نگاهی به بازی‌های درخشان رضا عطاران، بازیگر محبوبی که در جایگاه کمدین ارج‌وقرب بسیاری دارد/ تولد یک ستاره

به نقل از آرتیها بیستم اردیبهشت ماه، تولد یک ستاره بود؛ بازیگر محبوبی که هم به در جایگاه کمدین ارج‌وقرب بسیاری دارد و هم به عنوان بازیگر نقش‌های جدی، مورد توجه مخاطبان و اهالی سینماست. رضا عطاران کارگردانی موفق است و در عرصه فیلمنامه‌نویسی هم جایگاهی ویژه دارد.

بخش مهمی از شهرت رضا عطاران به واسطه بازی در مجموعه‌های «پرواز ۵۷» و «ساعت خوش» و «سال خوش» مهران مدیری در دهه هفتاد به دست آمد و بعد از آن به واسطه ساخت سریال‌هایی که خودش کارگردان آنها بود این شهرت ادامه پیدا کرد. در سینما اما عطاران با چند کارگردان مطرح بیشترین همکاری را داشت و می‌توان گفت بسیاری از خاطراتی که از او داریم به واسطه بازی در همین آثار شکل گرفته است. مروری داریم بر بیشترین همکاری‌هایی که با کارگردان‌های سینما و تلویزیون داشته است.

«اسب حیوان نجیبی است»

عبدالرضا کاهانی | ۴ فیلم

رضا عطاران با توجه به ویژگی‌هایش در بازیگری می‌توانست بهترین گزینه برای فضای ابزورد آثار عبدالرضا کاهانی باشد. کاهانی در چهار فیلم با عطاران همکاری کرد و یک‌جورهایی عطاران به پای ثابت آثار او بدل شد. اولین همکاری در «اسب حیوان نجیبی است» صورت گرفت. عطاران در نقش یک مامور قلابی نیروی انتظامی ظاهر شد که قصد اخاذی از دیگران را داشت اما در حلقه‌ای از آدم‌های بی‌پول گیر می‌افتاد. در «بی‌خود و بی‌جهت» به همراه احمد مهرانفر، پانته‌آ بهرام و نگار جواهریان، زندگی دو خانواده را چند ساعت مانده به عروسی به نمایش گذاشت.

چند سال بعد در فیلم «استراحت مطلق» هم‌بازی ترانه علیدوستی و مجید صالحی شد و نقشی متفاوت‌تر از همیشه به نمایش گذاشت. او آخرین‌بار سال ۱۳۹۶ در فیلم «خانم یایا» با کاهانی همکاری کرد. فیلمی که در تایلند ضبط شده بود و عطاران در آن همبازی حمید فرخ‌نژاد و امین حیایی بود.

رضا عطاران

سامان مقدم | ۲ فیلم و یک سریال

اولین همکاری رضا عطاران با سامان مقدم ســال ۱۳۹۱در سریال «قلب یخی۳» اتفاق افتاد. بعد از اینکه دو فصل اول «قلب یخی» به کارگردانی محمدحسین لطیفی ساخته شد، قرار بود داستان در فصل سه ادامه پیدا کند اما همکاری با لطیفی به سرانجام نرسید و نهایتا فصل سوم این مجموعه به سامان مقدم رسید. «قلب یخی۳» بود که به لحاظ ساختار و محتوا هیچ ربطی به فصل‌های قبل نداشت. هدیه تهرانی، مهران مدیری و عطاران از بازیگران اصلی آن بودند.

سریال به دلیل ضعف در سیستم انتشار آنطور که باید دیده نشد. دو سال بعد از این بود که عطاران برای بازی در «نهنگ عنبر» با مقدم وارد همکاری شد. این سریال از همان ابتدای اکران با استقبال ویژهای مواجه شد و پای مخاطبان زیادی را به سینماها باز کرد. دو سال نگذشته سامان مقدم تصمیم گرفت قسمت دوم این فیلم را هم با حضور عطاران بسازد. فصل دوم با اینکه موفقیت فصل اول را نداشت اما باز هم فروش خوبی کرد.

