباب بازی و عروسک های فراوان به صورت منظم و مرتب در آن است. در واقع شما باید از فضای محدودی که در اختیار دارید، با قرار دادن نظم دهنده های مخصوص در کمد و دراور، نصب شلف دیواری و خرید سبد اسباب بازی، به بهترین شکل استفاده کنید.

کودک زمان زیادی را در اتاق خود سپری می کند و اتاق او فضای شخصیش می باشد پس بهتر است نظر او را درباره طراحی و چیدمان اتاق بپرسید و به کودکتان بگویید که اتاق او نیز گرچه فضای شخصی اوست اما باید هماهنگ با فضای خانه باشد. دخیل کردن کودکان در طراحی و تزیین اتاقشان سبب می شود طراحی و چیدمان اتاق با سلیقه خود بچه هماهنگی داشته باشد بنابراین او از وسایلش بیشتر مراقبت خواهد کرد .

کودکان ممکن است کوچک باشند اما وسایل آن ها مقدار زیادی از فضا را اشغال می کند هنگام تزئین اتاق خواب فرزندتان یکی از مهم ترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید کاربری بودن آن است.

طرح اتاق خواب فرزندتان ممکن است زیباترین باشد، اما اگر فضا سازی مناسب نداشته باشد، کودک در عرض یک هفته آن را خراب خواهد کرد اضافه کردن راه حل های مناسب نگهداری نیز می تواند راه طولانی در آموزش دادن به فرزندان تان در رابطه با مسئولیت پذیری داشته باشد با این کار برای کودکان آسان است که وقتی بازی را تمام می کنند اسباب بازی ها را کنار بگذارند می توانید به آرامی آن ها را برای انجام دادن کارها تشویق کنید.

با این ایده های همیشگی که در بخش دنیای مد نمناک گفتیم، می توانید یک اتاق خواب برای فرزند خود ایجاد کنید بدون توجه به اینکه چقدر بزرگ می شوند آن ها را دوست داشته باشند اگر به دنبال خانه ای هستید که برای کل خانواده تان عالی است.

دکور اتاق خواب دختر باید چگونه باشد ؟

  • برای نصب پوستر و یا نقاشی از قاب چوبی استفاده کنید.
  • رنگ های تیره درخشان را آزمایش کنید.
  • یک صفحه نمایش برای قرار دادن برنامه یا یادداشت تنظیم کنید این می تواند به سادگی قرار دادن یک ورق فلزی باشد که می تواند به عنوان تخته مغناطیسی به کار رود.
  • هم چنین می توانید از کاغذ دیواری با طرحهای گل یا کارتونی استفاده کنید.
  • یک کار در قالب های هنری زیبا به کار ببرید.

دکور اتاق خواب پسر چگونه باشد ؟

  • ۳ دیوار را با رنگ خنثی و یکی را روشن رنگ بزنید که انرژی زیادی می دهد؛ قرمز، آبی یا زرد را امتحان کنید.
  • سعی کنید دیوارها را با دو رنگ نقاشی کنید – یک ردیف سایه روشن تر به ارتفاع مشخص و یک سایه تیره تر از آن ارتفاع تا سقف.
  • نقاشی را به صورت راه راه امتحان کنید می توانید به سادگی رنگ های کودکانه معمول را رنگ بزنید و سپس دو نوار نازک از رنگ های روشن را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید