نگاهی به قسمت اول مسابقه جدید «پانتولیگ» با اجرای منحصر به فرد محمدرضا گلزار/ «پانتولیگ» توانست نظر مخاطبان زیادی را جلب کند

به نقل از آرتیها محمدرضا گلزار سه سال بعد از اجرای «برنده‌باش» در شبکه سه، از شامگاه پنجشنبه ۵ بهمن، با اجرای مسابقه جدید «پانتولیگ» بار دیگر به این شبکه برگشت. در همین قسمت اول، موفق شد نظر مخاطبان زیادی را جلب کند. «پانتولیگ» همانطور که از نامش پیداست، مسابقه‌ای با تمرکز روی پانتومیم است اما صرفا به این مسئله محدود نمی‌شود. درواقع با مسابقه‌ای پرهیجان روبه‌رو هستیم که مجموعه‌ای است از پانتومیم و اطلاعات‌عمومی. شیوه اجرای گلزار با توجه به سبک مسابقه، تا حدودی متفاوت‌تر از قبل است اما امضای خودش را در اجرا حفظ کرده است. به بهانه پخش قسمت اول، نگاهی داریم به ابعاد مختلف مسابقه و اجرای محمدرضا گلزار.

نکته قابل توجه اینکه شرکت کنندگان مسابقه از میان افرادی انتخاب شده‌اند که سال‌ها به‌طور مستمر پانتومیم اجرا کرده‌اند و یک جورهایی حرفه‌ای این رقابتند و از طرف دیگر اطلاعات عمومی خوبی هم دارند.

محمدرضا گلزار

اجرای گلزار

محمدرضا گلزار در مسابقه «برنده باش» به امضای خوبی در اجرا رسید. او با وجود جدیتی که داشت، بلد بود چطور فضای مسابقه را تلطیف کند و روی لب‌های مخاطبان خنده بیاورد. خیلی وقت‌ها در کمال جدیت، با شرکت‌کننده‌ها شوخی می‌کرد و حتی بعضی اوقات با شیوه نگاهش وضعیتی به وجود می‌آورد که خنده‌دار به نظر می‌رسید. بعضی اوقات روش کمک کردنش به شرکت‌کننده‌ها برای رسیدن به جواب درست هم موقعیتی بامزه ایجاد می‌کرد.

البته در «برنده‌باش» موقعیت برای شوخ‌طبعی و گپ و گفت با مخاطبان بیشتر فراهم بود. چون هم مسابقه طولانی‌تر بود، هم حضور تماشاگران بیشتر احساس می‌شد و هم در بخش‌هایی باید با خانواده و دوستان شرکت‌کننده‌ها تماس می‌گرفت و این مسئله هم به ایجاد موقعیت‌های مختلف کمک می‌کرد. در «پانتولیگ» به دلیل متمایز بودن شیوه مسابقه، گلزار هم سعی کرده است اجرایی متفاوت داشته باشد.

اجرای گلزار

ویژگی مجری و سبک اجرا

طبیعتا با تماشای یک قسمت از مسابقه نمی‌توان درباره ویژگی مجری و سبک اجرای او دقیق نظر داد. اما مهمترین مسئله‌ای که در ارتباط با اجرای گلزار وجود دارد، توانایی او در مدیریت است. پانتومیم از جمله مسابقاتی است که سرعت عمل در آن اهمیت زیادی دارد و به همین نسبت، احتمال خطا هم در آن بالا می‌رود. بنابراین مجری برنامه باید بتواند کنترلی همه‌جانبه روی آن داشته باشد. گلزار در تمام مدت برگزاری مسابقه‌های پانتومیم، وسط میدان است و از نزدیک اجرای شرکت‌کننده‌ها را رصد می‌کند. مثلا در همین قسمت اول، در جایی به یکی از اجراها شک می‌کند، درخواست ویدئوچک می‌دهد. وقتی برایش مشخص می‌شود خطایی رخ داده، از شرکت‌کننده امتیاز کم می‌کند.

گلزار با اینکه تلاش می‌کند ریتم مسابقه بالا بماند و از هیجان آن کاسته نمی‌شود، در هیچ نقطه‌ای هیجان کاذب تزریق نمی‌کند و به سبک‌وسیاق خودش در اجرا پایبند می‌ماند. با این حال گهگاه وقتی شرکت‌کننده‌ها توضیح واضحات می‌دهند یا با اشاره مستقیم او به پاسخ درست می‌رسند، با آنها شوخی می‌کند و با نگاه‌ها و تعجب‌هایش رو به دوربین به آنها می‌فهماند کارشان خنده‌دار است. او در این مسابقه هم برای رسیدن به جواب درست با شرکت‌کننده‌ها چانه می‌زند و وقتی می‌داند دارند گزینه اشتباه را انتخاب می‌کنند به شیوه خودش یاری می‌رساند و البته همیشه هم موفق نمی‌شود.

قسمت اول مسابقه «پانتولیگ»

نقطه قوت مسابقه

مهمترین نقطه قوت مسابقه، بعد از اجرای قدرتمند محمدرضا گلزار، سرعت عمل بالا و جذابیت بخش‌های مختلف مسابقه است. قسمت اول «پانتولیگ» فقط ۴۳ دقیقه بود و حتی یک دقیقه هم در آن وقت تلف نشد. درست است که برای جداسازی بخش‌های مختلف مسابقه آیتم ویژه‌ای طراحی نشد. اما ریتم مسابقه به قدری درست تنظیم شد که ذره‌ای احساس نمی‌کنیم از تماشای آن خسته شده‌ایم. بخشی از این مسئله باز هم به اجرای گلزار برمی‌گردد.

او وسط مسابقه دیالوگ طولانی نمی‌گوید و برخلاف بسیاری از مجری‌ها با حرف‌هایش مخاطبان را خسته نمی‌کند. خیلی زود سراغ اصل مطلب می‌رود و با توضیحی کوتاه، چگونگی رقابت در هر بخش را توضیح می‌دهد و میدان را در اختیار شرکت‌کننده‌ها می‌گذارد. خود بخش‌های طراحی شده برای مسابقه به قدری ساده و بامزه هستند که مخاطبان نیازی به اطلاعات بیشتر درباره آنها ندارند و خیلی زود می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

قسمت اول مسابقه «پانتولیگ» به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی و اجرای محمدرضا گلزار، پنجشنبه ۵ بهمن همزمان با روز پدر روی آنتن رفت.

دیدگاهتان را بنویسید