نگاهی به فیلم «احمد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی در جشنواره چهل‌ودوم فجر/ روایتی از زلزله بم و حضور شهید احمد کاظمی در این فضا

به نقل از آرتیها امیرعباس ربیعی که با ساخت فیلم‌های ضد و لباس شخصی نشان داد یک فیلمساز جسور و کاربلد در سینمای انقلاب است. حالا در سومین تجربه فیلمسازی‌اش به سراغ روایتی از ۱۸ ساعت ابتدایی زلزله بم و حضور شهید احمد کاظمی در این فضا می‌رود.

امیرعباس ربیعی

فیلم «احمد»

زلزله و سایر حوادث طبیعی همواره سوژه مهمی برای ساخت فیلم‌های مختلف هستند. در سینمای ایران هم بارها روی این سوژه تمرکز شد و فیلم‌های مهمی درباره این حوادث تلخ برجا مانده است. در جشنواره امسال، فیلم «احمد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی حضور دارد. به بهانه نمایش این فیلم در جشنواره چهل‌ودوم، در اینجا مروری داریم بر متن و حواشی فیلم احمد.

امیرعباس ربیعی: احمد تجربه‌ای کاملا غیرمرتبط با دو فیلم قبلی‌ام است و موضوعی اجتماعی مرتبط با تاریخ معاصر دارد. داستان فیلم در دهه ٨٠ رخ می‌دهد و اتفاقی را روایت می‌کند که شهید احمد کاظمی فرمانده وقت نیروی هوایی سپاه، در آن نقش ویژه‌ای داشته است. امیدوارم این فیلم هم تبدیل به تجربه‌ای جدید و متفاوت برای من شود که از همین منظر هم ساخت آن برایم یک چالش است.

 فیلم «احمد»

خلاصه و بازیگران فیلم «احمد»

درباره زلزله پرتلفات بم، فیلم‌های مختلفی ساختند. کارگردان‌ها سعی کرده‌اند با تمرکز روی یکی از وجوه زلزله، بخشی از مشکلات و آسیب‌های زلزله را به نمایش بگذارند. امیرعباس ربیعی در فیلم «احمد» شرایط دردناک مردم بم را درست بعد از وقوع زلزله بازنمایی کرد. نقش سردار احمد کاظمی را در کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده و مدیریت آن بحران عظیم به تصویر کشیده است. درواقع «احمد» شمایی کلی از وضعیت تلخ و دردناک مردمی پیش رویمان می‌گذارد که تمام زندگی‌شان را در زلزله از دست داده‌اند و همه‌جا پر از خون و درد است.

«احمد»

بعضی از آنها هنوز نمی‌دانند سایر اعضای خانواده‌شان کجا هستند. تعداد زخمی‌ها به قدری زیاد است که پزشک‌ها توانایی کمک‌رسانی به آنها را ندارند و وسیله‌ برای حمل آنها به شهرهای اطراف کم است. «احمد» شمایی کلی از این وضعیت ترسیم کرده و به مجموعه تلاش‌ها برای عبور از این بحران پرداخته است.

تینو صالحی، توماج دانش بهزادی، ساره رشیدی، مهیار شاپوری، عباس جلیل زاده، عماد درویشی، مریم ماهانی، تصنیف حسینی، علی صادقی، عرفان سروستانی و مینا شفیعی بازیگران فیلم ربیعی هستند. امیرعباس ربیعی و رضا محبی‌نوری فیلمنامه «احمد» را نوشتند و حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده این اثر است.

تینو صالحی‌

چند نکته درباره فیلم

  • تینو صالحی‌، هنرمند تئاتر، بازیگر نقش شهید کاظمی است که پیش از این در فیلم‌های چهارراه استانبول، میدان سرخ، دل، عصبانی نیستم و سریال مختارنامه حضور داشته است. این مهم‌ترین نقش‌آفرینی این بازیگر آینده‌دار سینمای ماست.
  • این فیلم محصول مشترک سازمان سینمایی سوره حوزه هنری و موسسه تصویرشهر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.
  • نکته مهم فیلم ادامه مسیر فیلمسازی امیرعباس ربیعی با محوریت تاریخ معاصر است‌‌ که با ساخت فیلم‌ لباس شخصی شروع شد و با فیلم ضد ادامه پیدا کرد.
  • فیلم «لباس شخصی» اثر دیگر این کارگردان هنوز هم فرصت اکران پیدا نکرده و برخی شنیده‌ها حکایت از توقیف آن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید