نیویورک سیتی «پایتخت جهان»، پرجمعیت‌ترین شهر ایالات متحده آمریکا| از جاذبه‌های گردشگری تا جشن عید نوروز در خیابان منهتن  

در این مقاله از آرتیها به نیویورک یا نیویورک سیتی (به انگلیسی: New York, New York City (NYC))، پرجمعیت‌ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکا می‌پردازیم.

نیویورک سیتی

نیویورک که از ۵ ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کویینز و استتن آیلند تشکیل شده‌است. این شهر یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است. عده‌ای به‌دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصربه‌فرد نیویورک، این شهر را «پایتخت جهان» نامیده‌اند. بر مبنای آخرین داده‌های دقیق جغرافیایی بیشترین درازای شهر نیویورک ۵۸ کیلومتر و بیشترین درازای کلانشهر نیویورک ۲۱۱ کیلومتر بوده است که آن را به بزرگترین کلانشهر تاریخ جهان تبدیل کرده است.

نیویورک

البته با منطقه کلانشهری که شامل نیوجرسی و کنتیکت نیز شود؛ ۳۱۱ کیلومتر درازا دارد. نیویورک تا سال ۱۶۶۴ نیو آمستردام نام داشت. ابرشهر نیویورک با مساحت ۸٫۶۸۳ کیلومتر مربع، وسیع‌ترین شهر ایالات متحده آمریکا و وسیع‌ترین منطقهٔ شهری در جهان است. شهر نیویورک با داشتن ۲۷۴ آسمان‌خراش با ارتفاع بیش از ۱۵۰ متر، پس از هنگ کنگ بیشترین تعداد آسمان‌خراش را در میان شهرهای دنیا داراست. مطابق آمار سال ۲۰۰۷ نیویورک با احتساب حومهٔ جمعیتی قریب به ۲۰ میلیون نفر دارد. 

مرکز اصلی سازمان ملل متحد در کلان‌شهر نیویورک و همچنین مجسمه آزادی، مهم‌ترین نماد ایالات متحده آمریکا در نیویورک واقع شده‌است. نیویورک یکی از شهرهای مهاجرپذیر ایالات متحده آمریکا است. در سال ۲۰۱۸ لاتینوها ۲۴٪ از جمعیت منطقهٔ کلان‌شهری نیویورک را تشکیل می‌دادند. به ترتیب ۲۷ و ۲۱ درصد از جمعیت لاتین این منطقه از تبار پورتوریکویی و دومینیکنی هستند.

چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری بیشمار نیویورک را بشناسید.

مجسمه‌ آزادی هدیه‌ فرانسه به آمریکا بود.

مجسمه آزادی

مجسمه‌ آزادی هدیه‌ فرانسه به آمریکا بود. این مجسمه در سال ۱۸۸۶ ساخته شد. امروزه یکی از مهم‌ترین نمادهای آمریکا و شناخته‌شده‌ترین سمبل آزادی در کل دنیا است. مجسمه آزادی یکی از بزرگترین مجسمه‌های دنیا است و ۴۶ متر ارتفاع دارد. این مجسمه را از دور هم می‌توانید تماشا کنید ولی برای اینکه شکوه و جذابیت آن را بیشتر درک کنید بهتر است که با قایق خودتان را به نزدیک مجسمه برسانید و از نزدیک آن را ببینید. حتی می‌توانید با رزو قبلی از این مجسمه بالا بروید و خود را به تاج آن برسانید.

تالار کارنگی در سال ۱۸۹۱ به‌عنوان اولین تالار کنسرت بزرگ شهر افتتاح شد.

تالار کارنگی (Carnegie Hall)

تالار کارنگی در سال ۱۸۹۱ به‌عنوان اولین تالار کنسرت بزرگ شهر افتتاح شد. تابه‌حال موسیقی‌دانان بزرگی در این تالار به اجرای آثار خود پرداخته‌اند. از بین آن‌ها می‌توان به نام‌هایی چون چایکوفسکی و گروه بیتلز اشاره کرد. بهترین راه برای لذت بردن از این جاذبه‌ نیویورک این است که در یکی از کنسرت‌های برگزار شده شرکت کنید ولی برای آشنایی با این مجموعه، تورهای همراه با راهنما نیز وجود دارد. در این تورها نگاهی دقیق به بخش‌های مختلف این تالار خواهید داشت و با مراحل ساخت و هنرمندانی که در آن آثار برتر خود را اجرا کرده‌اند، آشنا می‌شوید.

شعبه‌ اصلی کتابخانه‌ عمومی نیویورک، به سبک هنر نو طراحی شده و نمای آن به‌تنهایی، جذاب و دیدنی است.

کتابخانه عمومی نیویورک

شعبه‌ اصلی کتابخانه‌ عمومی نیویورک، به سبک هنر نو طراحی شده و نمای آن به‌تنهایی، جذاب و دیدنی است. این کتابخانه با اتاق‌های بزرگ و باشکوهش، یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های شهر است که حتما تصاویر آن را در فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی بارها دیده‌اید. این کتابخانه در سال ۱۹۱۱ تاسیس شد؛ کتابخانه‌ای بسیار بزرگ که سالن مطالعه‌ اصلی آن وسعتی اندازه دو بلاک شهری دارد. سالن نشریات کتابخانه دارای ۱۰ هزار مجله است.

سنترال پارک

سنترال پارک

یکی از تفریحاتی که در نیویورک نباید از دست بدهید، قدم زدن در مسیرهای سنگ‌فرش شده‌ سنترال پارک است. در زمستان می‌توانید از اسکیت در پیست یخی پارک لذت ببرید. این پارک بزرگ در مرکز شهر قرار دارد و یکی از دلایلی است که نیویورک را به شهری زیبا و دوست داشتنی برای زندگی تبدیل کرده است. این پارک فرصت مناسبی برای لذت بردن از طبیعت و فضای سبز در دل شهر شلوغ نیویورک است.

NY Persian Parade

از مردمان و مراسمات ایرانی تا نیویورک

در هر کشور و شهر زیبایی که اتحاد جهانی دارد، می توانید انواع نژادها و ملیت ها را مشاهده کنید؛ در شهر نیویورک هم این مسئله صدق می کند و می توانید مردمان زیادی نظیر ایرانیان را در سطح این شهر مشاهده کنید. هنگامی که مردمان ایرانی به نیویوک سفر کردند، سعی نمودند تا برخی مراسمات و جشن ها را در این شهر راه اندازی کنند و بتوانند در آن روزهای به خصوص جشن های همگانی داشته باشند.

عید نوروز، برای ما ایرانیان از آن عیدهایی به حساب می آید که همه مردمان کشورمان از وجود این جشن خوشحال هستند. از این رو ایرانیان مقیم نیویورک سعی نمودند تا عید نوروز را در این شهر جشن بگیرند. از سال ۲۰۰۵ هرساله عید نوروز در شهر نیویورک به صورت رژه ای صورت می پذیرد که مردمان آمریکا به نام NY Persian Parade این جشن را می شناسند. در عید نوروز، هنگامی که به خیابان منهتن بروید، متوجه هزاران ایرانی می شوید که در حین جشن گرفتن می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید