نگاهی به کارنامه هنری درخشان مریلا زارعی، که این روزها باز هم با چهره‌ای متفاوت در سریال «جنگل آسفالت» حضور یافت

به نقل از آرتیها مریلا زارعی در سریال «جنگل آسفالت» با گریم متفاوتی جلوی دوربین حاضر شد و خودش را با چالش جدیدی مواجه کرده است. او در این سریال با نوید محمدزاده، امیر جعفری، فرشته حسینی، ریما رامین فر و آزاده صمدی هم‌بازی است.

مریلا زارعی از جمله بازیگرانی است که به بازی در نقش‌هایی مشابه قانع نمی‌شود و تلاش می‌کند مدام دست به چالش با نقش‌هایی متفاوت بزند. او در قید و بند چهره‌اش نیست و خیلی وقت‌ها به نفع درخشان‌تر شدن نقش راضی می‌شد چهره‌اش را تغییر دهند و او را به شمایل یک پیرزن، یک بیمار روانی یا معتاد دربیاورند.

مریلا زارعی

سربازهای جمعه

ماجرای فیلم درباره چهار سرباز است که در یک روز جمعه به مرخصی می‌روند. آنها متوجه می‌شوند در غیابشان اتفاق‌های زیادی برای خانواده‌هایشان افتاده است. خواهر یکی در زندان است، دیگری معتاد و …نیره زنی است که از مردی زخم خورده و گرفتار اعتیاد است. او خواهر آصف، یکی از چهار سربازی است که از خانواده‌ای مرفه هستند. بخشی از ماجرای داستان به زندگی نیره و عشق او به استاد و رسیدن از عشق به اعتیاد اختصاص دارد.

مریلا زارعی در این فیلم با چهره‌ای زرد و چشم‌هایی گود و بی‌حالت ظاهر شد. موها و ابروهایش روشن است و این مسئله به رنگ‌پریدگی او بیشتر کمک می‌کند. در اکثر مواقع سیگاری گوشه‌ی لب‌هایش می‌بینیم و زخم بالای لبش هم زخم‌خوردگی او را کامل می‌کند. مهمترین برگ برنده «سربازهای جمعه» به بازی مریلا زارعی برمی‌گردد. زارعی برای این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را از جشنواره بیست‌ودوم فیلم فجر گرفت.

شیار ۱۴۳

شیار ۱۴۳

در فیلم «شیار ۱۴۳» مریلا زارعی را در نقش الفت؛ زنی روستایی تنها و منتظر می‌بینیم. درواقع داستان درباره زندگی اُلفت است که در یکی از روستاهای دورافتاده زندگی می‌کند. او سالها در انتظار فرزندش یونس که به جنگ رفته می‌ماند و از هرکسی سراغش را می‌گیرد. اهمیت شخصیت الفت از این جهت است که نرگس آبیار او را مثل یک زن واقعی روستایی تعریف کرده. زنی که با رفتن پسرش یونس به جبهه زندگی‌اش تغییر می‌کند. از جوانی به سمت پیری می‌رود، موهایش سفید می‌شوند و روی چهره‌اش خط و خطوطی شکل می‌گیرند. خودش هم تکیده می‌شود و قوز درمی‌آورد اما باز هم دست از انتظار برنمی‌دارد.

او را با چند گریم مختلف می‌بینیم که نشان دهنده تغییر در سن‌وسال اوست. تمام سال‌ها شبانه‌روز دنبال پسرش می‌گردد و حتی یک رادیو به کمرش می‌بندد تا مدام در جریان اخبار رزمندگان قرار بگیرد. این مسئله سالیان سال طول می‌کشد تا اینکه جنگ تمام می‌شود و باز هم خبری از یونس نمی‌شود. شیار ۱۴۳ مهمترین فیلم کارنامه مریلا زارعی است. او برای این فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

زیر سقف دودی

زیر سقف دودی

در فیلم «زیر سقف دودی»، مریلا زارعی نقش زنی به اسم شیرین را داشت؛ زنی که با مشکلاتی خانوادگی روبه‌رو می‌شد و وقتی تلاش‌هایش برای حل مشکلات به جایی نمی‌رسید احساس استیصال می‌کرد. او در مسیر فیلم هرچه تلاش می‌کرد با خانواده رابطه برقرار کند موفق نمی‌شد و بیشتر از آنها فاصله می‌گرفت. تلاش‌هایش او را با چالش جدیدی روبه‌رو می‌کرد و باید در مواجهه با خیانت همسرش به فکر راه حل جدیدی می‌گشت.