 فیلم «خروس جنگی»

مسعود اطیابی | ۳ فیلم

اولین بار سال ۱۳۸۶ رضا عطاران در فیلم «خروس جنگی» به کارگردانی مسعود اطیابی بازی کرد. او در این فیلم هم‌بازی مریلا زارعی بود. آنها زن و شوهری بودند که به خاطر برخی اختلاف‌ها تصمیم گرفتند برای مدتی کوتاه جایشان را در زندگی تغییر دهند. «اخلاقتو خوب کن» دومین همکاری این کارگردان و بازیگر بود که سال ۱۳۹۰ صورت گرفت. عطاران در این فیلم نقش فرشته‌ای را بازی می‌کرد که وظیفه داشت آدم‌ها را به دنیایی دیگر بفرستد، اما در یک مورد دچار اشتباه می‌شد و دو نفر که به آن دنیا فرستاده، برگشت می‌خوردند.

سومین همکاری اطیابی و عطاران را سال ۱۳۹۸ در «انفرادی» شاهد بودیم. در این فیلم موقعیت‌های کمدی توسط سه شخصیت اصلی با بازی عطاران، احمد مهرانفر و مهدی هاشمی پیش می‌رفت اما عطاران به عنوان راوی نقش پررنگتری داشت. «انفرادی» با ۷۷ میلیارد فروش، عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمایی سال ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داد.

سریال «قلب یخی ۳»

مهران مدیری | ۳ مجموعه

رضا عطاران کارش را با مهران مدیری شروع کرد. زمانی که هیچ‌کس او را نمی‌شناخت و چهره‌اش برای کسی آشنا نبود. اولین بار در «پرواز ۵۷» به میدان آمد و بعد در «ساعت خوش» و ویژه‌برنامه «سال خوش» برای نوروز مجددا قدرتش را کنار مدیری به نمایش گذاشت. بعضی از آیتم‌های این مجموعه‌ها از جمله مسابقه هفته باعث معرفی بیشتر او شد. او نقش پسربچه لوسی را بازی می‌کرد که موهایش را صاف روی پیشانی‌اش می‌ریخت و عینک بزرگی به صورت می‌زد. هیچ استعدادی نداشت اما مدیری مدام قربان‌صدقه‌اش می‌رفت و به او امتیاز می‌داد.

کلیپ‌های موسیقی عطاران و نقش‌های متفاوتش در آیتم‌های این دو برنامه باعث شد در همان سالهای ابتدایی دهه هفتاد، در کنار نصرالله رادش به قطب‌های اصلی این مجموعه بدل شود. عطاران خیلی زود از تیم مدیری جدا شد اما در دهه نود یکبار دیگر برای بازی در سریال «قلب یخی ۳» کنار مدیری قرار گرفت. البته اینبار هردو بازیگر بودند و سریال هم حال و هوای کمدی نداشت و اتفاقا خیلی جدی بود.

«هوو»

علیرضا داوودنژاد | ۲ فیلم

در سالهای ابتدایی ورودش به سینما، آثار چندان درخشانی بازی نکرد. شاید بتوان گفت اولین فیلم قابل قبولش «هوو» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد بود. او این فیلم را سال ۱۳۸۴ بازی کرد و با علی صادقی، رعنا آزادی‌ور و … همبازی بود. همکاری عطاران با علیرضا داوودنژاد، سه سال بعد در فیلم «تیغ‌زن» تکرار شد. عطاران درحالی در این فیلم بازی می‌کرد که سریال‌هایش در تلویزیون سروصدای زیادی به پا کرده بود و به عنوان یک کارگردان کاربلد و موفق شناخته می‌شد اما با این حال در سینما موفقیت چندانی به دست نیاورده بود.

«تیغ‌زن» در سال ۱۳۸۷ پروژه چندان موفقی در کارنامه رضا عطاران نبود. او در این فیلم با لادن مستوفی، رضا داوودنژاد و علی صادقی هم‌بازی بود. در این فیلم نا عطا به رضا عطاران اطلاق شده. جالب اینجاست که هنوز هم خیلی‌ها عطاران را با همین نام صدا می‌زنند. بعد از این دو همکاری، عطاران را دیگر در آثار داوودنژاد ندیدیم.

دیدگاهتان را بنویسید