نگاهی به هنرنمایی مارال بنی‌آدم بازیگر نقش پروین اعتصامی در فیلم «پروین»، که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کرد

به نقل از آرتیها مارال بنی‌آدم، بازیگر نقش پروین اعتصامی در فیلم «پروین»، یکی از بهترین بازیگران زن جشنواره امسال بود؛ از معدود بازیگرانی که نامش به شایستگی در فهرست نامزدها قرار گرفت و سیمرغ را گرفت. بنی‌آدم سال‌ها در عرصه تئاتر خودش را ثابت کرده و حالا در سینما هم به حقش رسید.

ایفای نقش پروین اعتصامی در فیلم «پروین»

ایفای نقش پروین اعتصامی در فیلم «پروین»

بازی در نقش شخصیت‌های مهم فرهنگ و سیاست تاریخ معاصر، چالش بسیار مهمی برای بازیگران به حساب می‌آید. مارال بنی‌آدم با وجود ریسک فراوانی که برای ایفای نقش پروین اعتصامی وجود داشت، قدمی موثر در کارنامه‌اش برداشت.

از میان بازیگرانی که تا به حال در این نقش ظاهر شده‌اند، بنی‌آدم بیشترین شباهت را به این شاعر بزرگ دارد. علاوه بر گردی صورت و مدل موها و ابروها، بیشتر از همه حالت چشم‌ها و احساسات چهره‌اش او را به پروین اعتصامی نزدیک کرده است. این مسئله برای فیلمی که قرار است زندگی این زن شاعر را به نمایش بگذارد، ویژگی بسیار مهمی است.

 نقش پروین

جدای از شباهت ظاهری، بنی‌آدم از پس انتقال احساسات نهفته در چهره این بازیگر هم به‌خوبی برآمده است. نکته مهم اینکه خودش را در این نقش باور کرده و وجوه مختلف آن را برای خودش درونی کرده است. درواقع آنچه باعث می‌شود حضور او در نقش پروین ملموس به نظر برسد، همین حس یکی شدن با نقش است.

ابتدای فیلم او را در قامت زن جوانی می‌بینیم که در کنار مرد مورد علاقه‌اش احساس خوشبختی می‌کند. چشم‌هایش برق می‌زند و شادی و شعف از چهره‌اش پیداست. حرف سفر که به میان می‌آید دلتنگی بروز می‌دهد. با گذشت زمان و رسیدن به درک شرایط، چهره‌ و صدایش غمگین‌تر می‌شود. بنی‌آدم تغییر تدریجی این شخصیت را به طرز نامحسوسی بروز می‌دهد. به نحوی که وقتی به پایان فیلم می‌رسیم، دیگر رد و نشانی از آن پروین ابتدایی نمی‌بینیم.

مارال بنی‌آدم

بیوگرافی کوتاه مارال بنی‌آدم

مارال بنی‌آدم بازیگر اهل ایران است. مارال بنی آدم ۱۱ آبان ۱۳۶۰ در تهران متولد شد. وی در دانشگاه در رشته بازیگری تحصیل کرد. او با علی سرابی ازدواج کرده‌ و یک دختر و پسر به نام‌های عسل و ایلیا دارند.

او ابتدا در تئاتر فعالیت می‌کرد و دوره‌های بازیگری را زیر نظر مهتاب نصیرپور در کانادا گذراند.

مارال بنی‌آدم همچنین در نمایش‌نامه‌هایی چون آنسوی آینه، برنارد مرده‌ است و خدای کشتار به کارگردانی علی سرابی به ایفای نقش پرداخته‌است که خدای کشتار مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. وی همچنین در فیلم کوتاه «پاندای کوچک، پاندای بزرگ» به کارگردانی سحر خوشنام حضور دارد.

در مجموعه نمایش خانگی هم‌گناه در نقش سارا و در کنار بازیگرانی چون هدیه تهرانی، پرویز پرستویی و مهدی پاکدل یکی از تاثیرگذارترین نقش‌های این سریال را بازی کرد

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن

فیلم‌های مارال بنی‌آدم

بنی‌آدم اولین بار با فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی به سینما قدم گذاشت و بعد از آن با فیلم «خشکسالی و دروغ» درخشید. در سریال «همگناه» مصطفی کیایی و «مترجم» بهرام توکلی بازی‌اش بیشتر از قبل به چشم آمد. سال گذشته در فیلم «در آغوش درخت» از پس ایفای نقشی محوری و بسیار سخت برآمد.

او در فیلم «در آغوش درخت» به کارگردانی بابک خواجه پاشا نقش مادر دو پسربچه کوچک را بازی می‌کرد. مادری که از ابتدای فیلم درگیر مشکلات خانوادگی بود. در ادامه با قرار گرفتن در موقعیتی بسیار ملتهب، به اوج استیصال می‌رسید. بنی‌آدم در انتقال احساسات این مادر بسیار موفق ظاهر شد و توانست مخاطبان را با التهاب این نقش همراه کند.

بنی‌آدم با نقش پروین اعتصامی در فیلم «پروین» به کارگردانی محمدرضا ورزی، موفق‌ترین بازیگر زن جشنواره امسال بود و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن، به حق در دستانش قرار گرفت؛ سیمرغی که امسال در بسیاری از موارد، به آشیانه‌ واقعی خودش نرسید.

دیدگاهتان را بنویسید