زارعی در این نقش با موهای مجعد روشن ظاهر شده بود و چهره‌اش خسته و بی‌حال، شبیه زن‌های سختی‌کشیده بود. او با این گریم، تقابل خوبی با بهنوش طباطبایی که به عنوان رقیبش به میدان آمده بود داشت. «زیر سقف دودی» جزو فیلم‌های موفق کارنامه پوران درخشنده نیست. سوژه‌ای تکراری و فیلمنامه‌ای ضعیف دارد و تکلیف شخصیت‌ها چندان در مسیر قصه مشخص نیست. بازی مریلا زارعی جزو نقاط قوت فیلم به حساب می‌آید اما شاید نتوان آن را جزو بهترین نقش‌های زارعی دانست.

اسرافیل

اسرافیل

یکی از متفاوت‌ترین گریم‌های مریلا زارعی را در فیلم «اسرافیل» به کارگردانی آیدا پناهنده شاهد بودیم. او در این فیلم نقش مهتاج، زنی روانپریش را بازی می‌کرد و گریمش به تبع این شرایط طراحی شد. مهتاج موهای وزوزی بسیار نامرتب داشت، آرایش می‌کرد، لاک قرمز می‌زد و مرتب قرص می‌خورد بعد به ایستگاه اتوبوس می‌رفت تا منتظر شوهرش بماند. بلندبلند با خود حرف می‌زد و حرکاتی بچگانه و غیرعادی داشت.

انگار در گذشته مانده بود و نمی‌توانست منتظر شوهرش نباش. بچه‌هایش از رفتارهای او به تنگ آمده بودند و مدام سعی می‌کردند رفتارهایش را کنترل کنند اما هربار از او نا امید می‌شدند. محور اصلی این فیلم مثلثی عشقی بین زن و مردی میانسال با دختر جوانی به اسم سارا بود. سارا، دختر مهتاج به خاطر مشکلاتی که مادرش دچار داشت می‌خواست به هر روشی ازدواج کند. حتی اینکه طرف مقابلش چه کسی باشد اهمیتی برایش نداشت؛ همین هم ماجرای اصلی فیلم را پیش می‌برد.

جنگل آسفالت

جنگل آسفالت

روز گذشته با انتشار تیزر جدیدی از «جنگل آسفالت» به کارگردانی پژمان تیمورتاش، از گریم و نقش مریلا زارعی در این سریال رونمایی شد. او با گریم بسیار متفاوتی در این سریال حضور دارد. موهایی کوتاه و جوگندمی دارد؛ صورتش پر از لک است و مدام سیگار می‌کشد. دست‌ها و پاهایش یش می‌لرزند و نگاهش به جایی خیره مانده است. بعد از شنیدن چند دیالوگ از او و لانگ شاتی که او را با لباس‌هایی آبی رنگ در یک محوطه‌ نشان می‌دهد متوجه می‌شویم در یک آسایشگاه بستری است.

او خطاب به نوید محمدزاده می‌گوید که اگر او را از آنجا بیرون نیاورد، فرار می‌کند. در کامنت‌هایی که برای این پست منتشر شد، اکثر مخاطبان بازی او را تحسین کرده و نوشته‌اند سریال را به خاطر همین چند ثانیه‌ای که از بازی او دیده‌اند تماشا می‌کنند. «جنگل آسفالت» نوروز امسال در پلتفرم نماوا منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید