نگاهی به کارنامه شهاب حسینی در کنار بازیگران بنام ایرانی/ شهاب حسینی در سریال «پوکر» این بار با امین حیایی هم‌بازی می‌شود

به نقل از آرتیها شهاب حسینی قرار است به زودی در سریال «پوکر» برای اولین بار با امین حیایی هم‌بازی شود. با اینکه هردو بازیگر یک نسل از سینمای ایران هستند و جایگاه ویژه‌ای در سینما دارند اما حالا بعد از این‌همه وقت تازه برای اولین‌بار است که مقابل هم قرار می‌گیرند آنهم در یک سریال شبکه نمایش خانگی. به این بهانه نگاهی به کارنامه شهاب حسینی انداختیم تا ببینیم در طول بیش از دو دهه فعالیت حرفه‌ای، با ستاره‌های هم‌نسل خودش در چه آثاری همکار بوده و این همکاری به چه سرانجامی رسیده است.

فیلم «واکنش پنجم»

شهاب حسینی و نیکی کریمی

اولین همکاری مشترک شهاب حسینی با نیکی کریمی سال ۱۳۸۱ در فیلم «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی اتفاق افتاد. در آن زمان شهاب حسینی تازه به سینما قدم گذاشته بود و دو فیلم «رخساره» و «آدمک‌ها» را در کارنامه داشت. در عوض نیکی کریمی برای بازی در فیلم‌های «عروس»، «سارا»، «پری»، «روانی» و «دو زن» نامزد دریافت سیمرغ شده بود و یک دیپلم افتخار در کارنامه داشت. ضمن اینکه در جشنواره‌های مختلف جهانی هم مورد تحسین قرار گرفته بود.

کریمی بازیگر اصلی «واکنش پنجم» بود؛ زنی که برای تن ندادن به ازدواج با برادرشوهرش بعد از مرگ همسرش بچه‌ها را برمی‌داشت از دست پدرشوهرش فرار می‌کرد. حسینی نقش همان برادرشوهری را داشت که از سوی پدرش مجبور بود به ازدواج با همسر سابق برادرش تن دهد. نیکی کریمی برای بازی مشترک در این فیلم و «دیوانه‌ای از قفس پرید» سیمرغ گرفت. همکاری بعدی آنها در سال ۱۳۸۹ در فیلم «سوت پایان» به کارگردانی خود نیکی کریمی اتفاق افتاد.

 «این زن حرف نمی‌زند»

شهاب حسینی و حامد بهداد

شهاب حسینی و حامد بهداد هم تقریبا همزمان باهم به سینما وارد شدند و در همان سال‌های ابتدایی، همکاری مشترکی در «این زن حرف نمی‌زند» به کارگردانی احمد امینی داشتند. حسینی پیش از این فیلم بازی در «رخساره» و «واکنش پنجم» را تجربه کرده بود و بهداد هم در «آخر بازی» و «بوتیک» مورد توجه قرار گرفته بود. این همکاری اتفاق ویژه‌ای را در کارنامه هیچ‌یک از آنها رقم نزد. با اینکه آن زمان فیلم قابل‌قبولی بود اما نقش بهداد و حسینی آنقدر اهمیت نداشت که در ذهن‌ها باقی بماند. بعدتر در این دو دهه دیگر همکاری مشترکی نداشتند.

سریال «پلیس جوان»

شهاب حسینی و مریلا زارعی

اولین همکاری مشترک شهاب حسینی و مریلا زارعی در سریال «پلیس جوان» به کارگردانی سیروس مقدم بود. حسینی در این سریال برای اولین بار مقابل دوربین رفت درحالیکه زارعی تجربیات بیشتری را در بازیگری از سر گذرانده بود اما کماکان به عنوان یک بازیگر مطرح شناخته نمی‌شد. «پلیس جوان» برای هردو آنها اتفاق مهمی بود؛ بخصوص برای شهاب حسینی که باعث شد بعد از آن به طور جدی وارد عرصه بازیگری شود.

آنها سال ۱۳۸۱ در فیلم «واکنش پنجم» مجددا بازی در یک پروژه مشترک را تجربه کردند گرچه نقش چندانی مقابل هم نداشتند. سال ۱۳۸۸ در فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی بار دیگر کنار هم بازی کردند؛ نقش دوستان قدیمی دوره دانشگاه را داشتند که بعد از سال‌ها همسفر می‌شدند و زندگی‌شان با چالشی بزرگ برمی‌خورد. آنها بعد از این همکاری، در فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم بازی کردند. مریلا زارعی حضوری کوتاه داشت و در سکانسی که برای شهادت در دادگاه حاضر می‌شد، سکانسی مشترک با شهاب داشت. آنها در فیلم «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» هم بار دیگر همکاری کردند.

 سریال «شهرزاد»

شهاب حسینی و ترانه علیدوستی

اولین همکاری مشترک شهاب حسینی و ترانه علیدوستی به بازی در فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی برمی‌گردد. حسینی نقش جوانی به اسم احمد را داشت که بعد از جدایی‌اش با جمع دوستانش به سفر می‌رفت و در آنها با الی آشنا می‌شد. این آشنایی زیاد طول نمی‌کشید و با گم شدن الی همه‌چیز بهم می‌ریخت. حسینی برای این فیلم دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره بیست‌وهفتم گرفت.

بعد از این فیلم بود که همکاری آنها در سریال «شهرزاد» به اتفاقی مهم بدل شد. حسینی در نقش قباد، یکی از اضلاع عشق مثلثی این سریال را بازی کرد؛ مردی که ابتدا به خاطر خراب شدن رابطه عاشقانه شهرزاد و فرهاد مورد نفرت قرار داشت و رفته رفته در جایگاه یک مرد عاشق توانست توجه‌ها را به خودش جلب کند تا جایی که قهرمان سریال نام بگیرد. آنها بار دیگر در فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی مقابل هم بازی کردند. بازی درخشانی که با هدایت اصغر فرهادی توجه جشنواره‌های مهم جهانی را به خود جلب کرد. شهاب حسینی برای بازی در آن برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را گرفت و فیلم به طور کلی موفق شد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ را به دست آورد.

سریال «پوکر»

شهاب حسینی و امین حیایی

سابقه فعالیت امین حیایی در سینما و تلویزیون به سال ۱۳۷۰ برمی‌گردد و سابقه فعالیت شهاب حسینی به سال ۱۳۸۰٫ آنها به طور متوسط دو دهه همزمان باهم در عرصه بازیگری حضور داشته‌اند. هردو جزو ستاره‌های این دو دهه به حساب می‌آیند اما تا همین حالا هیچ‌گاه باهم همبازی نشده‌اند. حالا در سریال «پوکر» به کارگردانی ّرضا دادویی برای اولین‌بار قرار است مقابل هم بازی کنند. این سریال در مرحله پیش‌تولید قرار دارد و به زودی ضبط آن آغاز می‌شود. علاوه بر شهاب حسینی و امین حیایی، نیکی کریمی، لاله مرزبان و میرسعید مولویان هم از جمله بازیگران این سریال هستند. هنوز معلوم نیست حسینی و حیایی قرار است ایفاگر چه نقش‌هایی در این سریال باشند.

دیدگاهتان را بنویسید